22:15

Ένα ακόμη live στο sportday.gr έφτασε στο τέλος του. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας μέχρι το τέλος!

22:12

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΣ

Θετικό το δείγμα της Εθνικής. Δημοσιογραφικό κλισέ, αλλά είναι η πιο κατάλληλη φράση για να αποτυπώσει αυτό που είδαμε στο αποψινό φιλικό. Κυρίως σε ό,τι έχει να κάνει με το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Δείξαμε ένταση και όρεξη και ήταν σημαντικό που η ελληνική ομάδα έδειξε ένα δείγμα γραφής για τη συνέχεια. Μοναδικό μελανό σημείο το χρονικό σημείο του β' μέρους που δεχθήκαμε πίεση. Καλό σας βράδυ!

22:08

Τελευταίο σφύριγμα στην Ρουμανία, η εθνική μας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 στο ντεμπούτο του Πογιέτ!

22:07

Έχουμε μπει στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, με τον ρυθμό να έχει πέσει αρκετά.

22:04

Φτάσαμε στο 90', 4 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις

22:02

Ο φρέσκος Χατζηγιοβάνης προσπαθεί να δώσει πνοή στην Εθνική στα τελευταία λεπτά.

22:01

Μεγάλη ευκαιρία για την εθνική με τον Δουβίκα να φτάνει μια ανάσα από το 2-0 στο 88ο λεπτό, το πλασέ του όμως πέρασε άουτ.

21:58

Έχοντας μπει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η εθνική δεν δείχνει το ίδιο καλό πρόσωπο με το πρώτο μέρος, ενώ από την άλλη η Ρουμανία δείχνει να είναι αυτή που ψάχνει περισσότερο το γκολ

21:57

Αλλαγές και δοκιμές από τον Πογέτ στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι λογικό. Η Εθνική πάντως έχει χάσει την ενέργεια και την σπιρτάδα που είχε.

21:56

Μια ακόμη αλλαγή για την εθνική μας ομάδα με τον Αλεξανδρόπουλο να παίρνει τη θέση του Πέλκα στο 80'.

21:55

Προλαβαίνει το σουτ του Ιβάν, πριν αυτό πάει στον Βλαχοδήμο, ο Χατζηδιάκος στο 79'

21:48

Εχει χάσει λίγο την ταυτότητά της η Εθνική στα τελευταία λεπτά.

21:46

73' Ο Βλαχοδήμος διώχνει σε κόρνερ της κεφαλιά του Ρους

21:45

72' Ο Παυλίδης στην θέση του Γιακουμάκη

21:45

72' Κόρνερ για την Ρουμανία που βγήκε στον χώρο και τον Ρότα να διώχνει

21:45

71' Ο Γιακουμάκης στην αντεπίθεση, το γύρισμα κόπηκε από την άμυνα

21:44

70' Δοκάρι από την κεφαλιά του Ρους

21:43

70' Φάουλ του Μάνταλου που κράτησε τον Ιβάν και είδε την κίτρινη κάρτα

21:41

67' Το σουτ του Ιβάν ψηλά άουτ η μπάλα

21:40

67' Επικίνδυνο φάουλ για την Ρουμανία, με τους διεθνείς να παραχωρούν κόρνερ

21:38

Βαθιά σέντρα του Πέλκα απευθείας άουτ η μπάλα

21:38

65' Κόρνερ για την Εθνική

21:36

62' Τριπλή αλλαγή για την Ρουμανία, με τους Πούσκας, Μιτρίτσα και Μαξίμ, να αποχωρούν και τους Ιβάν, Ποπέσκου και Τανάσε να μπαίνουν στο ματς

21:36

Ο Μπακασέτας παίζει κοντά στον Γιακουμάκη, σαν αντι-Μάνταλος, ενώ ο Μάνταλος παίζει ουσιαστικά στη θέση του Μπουχαλάκη.

