ΑΕΚ - Ολυμπιακός: «Έσπασε» την έδρα και «έδιωξε» τον Δημητρούλια

Προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 χάντμπολ των ανδρών πήρε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΚ 29-26 στην παράταση (κανονική διάρκεια 21-21). Αποτέλεσμα που έφερε την απόλυση του Δημήτρη Δημητρούλια.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο διοικητικός ηγέτης της Ένωσης, Σταμάτης Παπασταμάτης, πήγε στα αποδυτήρια κι ανακοίνωσε στους παίκτες ότι ο Δημήτρης Δημητρούλιας αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της ΑΕΚ και ότι η ομάδα θα πορευτεί με νέο προπονητή στη σειρά των τελικών!

Ήρωας ο τερματοφύλακας Κοτανίδης

Στηριζόμενοι στην καλή άμυνά τους και τον εκπληκτικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια (19 αποκρούσεις), οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την -κάτοχο του τροπαίου- ΑΕΚ στην παράταση με 29-26 (κανονική διάρκεια 21-21), στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας, και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 10 Μαΐου (19:15) στο ίδιο γήπεδο, με «οικοδεσπότη» αυτή τη φορά τον Ολυμπιακό, ενώ για την ανάδειξη του πρωταθλητή απαιτούνται τρεις νίκες. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ένωση δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα στον αγώνα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα και «κυνηγούσε» την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει δύο φορές στο ματς (4-4 στο 8΄ και 21-21 στο 60΄), με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή να κάνει το “break”. Πολύ καλή εμφάνιση για την ΑΕΚ πραγματοποίησε ο Άντζελιτς, ο οποίος ατνικατέστησε κάτω από τα δοκάρια τον Μπουκοβίνα στο 20΄ και τελείωσε τον αγώνα με 15 αποκρούσεις.

Ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα τα «ηνία» του αγώνα και προηγήθηκε 4-2, προτού η ΑΕΚ ισοφαρίσει 4-4 στο 8΄. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων με διαδοχικά γκολ του Μοντόρο, ωστόσο η Ένωση «ψαλίδισε» τη διαφορά και μείωσε σε 8-7 στο 15΄. Με δύο γκολ του Δομπρή και ένα του Μπάγιου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +4 (11-7), ωστόσο ο «Δικέφαλος» μείωσε σε 12-10 λίγο πριν το ημίχρονο, χάρη σε γκολ του Μόγια, τρία δεύτερα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι στο α΄ μέρος ο Κοτανίδης πραγματοποίησε οκτώ επεμβάσεις, τις δύο εκ των οποίων σε πέναλτι των Τζηρά και Ουγκάλντε.

Αποχώρησε προσωρινά ο Ολυμπιακός

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, καθώς Οστρούτσκο και Δομπρής έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων γκολ στην ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη (14-10), ωστόσο Μυλωνάς και Κεδέρης έφεραν την ΑΕΚ στο -2 (14-12) στο 38΄. Λίγο μετά υπήρξε ένταση στο χώρο πίσω από τον πάγκο του Ολυμπιακού με οπαδούς της ΑΕΚ και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν για λίγο στα αποδυτήρια, προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα, πριν επιστρέψουν για την επανέναρξη του αγώνα. Ο Σλαβούλιτσα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 15-12, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με γκολ των Αραμπατζή, Κεδέρη και Τζηρά ισοφάρισε 15-15 στο 43΄. Ακολούθησαν πέντε «αναπάντητα» γκολ του Ολυμπιακού που προηγήθηκε 20-15 στο 50΄, αλλά η Ένωση δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε σε 20-19 στο 55΄. Ο Οστρούτσκο «έγραψε» το 21-19 στο 56΄, αλλά ο Μόγια διαμόρφωσε στα 48 δεύτερα πριν τη λήξη το 21-21, το οποίο ήταν το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας, καθώς ο Μοντόρο εκτέλεσε φάουλ σε «νεκρό» χρόνο, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα στην παράταση

Στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης Δομπρής, Μοντόρο και Οστρούτσκο έδωσαν ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό (24-21), πριν ο Ουγκάλντε μειώσει. Ο Παπαδόπουλος έφερε ξανά τους «ερυθρολεύκους» στο +3 (25-22), ενώ ο Κεδέρης μείωσε με πέναλτι σε 25-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να… πλησιάσει πιο κοντά από το -2 και, παίζοντας και με το χρόνο, πανηγύρισε την πρώτη εφετινή νίκη του επί του «Δικεφάλου» με 29-26.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 6/8 – 1/1.
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημίχρονο), 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (κανονική διάρκεια), 23-25, 26-29 (παράταση).

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ.