Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας για το αποψινό παιχνίδι. Σας ευχόμαστε ένα υπέροχο βράδυ! Μείνετε συντονισμένοι στο SportDay.gr για όλες τις αθλητικές ειδήσεις!

21:28

Ο Ιωνικός έφτασε τις πέντε σερί ήττες και το ερχόμενο Σάββατο παίζει και πάλι εντός έδρας απέναντι στον Ατρόμητο (29/01-17:15) για την 20η αγωνιστική της Super League.

21:25

Ο Παναθηναϊκός μετά την σημερινή επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα πηγαίνει την Τρίτη (25/01) στην Καρδίτσα για να αντιμετωπίσει την Αναγγένηση για τον δεύτερο αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος. Μία ρεβάνς που έχει μετατραπεί σε τυπική διαδικασία μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα.

21:23

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη στο Δημοτικό Στάδιο της Νεάπολης απέναντι στον Ιωνικό με 1-0 χάρη σε γκολ του Αϊτόρ στο 38ο λεπτό για την 19η αγωνιστική της Super League.

21:21

Ο Μπρινιόλι καθαρίζει ακόμη μια βαθιά μπαλιά των παικτών του Ιωνικού.

21:20

90+1' Κίτρινη κάρτα για τον Σένκεφελντ του Παναθηναϊκού.

21:19

Ο Βέλεθ απομακρύνει την μπάλα και παίρνει και το φάουλ από τον Σάντσες.

21:19

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

21:19

90+1' Κόρνερ για τον Ιωνικό.

21:18

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΥΚΟΝΙΟΥ

Η αλλαγή του Αλεξανδρόπουλου έχει διττό σκοπό για τον Σέρβο τεχνικό. Τα φρέσκα πόδια του νεαρού χαφ μπορούν τόσο να βοηθήσουν στην καλύτερη ανασταλτική λειτουργία της ομάδας στα τελευταία λεπτά, αλλά μπορούν ταυτόχρονα χρησιμεύσουν και στο επιθετικό κομμάτι είτε σε κάποια ενδεχόμενη αντεπίθεση είτε για πίεση.

21:18

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ

Οι παίκτες του Τριφυλλιού παίζουν με ένταση, έχουν πάθος και δεν υστερούν στις μονομαχίες. Όμως, ενώ βελτιώθησαν σε αυτό το κομμάτι, έχουν χάσει την ψυχραιμία τους όταν πρέπει να επιτεθούν.

21:16

88' Μέσα ο Αλεξανδρόπουλος κι έξω ο Βιγιαφάνες για τον Παναθηναϊκό.

21:11

Ο Μπρινιόλι βγαίνει και καθαρίζει τη φάση.

21:11

82' Μέσα οι Ματσούκας και Μάναλης στην θέση των Ντάλσιο και Κάνιας για τον Ιωνικό.

21:11

82' Φάουλ πλάγια και δεξιά από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού για τον Ιωνικό έπειτα από χέρι του Παλάσιος.

21:09

81' Κίτρινη κάρτα για τον Άοσμαν του Ιωνικού.

21:09

Κακή εκτέλεση, έβγαλε εύκολα η άμυνα της ομάδας της Νεάπολης.

21:08

80' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από το γύρισμα του Χουάνκαρ που κόπηκε.

21:04

Ο Παναθηναϊκός δεν απειλείται, αλλά είναι σαφές ότι έχει υποχωρήσει στο γήπεδο. Πρέπει να ανέβει και όχι να περιμένει, γιατί όλα είναι στην... κόψη του ξυραφιού.

21:01

73' Απομακρύνει η άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Κάνιας πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πηγαίνει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μπρινιόλι.

21:01

73' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ιωνικό.

20:59

Καθάρισε τη φάση η άμυνα του Ιωνικού.

20:58

71' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

20:58

Ο Δημήτρης Σπανός αλλάζει τους δύο επιθετικούς του και θα προσπαθήσει να εντείνει την πίεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, έστω και με ανορθόδοξο τρόπο.

