Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 σετ: Νίκησαν και περιμένουν για το πλεονέκτημα οι «ερυθρόλευκες»

Στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου sth Volley League γυναικών ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στου Ρέντη 3-0 σετ και περιμένει το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός για το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε γρήγορα τη… δική του δουλειά στην 26η και τελευταία στην κανονική περίοδο αγωνιστική της Volleyleague γυναικών και περιμένει το αποτέλεσμα του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για να δει αν θα έχει το πλεονέκτημα για τα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ΑΕΚ, έφτασε τους 69 βαθμούς και περιμένει «καθαρή» νίκη του ΠΑΟΚ επί του τριφυλλιού (σ.σ. προηγείται 2-1 στην ώρα σύνταξης του κειμένου) προκειμένου να κατακτήσει την πρωτιά υπερτερώντας στην ισοβαθμία και κατ’ επέκταση να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι ολοκλήρωσε χωρίς ήττα τον 2ο γύρο, ενώ η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά τέλειωσε την πρώτη φάση στους 55 βαθμούς και αρκέστηκε στην 6η θέση.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο ματς και το 1ο σετ ήταν αυτό που κυνήγησε με περισσότερες πιθανότητες. Έγινε γερή διεκδίκηση ώσπου ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση και διευκόλυνε το έργο του.

Η ΑΕΚ ήταν πιεστική και στο 2ο σετ, ισοφάρισε σε 21-21, όμως η ομάδα του Πειραιά ανέβασε ταχύτητα κι έκανε το 2-0 για να επιβληθεί στο 3ο σετ και να διαμορφώσει εύκολα το τελικό σκορ.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 8 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-22, 25-16) σε 75′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 10 (6/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 14 (13/33 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 23% άριστες), Σάλας 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (17/32 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Συριστατίδη.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 7(6/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 0% άριστες), Βάντερ 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ.- 42% άριστες), Τερέλ 19 (19/42 επ.), Βεργίδου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Καββαδία 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπράουν 9 (9/15 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ. – 32% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 3 (3/6 επ., 33% υπ. – 22% άριστες), Γκουντιμένκο.