ΜΠΑΣΤΑΡΝΤΟ-ΠΑΟΚ 3-1 ΣΕΤ: Αποκλεισμός με δεύτερη ήττα για τον «δικέφαλο»

Στον καθοριστικό δεύτερο αγώνα στην Πορτογαλία ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το 1ο σετ και δημιούργησε προϋποθέσεις για την ανατροπή, όμως δεν άντεξε στον ίδιο ρυθμό, γνώρισε και δεύτερη ήττα και αποκλείστηκε στη 16άδα του Challenge Cup.

Στον γύρο των «16» σταμάτησε η πορεία του ΠΑΟΚ στο CEV Challenge Cup βόλεϊ ανδρών. Μετά από δύο προκρίσεις η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποκλείστηκε αργά σήμερα το βράδυ ώρα Ελλάδας από την Μπαστάρντο χάνοντας και στην Πορτογαλία με 3-1 σετ.

Γνώριζε από την αρχή ότι η αποστολή του στην ιβηρική χερσόνησο δεν είχε πολλές πιθανότητες, καθώς στη Θεσσαλονίκη την περασμένη βδομάδα είχε χάσει με 3-1 και ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 για να στείλει το ματς στο «χρυσό» σετ. Κατέκτησε το 1ο σετ και δημιούργησε προϋποθέσεις για την ανατροπή, όμως δεν άντεξε στον ίδιο ρυθμό, γνώρισε και δεύτερη ήττα μένοντας έξω από την 8άδα του Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Πετρέα, Κουμεντάκη, Μπράουν, Ούντρις, Κουκλίνσκι και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Στο 1ο σετ οι Θεσσαλονικείς κάλυψαν το αρχικό χάντικαπ (8-4), πέρασαν μπροστά και οδήγησαν το σκορ για να προηγηθούν 1-0.

Δεν άντεξε στην πίεση των Πορτογάλων με το σερβίς

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 7-7, ώσπου οι γηπεδούχοι ρίσκαραν στο σερβίς και πίεσαν την υποδοχή των παικτών του ΠΑΟΚ με αυτό να έχει ως αποτέλεσμα να φτάσουν σε πολύ καλή διαφορά (21-13) και να ισοφαρίσουν.
Στο 3ο σετ οι Πορτογάλοι συνέχισαν να ρισκάρουν από τη γραμμή του σερβίς και δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή των «ασπρόμαυρων». Έχτισαν διαφορά με 16-10, μετά πήγαν στο 21-14 και κάνοντας το 2-1 εξασφάλισαν σε εκείνο το σημείο την πρόκριση στον προημιτελικό γύρο του θεσμού.

Στο 4ο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους αθλητές του, παρατάσσοντας εξάδα με «αλλαγές». Ο Ελληνοσουηδός τεχνικός έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, με το σκορ να περνάει σε δεύτερη μοίρα, μίας και η υπόθεση είχε ήδη κριθεί δεν κρινόταν κάτι.