Φίλιππος Βέροιας-ΟΦΗ 0-3 σετ: Τρίτη νίκη για τον ΟΦΗ, μόνο με αυτοκτονία χάνει την παραμονή

Ξανά στο Ηράκλειο, αλλά στο γυμναστήριο του Λίντο ως φιλοξενούμενος αυτή τη φορά, ο ΟΦΗ νίκησε στα πλέι άουτ με 3-0 σετ τον Φίλιππο Βέροιας έκανε το 3 στα 3 στη σειρά των νικών και μόνο με… χαρακίρι χάνει την παραμονή στη Volley League.

Με τυπική διαδικασία μοιάζουν πλέον τα πλέι άουτ στη Volley League των ανδρών. Ο ΟΦΗ δεν είχε πρόβλημα ούτε στο γυμναστήριο του Λίντο να επιβληθεί του Φιλίππου Βέροιας με 3-0 σετ έκανε την τρίτη νίκη του στη σειρά των πλέι άουτ σε ισάριθμα ματς στο Ηράκλειο και χρειάζεται μία ακόμα για να εξασφαλίσει την παραμονή.

Έχει νικήσει με άνεση και τα τρία παιχνίδια και είναι σαφές ότι μόνο με… αυτοκτονία μπορεί να χάσει τον στόχο της «σωτηρίας».

Την Κυριακή 20/3 ο ΟΦΗ κυριάρχησε με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση, που άγγιξε το 62% και κορυφαίους τους Ντεουίς και Βιέτσζορεκ.

Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα της Βέροιας δεν κατάφερε να αντισταθεί. Είχε προβάδισμα μόνο στην αρχή του 3ου σετ αλλά η αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Αν ο ΟΦΗ νικήσει και την Τρίτη 22/3 πάλι στο Λίντο θα κάνει το 4-0 και θα φτάσει στην κατάκτηση της 7ης θέσης και την παραμονή στέλνοντας τον Φίλιππο στα μπαράζ παραμονής.

* Οι πόντοι του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 24 επιθέσεις, 17 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 10 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 17-15, 16-25) σε 62΄.

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάκης Χριστοφορίδης): Στεφανίδης Χρήστος 3π. (3/17επ., 54%υπ., 25%αρ.), Γιάγκος 4 (3/8επ., 1 μπλοκ), Μπέριο Γιαράμπα 6 (4/8επ., 2 μπλοκ), Βαρβετσιώτης 5 (5/19επ.), Ντουντούδης 4 (2/3επ., 2 άσσοι), Στουντζίνσκι 7 (7/20επ., 62%υπ., 35%αρ.) / Μιχελάκης (λ. – 80%υπ., 33%αρ.), Ράσα Μποζόργκι, Μόμπιν Σίρι, Σιούτης, Κουπατσιάρης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεουίς 17π. (13/22επ., 4 μπλοκ), Αρπάγιου 2 (1/1επ., 1 άσσος), Βιέτσζορεκ 18 (16/27επ.,  2 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.), Τσέλιος 5 (3/3επ., 2 μπλοκ), Βάργκας 12 (10/16επ., 2 μπλοκ, 71%υπ., 14$αρ.), Τζουγκαράκης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. – 90%υπ., 70%αρ.), Στεφανίδης Αγγελος, Γιαννόπουλος 1 (1/1επ.), Κάλας 1 (1 άσσος), Τεφτσής (λ), Σαλταφερίδης.