20:56

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβγαλε τους Βιτάλ και Καρλίτος ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Παλάσιος και Ιωαννίδη σε μία προσπάθεια να βρει το δεύτερο που επιθυμεί για να καθαρίσει το παιχνίδι η ομάδα του. Μπήκαν δύο παίκτες αρκετά δυναμικοί στο παιχνίδι τους, στοιχείο από το οποίο χαρακτηρίζεται το σημερινό ματς και λόγω της πολύ χαμηλής θερμοκρασίας, που κάνει κάθε χτύπημα ακόμη χειρότερο.

20:55

66' Έξω οι Τουράμ και Λένις και μέσα οι Μάντζης και Κιάκος για τον Ιωνικό.

20:54

65' Μέσα οι Παλάσιος και Ιωαννίδης κι έξω οι Βιτάλ και Καρλίτος για τον Παναθηναϊκό.

20:51

63' Κίτρινη κάρτα στον Κάνιας του Ιωνικού για μαρκάρισμα στον Βιτάλ.

20:51

Οι "πράσινοι" έχουν προϋποθέσεις για να βγουν στην κόντρα, έχουν χώρους, αλλά είναι πιο διστακτικοί απ' όσο πρέπει στην τελική προσπάθεια.

20:49

60' Ο Καρλίτος θα βγει απέναντι στον Χουτεσιώτη από την κάθετη πάσα του Μαουρίσιο, ο Έλληνας κίπερ θα τον προλάβει, αλλά ο βοηθός θα σηκώσει τελικά το σημαιάκι για οφσάιντ του Ισπανού επιθετικού.

VIDEO HIGHLIGHTS

Ο Χουάνκαρ και το δοκάρι σώζουν την εστία του Παναθηναϊκού από το σουτ του Άοσμαν!

20:47

59' Ο Αϊτόρ γέμισε στην περιοχή, αλλά ο Βέλεθ δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

20:42

53' Ο Μύγας προλαβαίνει και νικάει κατά κράτος τον Βιτάλ που είχε βγει απέναντι στον Χουτεσιώτη.

20:37

Αυτή η διπλή ευκαιρία του Ιωνικού πρέπει να λειτουργήσει σαν... ξυπνητήρι, για να αντιληφθούν όλοι στο Τριφύλλι πως τίποτα δεν έχει τελειώσει.

20:36

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

48' Το σουτ του Άοσμαν βρήκε στον Χουάνκαρ, έπειτα στο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

20:35

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πρέπει να μπουν πιο δυνατά στις μονομαχίες, γιατί σε αυτό το κομμάτι υστερούν πολύ. Πρέπει να αντιτάξουν δύναμη στη δύναμη, για να περιορίσουν τους κινδύνους.

20:33

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

20:21

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 1-0 στην έδρα του Ιωνικού.

Το υπέροχο γκολ του Αϊτόρ για το 0-1 του Παναθηναϊκού!

20:15

Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

20:12

42' Κίτρινη κάρτα για τον Λένις του Ιωνικού.

20:12

Γκολ σε σημαντικό χρονικό σημείο για τον Παναθηναϊκό. Το πρώτο μέρος τελείωνε και η εικόνα του ματς δεν ήταν ενθαρρυντική για τους «πράσινους». Αυτό το γκολ του Αϊτόρ δίνει τη λύση και διώχνει το άγχος του «τριφυλλιού» ενόψει της συνέχειας του αγώνα.

20:11

Εκπληκτικό το τελείωμα του Αϊτόρ στο γκολ, αλλα πρέπει να εξάρουμε την πάσα... μοιρογνωμονίου από τον Ρούμπεν, που άρχισε τη φάση. Τρομερός ο Ισπανός, έχει αυτή την ικανότητα όσο κανένας άλλος.

20:10

40' Σουτ του Καρλίτος, μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης.

20:09

39' Κίτρινη κάρτα μάλιστα στον Ισπανό για τον πανηγυρισμό του.

20:09

Ο Καρλίτος κράτησε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή του Ιωνικού, έδωσε στον Βιγιαφάνες, που βγήκε πιο πλάγια κι ένα το γύρισμα, με τον Αϊτόρ να σκοράρει με υπέροχο σουτ στην κίνηση.

20:08

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

38' Ο Αϊτόρ ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό!

Η μεγάλη ευκαιρία του Ιωνικού με την κεφαλιά του Μύγα!

20:05

Πολλά τα φάουλ στο πρώτο μέρος. Συνολικά 16 μέχρι στιγμής (11 Ιωνικός - 5 Παναθηναϊκός) σε 35 λεπτά αγώνα.

20:03

32' Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό για ένα γέμισμα, αλλά έδιωξε εύκολα η άμυνα του Ιωνικού.

19:57

Η ταχύτητα είναι το βασικό στοιχείο που λείπει από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, το οποίο μπορεί να δημιουργήσει ανισορροπίες στην εξαιρετική παρατεταγμένη ομάδα του Δημήτρη Σπανού.

19:55

Τρεις στατικές φάσεις ο Ιωνικός, μία μεγάλη ευκαιρία και άλλες δύο κερδισμένες κεφαλιές. Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός δεν έχει καν καλές εκτελέσεις, σαν μην τα έχει δουλέψει καθόλου.

19:55

Ο Χουτεσιώτης έχασε την μπάλα, αλλά η άμυνα του Ιωνικού καθάρισε τη φάση πριν δημιουργηθεί πρόβλημα.

19:54

25' Φάουλ από πλάγια θέση για τον Παναθηναϊκό.

19:53

23' Επιθετικό φάουλ του Ρομαό στον Σένκεφελντ την ώρα που έβγαινε απέναντι στον Μπρινιόλι.

19:52

Διώχνει η άμυνα του Παναθηναϊκού.

19:52

22' Κόρνερ για τον Ιωνικό μετά από παρέμβαση του Βιγιαφάνες στην επικίνδυνη προσπάθεια του Μύγα.

19:49

Οι δύο εξτρέμ του Παναθηναϊκού, ο Αϊτόρ και ο Βιτάλ, είναι εξαφανισμένοι μέχρι τώρα και δεν έχουν πάρει πρωτοβουλίες.

19:46

17' Υπέροχη κεφαλιά του Μύγα στο κόρνερ του Άοσμαν, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

19:45

16' Κόρνερ για τον Ιωνικό.

19:45

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να ανεβάσει την ταχύτητα του, για να μπορέσει να επιτεθεί και να βρει ατομικές προσπάθειες από τους μεσοεπιθετικούς του, για να πλησιάσει στην εστία του Χουτεσιώτη. Στοιχεία που δεν έχει μέχρι σήμερα.

19:45

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει πρόβλημα από το πρέσινγκ ψηλά που εφαρμόζει ο Ιωνικός. Προσπαθεί με κάποιες μακρινές μπαλιές να βρει τους κενούς χώρους που αφήνει αναγκαστικά πιο πίσω η ομάδα της Νεάπολης, όμως αυτό δεν έχει καταστεί δυνατό μέχρι στιγμής.

19:44

14' Σουτ του Βιγιαφάνες, μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης.

19:41

11' Ο Βιτάλ έκλεψε την μπάλα, μπήκε περιοχή, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε το γύρισμα του Βραζιλιάνου.

19:40

Αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον δικέφαλο ο Τουράμ. Ο Σπανός σηκώνει τον Μάντζη για ζέσταμα.

19:39

9' Κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, απομακρύνει σε κόρνερ ο Κώτσιρας.

19:39

9' Κόρνερ για τον Ιωνικό.

19:37

Ο Δημήτρης Σπανός ως ένα βαθμό κοπιάρει το αμυντικό σχέδιο του Μαρτίνς, που απενεργοποίησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη εβδομάδα. Με τρεις στόπερ και με τον Τσιγκρίνσκι να πέφτει δυνατά πάνω στον Καρλίτος, για να μην κατεβάσει τη μπάλα.

19:35

5' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό με το σουτ του Ντάλσιο εκτός περιοχής να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

19:30

Ο Ιωνικός δεν είναι η πιο γρήγορη ομάδα του πρωταθλήματος, αλλά είναι σκληρή και δυνατή. Επιπλέον, έχει έμπειρους ξένους, με προσωπικότητα, όπως τους Τσιγκρίνσκι, Ρομάο και Κάνιας. Δεν θα είναι εύκολη η αποστολή του Παναθηναϊκού σήμερα στη Νίκαια.

