Ηλυσιακός-Παναθηναϊκός 0-3 σετ: Με τον αέρα του φαβορί, στον τελικό οι «πράσινες»

Δεν μπόρεσε να πάει καθόλου κόντρα στα προγνωστικά ο Ηλυσιακός στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς και με 3-0 σετ έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στον τελικό.

Με επιβλητικό τρόπο εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών. Επιβεβαίωσε στο ακέραιο ότι ήταν τεράστιο φαβορί απέναντι στον Ηλυσιακό, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης στο Ηράκλειο της Κρήτης και με σταθερά καλή εμφάνιση κυριάρχησε με 3-0 σετ. Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό του Σαββάτου (19:00), που θα προκύψει αργότερα από τον αγώνα της Θέτιδας Βούλας με τον ΑΟ Θήρας.

Ο πρωτοπόρος της Volley League ήταν πολύ πιεστικός στο σερβίς και παράλληλα αξιοποίησε όλα του τα όπλα στην επίθεση. Αποτελεσματικό και το μπλοκ άμυνα με την ομάδα του Ηλυσιακού να είναι ανταγωνιστική μόνο κατά διαστήματα και κυρίως στο 2ο σετ.

Φουλ για το 6ο Κύπελλο της ιστορίας του

Οι «πράσινες» προκρίθηκαν στον τελικό για 9η φορά και διεκδικούν στο Ηράκλειο τον 6ο τίτλο της ιστορίας τους, ενώ η ομάδα των Ιλισίων, που βασικά ασχολείται με την προσπάθεια παραμονής στη μεγάλη κατηγορία, έχει την ικανοποίηση της δεύτερης συμμετοχής σε τελική φάση Κυπέλλου.

Με τη Χαντάβα να σημειώνει το 0-3 ο Παναθηναϊκός έδειξε αμέσως ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς και σταδιακά άρχισε ν’ ανεβάζει τη διαφορά. Με τρεις σερί πόντους της Χατζηευστρατιάδου έφτασε στο +8 (5-13), μετά με επίθεση της Στεπανένκο στο +13 (7-20) και πολύ εύκολα εν τέλει στην κατάκτηση του 1ου σετ.

Ο Ηλυσιακός παρουσιάστηκε πιο δυνατός στο 2ο σετ. Και μπορεί μετά το 4-4 να είδε τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί ουσιαστικό προβάδισμα με 9-5 και μετά από επίθεση της Χαντάβα να φτάνει στο 14-11, όμως είχε εξαιρετική αντίδραση και ισοφάρισε με τρεις σερί πόντους. Εκεί ωστόσο, «μίλησε» και η ατομική ποιότητα των «πρασίνων». Με πίεση από το σερβίς της Χαντάβα κατέκτησαν εκείνες τρεις συνεχόμενους πόντους για το 14-17 κι αργότερα με δύο ενέργειες της Χατζηευστρατιάδου και νέες δυσκολίες στην αντίπαλη υποδοχή από σερβίς της Παπαφωτίου, στο 16-21. Ο Ηλυσιακός δεν μπορούσε να γυρίσει την κατάσταση και γράφτηκε το 0-2.

Ισχνό προβάδισμα 2-1 με τη Τζαλαλή πήρε η ομάδα των Ιλισίων στην εκκίνηση του 3ου σετ, αλλά με σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-5 με τη Χαντάβα κι απέκτησε ξανά τον έλεγχο. Αργότερα έφτασε στο 4-15 με ακόμα μεγαλύτερο σερί και βάδισε εκ του ασφαλούς πια στην κατάκτηση της νίκης. Ακολούθησε, φυσιολογικά ίσως, μία χαλάρωση, που επέτρεψε στον Ηλυσιακό να πλησιάσει στους πέντε (13-18) κι αργότερα τους τρεις πόντους (16-19), αλλά πραγματικό κίνδυνο δεν διέτρεξε ο Παναθηναϊκός.

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 5 άσσους, 25 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (09-25, 20-25, 21-25) σε 72′

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κογεράκη, Τζαλαλή 2 (2/6 επ.), Μορένο 8 (6/16 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 29% άριστες), Μερκούρη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Ράντοβιτς 13 (13/30 επ.) / Λεωνίδου (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Παυλέα (λ), Σέβκενεκ 2 (2 άσσοι), Ζίγκα 1 (1/4 επ.), Παπαδέδε, Μπλιάτσου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 11 (8/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κρος 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Στεπανένκο 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκρόθες 2 (2/3 επ.), Παπαφωτίου 4 (1/4 επ., 3 άσοι), Χαντάβα 17 (13/23 επ., 4 άσσοι, 25% υπ. – 19% άριστες) / Ρόγκα (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Ξηντάρα (λ, 100% υπ. – 67% άριστες), Κωνσταντίνου 7 (7/14 επ., 52% υπ. – 48% άριστες), Κωνσταντέλλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Παπαστεργίου, Τσιτσιγιάννη 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 1 (1/2 επ.).