ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 29-27: Το ντέρμπι της Handball Premier βάφτηκε κιτρινόμαυρο!

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 29-27: Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η Ενωση επικράτησε με 29-27 των Θεσσαλονικέων για την Handball Premier

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, αντάξιο της ποιότητας των δυο ομάδων, η ΑΕΚ επικράτησε με 29-27 του ΠΑΟΚ για την πρεμιέρα της Β’ φάσης της Handball Premier.

Με τη νίκη αυτή η Ένωση έφτασε τους 12 βαθμούς και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε πρώτο σκόρερ τον Μόγια σε ένα ματς που αγωνίστηκε χωρίς τους Τζηρά, Μυλωνά και με τον Πλάθα να δέχεται κόκκινη κάρτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, και την ΑΕΚ να κλείνει το πρώτο 30λεπτο στο +2 (13-11). Τριάντα δεύτερα πριν την ανάπαυλα αποβλήθηκε ο Πλάθα με κόκκινη κάρτα, σε μια φάση που προκάλεσε κύματα διαμαρτυρίας στους κιτρινόμαυρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει σερί γκολ και να προηγείται με 13-14 και 15-17 όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μόγια, ο οποίος πήρε μπρος και έβαλε την Ενωση μπροστά με 22-20 και 26-22.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με το 29-27 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.