ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΤΕΡΟΥΕΛ 3-1 ΣΕΤ: Πρώτο βήμα για τα ημιτελικά του Challenge Cup ανδρών

Έχασε το 1ο σετ στα… βάθη της παράτασης ο Παναθηναϊκός στο Μαρούσι αλλά βελτίωσε άμεσα την απόδοσή του κι έφτασε στη σπουδαία νίκη εναντίον της ισπανικής ομάδας στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Challenge Cup.

Με ψυχή και σπουδαία εμφάνιση ο Παναθηναϊκός κατέβαλλε στο Μαρούσι με 3-1 σετ την Τερουέλ στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών κι έκανε βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Έχασε οριακά το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του κι απέκτησε προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Ισπανία στις 9 Φεβρουαρίου, καθώς θέλει δύο σετ προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην τετράδα. Αν τα καταφέρει, τότε στα ημιτελικά διασταυρώνεται είτε με τη Χάλκμπανκ είτε με την Ταλίν.

Οι «πράσινοι», που ανέδειξαν και την κοινωνική του ευαισθησία δευτερόλεπτα πριν αρχίσει ο αγώνας όταν στο κλασικό «ζντο» δεν φώναξαν το όνομα του συλλόγου, αλλά του Άλκη, του αδικοχαμένου οπαδού του Άρη, έβγαλαν προβλήματα στην υποδοχή τους στο 1ο σετ. Γρήγορα όμως, βρήκαν το καλό τους πρόσωπο και βελτίωσαν τις επιδόσεις του τόσο στο σερβίς όσο και στο μπλοκ.

Η Τερουέλ αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της διαγώνιο, τον Βιλένα. Προηγήθηκε στηριζόμενη στο καλό σερβίς, είχε ως μεγάλες απειλές στην επίθεση τον Ερέου και και τον Βιλντοσόλα, ωστόσο μετά το 0-1 δεν είχε την απαιτούμενη διάρκεια.

Στο ισορροπημένο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός απέκτησε ουσιαστικό προβάδισμα κάποια στιγμή όταν με άσο του Στάλεκαρ έκανε το 13-9. Ύστερα από διακυμάνσεις έφτασε αργότερα στα δύο σετ μπολ (24-22), αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε και μάλιστα είδε την Τερουέλ να παίρνει τρεις πόντους στη σειρά. Η εξέλιξη στην παράταση ήταν συναρπαστική, έχασαν και οι δύο ομάδες τις ευκαιρίες τους, ώσπου οι Ισπανοί επικράτησαν με 31-29 σε άουτ του Ντεν Ντρις.

Δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά

Προσπαθώντας να μην επηρεαστεί ψυχολογικά ο Παναθηναϊκός μπήκε με ορμή στο 2ο σετ κι απέκτησε προβάδισμα. Με πλασέ του Πρωτοψάλτη πήγε στο +4 (9-5) και με δύο μπλοκ του Ντεν Ντρις στο +5 (13-8). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κράτησε τον έλεγχο κι έφτασε στην ισοφάριση. Οι Ισπανοί απλά πλησίασαν έως και τους δύο πόντους (17-15 με επίθεση του Πίτι), όμως είχαν αδυναμίες σε μπλοκ άμυνα για να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Ο Παναθηναϊκός είχε πια και την ώθηση για να συνεχίσει δυνατά και στο 3ο σετ κι αφού άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη πήγε το σκορ στο 3-2, ακολούθησε εντυπωσιακό σερί. Με επιθέσεις, μπλοκ και λάθη των Ισπανών οι γηπεδούχοι πήραν 8 διαδοχικούς πόντους και ξέφυγαν με 11-2! Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (14-5). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με μεγάλη διαφορά.

Στο 4ο σετ οι «πράσινοι» ήθελαν να ολοκληρώσουν με τον καλύτερο τρόπο την ανατροπή και η Τερουέλ ν’ ανεβάσει απόδοση και να ξαναμπεί γερά στο ματς. Στο πρώτο κομμάτι υπήρχε ισορροπία ώσπου ο Πρωτοψάλτης πήρε μπλοκ άουτ για το 12-9 και με ανάλογη ενέργεια του Ρανγκέλ έγινε το 15-12. Οι Ίβηρες ισοφάρισαν άμεσα με τον Μπουκάγιο, αλλά σε νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων ο Στάλεκαρ έκανε το 18-15. Επιθέσεις του Ντεν Ντρις και άσο του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-16 και εκ του ασφαλούς πια έφτασε στο τελικό 3-1 σετ.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Τερουέλ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (29-31, 25-19, 25-13, 25-18) σε 110′