Πάλη: Πρωταθλητής Ευρώπης Κ23 ο Κουγιουμτσίδης στα 79κ.

Τεράστια επιτυχία για τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη, ο οποίος ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 79κ. ελευθέρας πάλης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U23 στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας

Πρωταθλητής Ευρώπης στους αθλητές μέχρι 23 ετών στέφθηκε απόψε 12/3 ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης. Ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 79κ. της ελευθέρας πάλης ολοκληρώνοντας με θριαμβευτικό τρόπο την πορεία του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Πλόβντιβ στη Βουλγαρία.

Στον τελικό ο 21χρονος παλαιστής νίκησε τον Γεωργιανό Εσβέμ Σβελίτζε με 16-9. Στον 2ο γύρο ήταν εξαιρετικός και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, καθώς στην ολοκλήρωση του 1ου γύρου ο αντίπαλός του προηγήθηκε 6-0 και 8-4.

Στη συνέχεια άλλαξαν τα πράγματα όμως με τον αθλητή του Παλαιστικού Συλλόγου Ευκαρπίας να είναι ψύχραιμος και τρομερά αποτελεσματικός στην τακτική του. Πήρε στη σειρά 12 σημεία, επικράτησε με 16-9 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο χαρίζοντας χαρά και περηφάνια στους φίλους της ελληνικής πάλης.