Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 σετ: Τρίποντο και μείον 3 από την κορυφή οι «ερυθρόλευκες»

Στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στους παραδοσιακούς αντιπάλους για την 24η αγωνιστική της Volley League γυναικών ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ και με τους τρεις βαθμούς βρέθηκε στο μείον 3 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής για την 24η αγωνιστική της Volley League γυναικών, σε μία ακόμα αναμέτρηση των αιωνίων. Έκαμψε τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό με 3-1 σετ και πήρε το τρίποντο με το οποίο μείωσε στους 3 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή. Με αυτό τον τρόπο άφησε ανοιχτή και την υπόθεση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Οι δύο ομάδες είχαν ήδη αναμετρηθεί δύο φορές στην τρέχουσα σεζόν, μία για το πρωτάθλημα και μία για το Κύπελλο και είχε επικρατήσει ο Παναθηναϊκός. Οι Πειραιώτισσες πήραν τη ρεβάνς, μάλιστα με μία νίκη από 3-1 σετ στη κανονική περίοδο είναι καλύτερες στους συνολικούς κερδισμένους πόντους (183-181)

Ο Ολυμπιακός απέκτησε το πάνω χέρι στο 1ο σετ όταν ξέφυγε με 9-4. Ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός ρυθμού και η διαφορά μεγάλωνε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8 με 20-12 και τελικά πήραν σχετικά εύκολα το 1ο σετ.

Το 2ο σετ επιφύλαξε διακυμάνσεις με τον Παναθηναϊκό να περνά 16-14 κάποια στιγμή και τον Ολυμπιακό να απαντά με σερί τριών πόντων για το 17-16. Η αμφίρροπη κόντρα συνεχίστηκε και οι φιλοξενούμενες έχασαν καλή ευκαιρία για την ισοφάριση. Είχαν σετ μπολ με 24-22, όμως δέχτηκαν την ανατροπή με τέσσερις πόντους στη σειρά για το 26-24 και το 2-0.

Ο Ολυμπιακός πήρε και το ψυχολογικό προβάδισμα, αλλά φάνηκε ότι σε τόσο δυνατές αναμετρήσεις τίποτα δεν τελειώνει πρόωρα. Οι «πράσινες» δεν είχαν να κάνουν κάτι άλλο από το να παλέψουν και με πρωταγωνίστρια τη Στεπανένκο βρέθηκαν στο 10-6. Αργότερα στο 18-12 και το 23-17 και καθώς ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις πέτυχε τη μείωση του σκορ.

Το 4ο σετ άρχισε με ισορροπία αλλά οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 5-3 και 6-5 με την Εμμανουηλίδου κι απέκτησαν ουσιαστικό πλεονέκτημα αργότερα με 13-9. Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε διεξόδους και όταν ο Ολυμπιακός πήγε στο +6 φάνηκε ότι δεν μπορούσε να απειληθεί άλλο.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 26-24, 18-25, 25-19) σε 99′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Άγκοστ 17 (16/40 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες), Σάλας 19 (15/32 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Συριστατίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (4/9 επ., 45% υπ. – 23% άριστες), Κρος 19 (15/22 επ., 4 μπλοκ), Στεπανένκο 13 (11/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. – 32% άριστες), Ξηντάρα (λ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 11 (8/31 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 14% άριστες).