MENU

NATIONS LEAGUE: Με «σβηστό» Ρονάλντο η Πορτογαλία στην κορυφή

Nations League: Με «σβηστό» Ρονάλντο η Πορτογαλία στην κορυφή -SportDay Αθλητικές Ειδήσεις

Η Πορτογαλία, δίχως να σκοράρει ο Κριστιάνο Ρονάλντο, νίκησε 2-0 την Τσεχία και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου με 7 βαθμούς.

Δύο λιγότερους έχει η Ισπανία, η οποία με το γκολ του Σαράμπια στο 13ο λεπτό πέρασε το εμπόδιο της Ελβετίας των τριών ηττών σε ισάριθμα ματς (έχει σημειώσει μόνο ένα γκολ κι έχει δεχτεί επτά!).

Την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται επιβεβαίωσε η Γεωργία και στα Σκόπια. Στον 4ο όμιλο της League C η ομάδα του Γουίλι Σανιόλ νίκησε με 3-0 τη Βόρεια Μακεδονία κι έκανε το 3Χ3 στη διοργάνωση.

Το Κόσοβο, με δυο γκολ του Μουρίκι, ίδρωσε να νικήσει 3-2 τη Βόρεια Ιρλανδία.

ΚΟΣΟΒΟ: Ουζκάνι, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Ρουντάνι (75' Φαζλί), Μπερίσα (79' Ντομγκόνι), Ντρέσεβιτς, Μουσλίγια, Ράσιτσα (88' Σαΐτι), Μουρίκι, Μπιτίκι

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπάλαρντ, Έβανς, Μπράουν, Σπένσερ (86' Μπράντλεϊ), ΜακΚαν (68' Εμάνουελ Τσαρλς), Ντέιβις, Σάβιλ (73' Τόμπσον), ΜακΜέναμιν, Λάφερτι (68' Ντίον Τσαρλς), Λέιβερι (68' Γουάιτ)

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23

 

League A

 

1ος όμιλος

 

Δανία-Κροατία 10/6 (21:45)

Αυστρία-Γαλλία 10/6 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

Πορτογαλία-Τσεχία 2-0

(33΄ Κανσέλο, 38΄ Γκουέδες)

 

Ελβετία-Ισπανία 0-1

(13΄ Σαράμπια)

 

 

3ος όμιλος

 

Ουγγαρία-Γερμανία 11/6 (21:45)

Αγγλία-Ιταλία 11/6 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

Ουαλία-Βέλγιο 11/6 (21:45)

Ολλανδία-Πολωνία 11/6 (21:45)

 

 

League B

 

1ος όμιλος

 

Ουκρανία-Αρμενία 11/6 (16:00)

Ιρλανδία-Σκωτία 11/6 (19:00)

 

 

2ος όμιλος

 

Αλβανία-Ισραήλ 10/6 (21:45)

Ρωσία*-Ισλανδία Ματαιώθηκε

 

 

3ος όμιλος

 

Μαυροβούνιο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 11/6 (21:45)

Ρουμανία-Φινλανδία 11/6 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

Νορβηγία-Σλοβενία 0-0

 

Σουηδία-Σερβία 0-1

(45΄+3 Γιόβιτς)

 

 

League C

 

1ος όμιλος

 

Νησιά Φαρόε-Λιθουανία 11/6 (19:00)

Λουξεμβούργο-Τουρκία 11/6 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

Κόσοβο-Βόρεια Ιρλανδία 3-2

(9΄πεν, 52΄ Μουρίκι, 20΄ Μπιτίκι - 45΄ Λέιβερι, 83΄ Μπάλαρντ)

 

Ελλάδα-Κύπρος 3-0

(8΄ Μπακασέτας, 21΄ Παυλίδης, 48΄ Λημνιός)

 

 

3ος όμιλος

 

Αζερμπαϊτζάν-Σλοβακία 10/6 (19:00)

Λευκορωσία-Καζακστάν 10/6 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

Γιβραλτάρ-Βουλγαρία 1-1

(61΄ Γουόκερ - 45΄+1 Μίντσεβ)

 

Βόρεια Μακεδονία-Γεωργία 0-3

(52΄ Ζιβζιβάτζε, 62΄ Κβαρατσκέλια, 84΄ Κιτεϊσβίλι)

 

 

League D

 

1ος όμιλος

 

Μολδαβία-Λετονία 10/6 (19:00)

Ανδόρα-Λιχτενστάιν 10/6 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

Μάλτα-Εσθονία 1-2

(56΄ Ντεγκαμπριέλε - 21΄ Βασίλιεβ, 90΄+4 Ανιερ)

 

 

 

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

Σάββατο 02 Ιουλίου 2022
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΤΟ SPORTDAY.GR

X