ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΧΟΡΟΝΤΟΚ 3-2 ΣΕΤ: Στους «8» της Ευρώπης με δεύτερη νίκη οι «πράσινοι»

Αφού κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ απέναντι στην Χόροντοκ και διασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup, ο Παναθηναϊκός έφτασε πανηγυρικά στον στόχο του επικρατώντας των Ουκρανών με 3-2 και στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός φιγουράρει στους «8» της Ευρώπης. Νικώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά δεύτερη φορά την ουκρανική Χόροντοκ με 3-2 σετ βρίσκεται περήφανα στα προημιτελικά του Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών και ονειρεύεται κάτι ακόμα πιο μεγάλο.

Δυνατός και αποφασιστικός μάλιστα, είχε τελειώσει γρήγορα την υπόθεση της πρόκρισης παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ. Τότε αυτόματα διασφάλισε τον στόχο του διότι μετά τη νίκη με 3-1 σετ στο πρώτο ματς ήθελε δύο σετ για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τα κατέκτησε με 25-17 και 25-22, η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά φυσικά δεν αδιαφόρησε και τελικά έφτασε στη νίκη στα πέντε σετ.

Εκρηκτικό ξεκίνημα και έξαλλοι πανηγυρισμοί για την εξασφάλιση της πρόκρισης

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν από νωρίς σοβαρό προβάδισμα. Με πρωταγωνιστές τους Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη έφτασαν και στο +9 (22-13, 24-15) για να κατακτήσουν εύκολα το 1ο σετ.

Κράτησαν εξαιρετικό ρυθμό και στο 2ο όπου πάντως έγινε «μάχη». Στο 15-15 η Χόροντοκ έκανε μικρό σερί και προηγήθηκε 17-19 κι αργότερα 19-21. Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα για να φτάσει στο 2-0 και να πανηγυρίσει έξαλλα την πρόκριση μαζί με τους περίπου 200 φιλάθλους στις εξέδρες.

Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα και την εκπλήρωση του στόχου ήρθε μία – φυσιολογική κάπου- χαλάρωση για το «τριφύλλι». Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά ανέβασαν την απόδοσή της παίζοντας χωρίς πίεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Το ματς πήγε στο τάι-μπρέικ κι εκεί επικράτησε ο Παναθηναϊκός με οριακή διαφορά.

Στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός θα συναντήσει μία εκ των Σπαρτάκ Μιγιάβα με την Τέρουελ. Ο μεταξύ τους επαναληπτικός είναι αύριο με τη Σπαρτάκ να έχει επικρατήσει με 3-1 στο πρώτο ματς.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 23-25, 19-25 και 17-15 σε 125 λεπτά

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Χόροντοκ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.