Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το 100ό γκολ του Κριστιάνο... ταξίδεψε στον ουρανό

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το 100ό γκολ του Κριστιάνο… ταξίδεψε στον ουρανό με την ιδιαίτερη αφιέρωση του Πορτογάλου

Το εκατοστό γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στα γήπεδα της Premier League με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ήταν ίσως το πιο συναισθηματικά φορτισμένο απ’ όσα έχει σημειώσει ο Πορτογάλος με την φανέλα των «κόκκινων διαβόλων».

Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς», ο ηγέτης της ομάδας του Ράγκνικ νίκησε τον Ράμσντεϊλ, απάντησε άμεσα στο εύστοχο πέναλτι του Σακά (με το οποίο οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο σκορ με 2-0) και η πρώτη του κίνηση ήταν να κοιτάξει τον ουρανό και να δείξει ψηλά με το δάχτυλό του.

Νωρίτερα στο 7ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε γίνει πάλι δέκτης μιας πελώριας ανθρώπινης αγκαλιάς για το θάνατο του νεογέννητου βρέφους του, καθώς (ακολουθώντας το παράδειγμα των φιλάθλων της Λίβερπουλ) οι φίλοι της Άρσεναλ χειροκρότησαν θερμά τον Πορτογάλο, ο οποίος εμφανώς συγκινημένος αρκέστηκε να τους ευχαριστήσει με ένα χαρακτηριστικό βλέμμα.