VIDEO HIGHLIGHTS

Το γκολ του Μπουχαλάκη

21:32

58' Ο Λημνιός και ο Μπουχαλάκης περνούν εκτός και στην θέση τους μπαίνουν οι Δουβίκας και Μπακασέτας

21:30

57' Το σουτ του Μαρίν η μπάλα πέρασε άουτ

21:28

Μπλόκαρε ο Νίτα

21:28

54΄ Φάουλ τώρα για την Εθνική με τον Τσιμίκα

21:26

53' Φάουλ του Κίρικες πάνω στον Γιακουμάκη

21:23

49' Σέντρα του Καμόρα, η κεφαλιά του Μαξίμ πέρασε αρκετά άουτ

21:22

47' Κεφαλιά του Χτζηδιάκου μετά την εκτέλεση του Τσιμίκα, η μπάλα πήρε ύψος και πέρασε άουτ

21:21

21:21

47' Φάουλ για την Εθνική

21:19

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

21:09

Καλή εικόνα στο πρώτο μέρος. Διάθεση, τρεξίματα και πίεση. Συν την επιθετική διάθεση που βγάζει συνολικά η ελληνική ομάδα. Θετικό το πρόσημο έως τώρα.

21:03

Τέλος στο πρώτο μέρος, η Εθνική προηγείται με 1-0 με το γκολ του Μπουχαλάκη από το 39'

21:02

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

21:01

Τελευταίο λεπτό για ημίχρονο

21:00

44' Μπαλιά του Μπουχαλάκη για τον Γιακουμάκη, αυτός κατέβασε την μπάλα με το τελείωμά του να μην είναι καλό, όμως η φάση σταμάτησε για οφσάιντ

20:59

Aυτή τη φορά το γκολ δεν ήρθε από επιθετικό, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει. Η Εθνική πήρε αυτό που άξιζε βάσει εικόνας της.

20:57

Η Εθνική έχει πατήσει πολλές φορές στην περιοχή, η μπαλιά του Πέλκα παράλληλα πέρασε, με τον Μάνταλο να την μαζεύει, να δίνει στον Ρότα και αυτός να βρίσκει τον Μπουχαλάκη που εκτέλεσε τον Νίτα

20:55

ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 Η ΕΘΝΙΚΗ

39' Ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την Εθνική

20:51

35' Ένα ακόμα σουτ του Πέλκα εντός περιοχής που σταμάτησε στα σώματα μετά την σέντρα του Λημνιού

20:49

33' Σουτ του Τσιμίκα, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Κίρικες, που βρισκόταν όμως σε κανονική θέση

20:48

31' Γύρισμα του Μιτρίτσα, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος

20:47

Η Εθνική μετά το γκολ που της ακυρώθηκε έχει αρχίσει και βγάζει περισσότερη ενέργεια

20:46

30' Το γύρισμα του Μάνταλου, λίγο έξω το τελείωμα του Πέλκα

20:44

28' Το σουτ του Πέλκα, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

20:44

Έδιωξαν οι Ρουμάνοι

20:43

27' Πρώτο κόρνερ για την Εθνική

20:43

Χωρίς να υπάρχει VAR, δεν δικαιολογείται τέτοια καθυστέρηση στη διαιτητική απόφαση.

20:42

Τσάμπα γράφαμε. Γκολ δεν υπάρχει. Μετά από σχεδόν 2 λεπτά αποφασίστηκε ότι υπάρχει οφσάιντ. Με το γυμνό μάτι δύο παίκτες κάλυπταν τον Γιακουμάκη.

20:41

Η γρήγορη μετάβαση της Εθνικής έφερε το πρώτο γκολ στην εποχή Πογέτ. Ο Γιακουμάκης σκόραρε για δεύτερη φορά με τα εθνικά χρώματα.

20:40

Το ακύρωσε ο διαιτητής μετά από απόφαση του βοηθού με αρκετή καθυστέρηση, αν και φάνηκε να καλύπτεται ο Γιακουμάκης

20:39

ΓΚΟΟΟΟΛ 1-0 Η ΕΛΛΑΔΑ

21' Το γύρισμα του Λημνιού, ο Γιακουμάκης με μία επαφή την στέλνει στα δίχτυα

20:36

20' Συνέκλινε προς τα μέσα ο Ράτσιου, το σουτ πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Βλαχοδήμο

20:35

19' Πιέζουν οι Ρουμάνοι έδιωξε ο Χατζηδιάκος

20:35

H ευκαιρία των Ρουμάνων ήρθε από πούλημα της μπάλς από τον Ρότα. Πρώτο σοβαρό λάθος για την ελληνική ομάδα.

