ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3 ΣΕΤ: Πρόκριση με ανατροπή στην 8άδα του Κυπέλλου

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ στο κλειστό του Ρέντη, όμως οι «πράσινες» ισοφάρισαν δύο φορές κι επιπλέον ήταν κυρίαρχες στο καθοριστικό 5ο σετ για να πανηγυρίσουν την είσοδο στην 8άδα του Κυπέλλου.

Τεράστια πρόκριση για τον Παναθηναϊκό με ανατροπή μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού στο Κύπελλο βόλεϊ των γυναικών. Οι «πράσινες» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ και όχι μόνο ισοφάρισαν ισάριθμες αλλά μπήκαν πολύ δυνατά στο τάι μπρέικ και με νίκη 3-2 σετ πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Με την επικράτηση στο κλειστό του Ρέντη ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος μένει μέσα και στον στόχο του νταμπλ. Βασίστηκε στο εξαιρετικό του μπλοκ και δεν έχασε τη συγκέντρωση και τις καλές επιλογές στα πιο κρίσιμα σημεία.

Εξαιρετικό θέαμα και σασπένς

Ο αγώνας μεταξύ των δύο πρώτων ομάδων της Volley League αποτέλεσε διαφήμιση για το βόλεϊ, πρόσφερε θέαμα και συγκινήσεις. Ήταν ντέρμπι που τα είχε όλα, πέντε σετ και πολλούς υπέροχους πόντους.

Η Χαντάβα και η Κρος ήταν οι μεγάλες πρωταγωνίστριες από τους νικητές, ενώ για τις ηττημένες ήταν κορυφαία η Χίπε. Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα με καλή τακτική. Οι φιλοξενούμενες όμως, ήταν αποτελεσματικές στο μπλοκ άμυνα και ισοφάρισαν με διαφορά.

Οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν λύσεις στο 3ο σετ και πήραν ξανά το προβάδισμα, ωστόσο στη συνέχεια έπεσαν πάνω στο μπλοκ του Παναθηναϊκού, ο οποίος ταυτόχρονα περνούσε τις επιθέσεις του.

Μάλιστα, στο τελευταίο σετ ήταν ασυναγώνιστος κι έφτασε να προηγηθεί και με 11-2. Ο Ολυμπιακός πλησίασε όμως δεν γινόταν να φτάσει στην υπέρβαση.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 06-15) σε 122′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/15 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σάλας 14 (13/34 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 20% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 21 (18/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 36% υπ. – 24% άριστες), Ζιώγα, Γενιτσαρίδη 3 (3/7 επ., 89% υπ. – 44% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ., 45% υπ. – 45% άριστες), Κρος 26 (16/29 επ., 10 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (9/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 10 (10/29 επ., 29% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 41% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντέλλου, Τσιτσιγιάννη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 21 (19/45 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες).