AUSTRALIAN OPEN: Στα προημιτελικά των Juniors η Λάκη!

AUSTRALIAN OPEN: Μία τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Australian Open στην κατηγορία των Juniors πανηγύρισε η Μιχαέλα Λάκη.

Η Μιχαέλα Λάκη πήρε σπουδαία νίκη, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, απέναντι στην Ντομίνικα Σάλκοβα από την Τσεχία, με 2-1 σετ (3-6, 7-6(5), 7-6(8)), για να προκριθεί στα προημιτελικά του Australian Open Juniors.

Η Ελληνίδα τενίστρια είχε το προβάδισμα στο 2ο σετ με 5-4 αλλά με τις μπάλες στα χέρια της δεν κατάφερε να κλείσει το ματς. Η Σάλκοβα επέστρεψε και ισοφάρισε στο tiebreak, ενώ πήρε και προβάδισμα με 5-1 στο 3o σετ.

Η Λάκη πέτυχε δύο break, σβήνοντας και 4 match point και οι δυο τους οδηγήθηκαν στο super tiebreak, με την Ελληνίδα να επικρατεί οριακά 10-8.

Στον προημιτελικό η Λάκη θα αντιμετωπίσει την Αμερικανίδα Λιβ Χόλντε.