ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΠΑΟΚ 27-33: Στους «16» του Κυπέλλου χάντμπολ ο «δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με πολύ μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (13-11) και στη συνέχεια δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο για να φτάσει στη νίκη με 33-27 στο Άργος και στην πρόκριση στη 16άδα του Κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε στο Άργος την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου χάντμπολ ανδρών. Επικράτησε σε μονό ματς του τοπικού Διομήδη με 33-27 κι έκλεισε ραντεβού με τον Αερωπό στην Έδεσσα, στις αρχές Φεβρουαρίου, επίσης σε μονό παιχνίδι.

Το έργο του ΠΑΟΚ ήταν δύσκολο κι αυτό φάνηκε από την αρχή με το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6. Με τον Στογιάνοβιτς σε καλή μέρα οι Θεσσαλονικείς πήραν το προβάδισμα στο τελευταίο πεντάλεπτο για το 11-13 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά για να φτάσει στο +4 (13-17) και στη συνέχεια κράτησε τον έλεγχο με επιθετικό ρεσιτάλ. Τον Διομήδη Άργους τον αντιμετωπίζει και το προσεχές Σάββατο ο «δικέφαλος» για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier, ενώ στη 16άδα του Κυπέλλου θ’ αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Αερωπό Έδεσσας την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου ή το Σαββατοκύριακο 5-6 Φεβρουαρίου.

Μάλλιος και Στογιάνοβιτς οι πρώτοι σκόρερ

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 8-8, 9-9, 11-11, 11-13 (ημχ), 12-15, 15-19, 19-22, 22-23, 26-27, 27-33

Διομήδης Άργους (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 6, Τζίμπουλας 4, Αναγνωστόπουλος, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 9, Τερλέτσκι, Χατζηκωνσταντίνου, Λαστσάκοφ, Κωστούλας, Μπακ 2, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Τσερνικάου, Μανασάκης, Τζ. Μούγιτς 3, Ολιβέιρα.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ 1, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης 5, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 8, Τζωρτζίνης 5, Μιχαηλίδης 4.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τόλιος. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 4/6 – 1/1

Όσον αφορά στα άλλα δύο ματς της 2ης φάσης του Κυπέλλου, που ήταν να γίνουν σήμερα, η αναμέτρηση ΕΣΝ Βριλησσίων – Ιωνικός Ν.Φ. αναβλήθηκε, ενώ ο Άρης Νικαίας προκρίθηκε στην επόμενη φάση με αποχώρηση του Αθηναϊκού.