19:30

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

19:27

Οι παίκτες των δύο ομάδων βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

19:23

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν έχει στην διάθεσή του τους Μπουζούκ, Χατζηγιοβάνη και Κουρμπέλη ενώ ο Δημήτρης Σπανός του Ιωνικού τους Καμπράλ, Γκοτσούλια, Μπάσα, Ρόκου και Μαχαίρα.

19:17

Καλησπέρα και από μένα. Σήμερα ο Παναθηναϊκός έχει μία ιδανική ευκαιρία για να βρει την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στην σεζόν και να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών. Ο Ιωνικός τρέχει σερί τεσσάρων ηττών ενώ οι «πράσινοι» έρχονται με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την μεσοβδόμαδη 4αρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Επιβράβρευση από τον Γιοβάνοβιτς στον Βιτάλ η σημερινή θέση βασικού για το εξαιρετικό 45λεπτο στο Κύπελλο.

19:13

Στη βαθμολογία, η ήττα του ΟΦΗ και το δύσκολο παιχνίδι που δίνει ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ολυμπιακό, επιτρέπουν στον Παναθηναϊκό να απομακρυνθεί από τις δύο ομάδες. Δεν είναι ο άμεσος ανταγωνιστής του όπως ο Άρης, αλλά με τα αποτελέσματα τους είχαν προκαλέσει πρόσθετη πίεση.

19:13

Η τελευταία φορά που οι «πράσινοι» επισκέφθηκαν την έδρα του Ιωνικού ήταν το μακρινό 2007, όταν είχαν επικρατήσει με 4-0. Συνολικά με γηπεδούχο τον Ιωνικό η ιστορία μεταξύ των δύο ομάδων δεν είναι υπέρ των γηπεδούχων, που έχουν μόλις δύο νίκες, αλλά υπέρ του «τριφυλλιού» που έχει 7, όσες είναι και οι μεταξύ τους ισοπαλίες.

19:08

Στον αγώνα του πρώτου γύρου οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 4-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με τον Καρλίτος μάλιστα να πετυχαίνει χατ τρικ.

19:04

Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από το 0-0 στο ντέρμπι της Λεωφόρου με τον Ολυμπιακό και την μεσοβδόμαδη νίκη στο Κύπελλο με 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας ενώ ο Ιωνικός, που μετράει τέσσερις σερί ήττες, από την ήττα απέναντι στην Λαμία με 2-1.

19:03

Καλησπέρα σας. Ο Γιοβάνοβιτς προτίμησε τον Βιτάλ από τον Παλάσιος για την ενδεκάδα, σε μία επιλογή που εμπεριέχει μία δόση έκπληξης. Γιατί ο Παλάσιος τα καταφέρνει καλύτερα σε ματς που πάνε στη δύναμη, σε αντίθεση με τον Βραζιλιάνο. Από την άλλη, ο Βιτάλ έχει το μομέντουμ.

19:00

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Πρώτος είναι ο Διαμαντόπουλος, με βοηθούς τους Φωτόπουλο και Γεωργακόπουλο και 4ο τον Τσέτσιλα. Στο VAR βρίσκεται ο Λετονός Τρεϊμάνις ενώ AVAR είναι ο Παπαδάκης.

18:57

Οι αναπληρωματικοί του Ιωνικού: Χριστοδούλης, Τσιριγώτης, Μάντζης, Κιάκος, Ματσούκας, Βαφέας, Μάναλης και Πογοσιάν.

18:55

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Διούδης, Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης, Μακέντα, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Λούντκβιστ, Σάρλια και Παλάσιος.

18:53

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΙΩΝΙΚΟΥ

Οι 11 παίκτες που επέλεξε ο Δημήτρης Σπανός.

18:49

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προέβη σε δύο αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αφού επανέφερε τον Καρλίτος στην κορυφή της επίθεσης και τον Ματέους Βιτάλ στην θέση του Παλάσιος.

18:44

Καλησπέρα σας! Σήμερα θα παρακολουθήσουμε μαζί το παιχνίδι ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Παναθηναϊκό για την 19η αγωνιστική της Super League, που διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης στις 19:30 με μετάδοση από Cosmote Sport 2.