Serie A: Κάζο της Ίντερ στην Μπολόνια, δώρο τίτλου στη Μίλαν

Ανατροπή σκηνικού στην κορυφή της Serie A μετά την ήττα-σοκ της Ίντερ από την Μπολόνια με 2-1.

Όταν ο Ιβάν Πέρισιτς έβαζε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης στο “Ρενάτο Νταλ’ Άρα”, οι φίλοι της συμπολίτισσας και μεγάλης αντιπάλου, Μίλαν, έψαχναν το πρόγραμμα των τελευταίων αγωνιστικών προσπαθώντας να βρουν που μπορεί να στραβοπατήσει η Ίντερ. Οι παίκτες του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, όμως, είχαν αντίθετη άποψη.

Με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς να φέρνει το ματς στα ίσα στο 28′, η ελπίδα στα πρόσωπα τον “Ροσονέρι” είχε αρχίσει να ζωγραφίζεται. Η στιγμή της απόλυτης ευχαρίστησης για τη Μίλαν και ταυτόχρονα η στιγμή της απόλυτης αυτοκτονίας για την Ίντερ ήρθε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Νίκολα Σανσόνε, ο οποίος είχε μπει στο παιχνίδι τέσσερα λεπτά νωρίτερα. O Ιταλός εξτρέμ εκμεταλλεύτηκε την επικών διαστάσεων γκάφα του δεύτερου τερματοφύλακα των “Νερατζούρι”, Αντρέι Ράντου, και άλλαξε εκ νέου τα δεδομένα στην κορυφή. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος στο 2-1 υπέρ της Μπολόνια, με τους παίκτες της να πανηγυρίζουν στο τέλος του αγώνα λες και κατέκτησαν οι ίδιοι το “Σκουντέτο”.