Serie A: Η Μίλαν έβαλε τέλος σε 11 χρόνια φαγούρας

Η Μίλαν νίκησε 3-0 εκτός έδρας τη Σασουόλο και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Ιταλία για πρώτη φορά μετά το 2011!

Έντεκα χρόνια χωρίς Scudetto ήταν πολλά για τους «ροσονέρι» που είχαν μάθει να μονοπωλούν τους τίτλους τη δεκαετία του ΄90. Τα χρόνια της υπομονής όμως έφτασαν στο τέλος τους.

Με τη νίκη 3-0 επί της Σασουόλο έφτασαν στην πολυπόθητη κατάκτηση κάνοντας ένα εντυπωσιακό ντεμαράζ στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές μετρώντας ισάριθμες νίκες.

Ο Ολιβιέ Ζιρού την οδήγησε στη Γη της Επαγγελίας σκοράροντας δυο φορές στο πρώτο ημίχρονο (17΄και 32΄) από ισάριθμες ασίστ του Λεάλ ο οποίος έδωσε και μια τρίτη στον Κεσί για να διαμορφώσει το 3-0 από το πρώτο κιόλας 45λεπτο.

Η Μίλαν εκτόπισε από την κορυφή την συμπολίτισσα της Ίντερ η οποία αρκέστηκε φέτος στην κατάκτηση του Κυπέλλου (στον τελικό νίκησε τη Γιουβέντους).

Η Ίντερ έκανε το καθήκον της την τελευταία αγωνιστική κερδίζοντας στο γήπεδό της τη Σαμπντόρια από γκολ των Πέρισιτς (49΄) και Κορέα (57΄, 59΄). Περίμενε κάποιο θαύμα από τη Σασουόλο που όμως δεν ήρθε.