20:33

16' Τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μιτρίτσα, που είναι ο πιο ενεργός παίκτης των Ρουμάνων

20:32

15' Γύρισμα του Γιακουμάκη στην περιοχή δεν πρόλαβε ο Πέλκας

20:30

Σηκώθηκε ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, δεν αντιμετωπίζει κάποιο θέμα

20:29

13' Στο έδαφος ο Μιτρίτσα αντιμετωπίζει πρόβλημα, έβγαλαν πλάγιο την μπάλα οι διεθνείς μας

20:28

Η επιλογή του Γιακουμάκη ως φορ δείχνει τη διάθεση του Πογέτ για επιθετικό μίας επαφής. Και είναι τέτοιος ο Κρητικός παίκτης της Σέλτικ.

20:27

Διάθεση για πίεση και γρήγορο ποδόσφαιρο δείχνουν οι διεθνείς στα πρώτα λεπτά.

20:27

10' Σουτ του Πέλκα εντός της περιοχής, μπλόκαρε ο Νίτα, πρώτη καλή στιγμή στο ματς

20:25

9' Ένα σουτ από τον Τσικιλντάου, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα

20:25

Έδιωξαν οι αμυντικοί της Εθνικής

20:25

8΄Ο Τσιμίκας έκοψε τον Ράτσιου, τρίτο κόρνερ για την Ρουμανία

20:23

7' Σουτ του Ρότα, η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από τα δοκάρια του Νίτα

20:23

7' Κεφαλιά του Κίρικες η μπάλα πέρασε άουτ

20:22

6' Κόρνερ και πάλι για τους Ρουμάνους

20:22

5' Κόρνερ για την Ρουμανία μετά από διώξιμο του Σιώπη

20:20

4' Σέντρα του Λημνιού, η προβολή του Γιακουμάκη στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε άουτ

20:19

Η Εθνική μας στα πρώτα λεπτά προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα

20:17

Σήμερα είναι τα πρώτα διαπιστευτήρια του νέου τεχνικού του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

20:17

Σέντρα στο Βουκουρέστι!

20:16

Ενός λεπτού σιγή για τον πόλεμο στην Ουκρανία

20:16

Καλησπέρα και από μένα. Ως προς το σύστημα, δεν βλέπουμε κάτι διαφορετικό, αλλά έχει ενδιαφέρον που ο Πογέτ, στο πρώτο του (ανεπίσημο) ντεμπούτο πάει στη λογική των φορμαρισμένων. Μέσα ο Γιακουμάκης, μέσα ο Τσιμίκας, έξω ο Τζαβέλας. Εκπληξη ότι δεν ξεκινάει ο Μπακασέτας.

20:12

Τώρα και της Ρουμανίας!

20:12

Πρώτα ο Εθνικός 'Υμνος της Ελλάδας!

20:11

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν τώρα την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο

20:11

Στο Steaua Stadium υπάρχουν και λιγοστοί Έλληνες φίλαθλοι στις εξέδρες για να δουν από κοντά τη νέα προσπάθεια της Εθνικής

20:08

Σε λιγότερο από δέκα λεπτά ξεκινά ο αγώνας της Εθνικής με την Ρουμανία, στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογιέτ

20:04

ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙ Η ΕΘΝΙΚΗ!

19:58

Η Εθνική μας ομάδα μετά το φιλικό με την Ρουμανία, αναχωρεί για Μαυροβούνιο για το δεύτερο φιλικό την Δευτέρα (28/3, 21:00).

19:51

Στον πάγκο για την Εθνική μας ομάδα βρίσκονται οι εξής: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Λύρατζης, Τζαβέλλας, Κυριακόπουλος, Γούτας, Αλεξανδρόπουλος, Μπακασέτας, Κουλούρης, Χατζηγιοβάννης, Δουβίκας, Παυλίδης

19:46

Στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων σε επίσημο βέβαια επίπεδο, η Ρουμανία μετρά μία νίκη όπως και η Εθνική μας ομάδας, ενώ δύο αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες.

19:41

Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΗΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ!

19:34

H ΠΡΩΤΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΠΟΓΙΕΤ!

19:30

Kαλησπέρα σε όλους τους αναγνώστες του sportday.gr! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της Ελλάδας με την Ρουμανία στο Βουκουρέστι στις (20:15), στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογιέτ στον πάγκο της «γαλανόλευκης».