ΠΑΟΚ: Το όνειρο και η... κατάρα της ευρωπαϊκής υπέρβασης!

ΠΑΟΚ: Το όνειρο και η… κατάρα της ευρωπαϊκής υπέρβασης! Τα ιστορικά λάθη που πρέπει να αποφύγει ο ΠΑΟΚ στη μεγάλη μάχη με τη Μαρσέιγ για τα προημιτελικά του Conference League

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στη Μασσαλία με… ένα όνειρο τρελό, και πρέπει να κάνει ο,τι δεν κατάφερε τις φορές που ονειρεύτηκε

Την παραμονή της αναμέτρησης του ΠΑΟΚ με τη Λίνκολν από το Γιβραλτάρ, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League, ο Ραζβάν Λουτσέσκου είχε δηλώσει: «Ξέρουμε ότι το παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό γιατί μπορεί να αλλάξει όλη την κατάσταση για τη συνέχεια της σεζόν». Βουνό το δίκιο του. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Λίνκολν και έκτοτε έγραψε ένα σερί που τον έφερε στη μοναξιά της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα (τότε ο ΠΑΟΚ ήταν πέμπτος, ισόβαθμος με τον ΠΑΣ Γιάννινα), στα ημιτελικά του κυπέλλου και στα προημιτελικά του Conference League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρίσκεται μπροστά σε μια τεράστια πρόκληση. Το εμπόδιο της Μαρσέιγ είναι υψηλότατο. Ο ΠΑΟΚ έχει ζήσει αρκετές Ευρωπαϊκές προκλήσεις την τελευταία 10ετία, στις οποίες, αν και έβαλε τα δυνατά του, δεν κατάφερε να ξεπεράσει, κάτι που φιλοδοξεί να κάνει αυτή τη φορά, αρχής γενομένης από το βράδυ της Πέμπτης στο «Βελοντρόμ». Αυτές είναι οι πέντε φορές που ο ΠΑΟΚ άγγιξε αλλά δεν κατάφερε να πάρει προκρίσεις που θα έμεναν στην ιστορία…

22–02–2011: ΤΣΣΚΑ – ΠΑΟΚ 1-1

Ο ΠΑΟΚ κάνει ένα από τα καλύτερά του εκτός έδρας παιχνίδια στην Ευρώπη, με βάση τη φάση στην οποία βρίσκεται και τον αντίπαλο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε επικρατήσει στην Τούμπα με 0-1 και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στη Μόσχα σε μια αναμέτρηση που ξεκίνησε ίσως και χαριστικά. Η UEFA επιτρέπει το αίτημα αναβολής αγώνα σε περίπτωση που η θερμοκρασία είναι στου -15 βαθμούς την ώρα του αγώνα και το θερμόμετρο έδειχνε -14. Ο ΠΑΟΚ, καταφέρει να προηγηθεί με το Ζλάταν Μουσλίμοβιτς και στο τελευταίο 10λεπτο η ΤΣΣΚΑ Κερδίζει πέναλτι. Ο μέχρι τότε σχεδόν αψεγάδιαστος ΠΑΟΚ «παγώνει» μετά την απόκρουση του Κρέσιτς στο πέναλτι, με αποτέλεσμα το 1-1 να έρθει από το… «ριμπάουντ»,

27–08–2013: ΠΑΟΚ – Σάλκε 2-3

Ο ΠΑΟΚ είδε στα μάτια την Σάλκε, σε μια σεζόν που ήταν στα… πολύ καλά της. Με τον Χίλντεμπραντ στην εστία, τους Φελίπε Σαντάνα και Φουχς στην άμυνα, με τους Ντράξλερ και Φαρφάν μεσοεπιθετικά και τον ανερχόμενο Μαξ Μέγιερ στον πάγκο. Το 1-1 του πρώτου αγώνα έδινε ελπίδες. Η Σάλκε έμεινε με 10 παίκτες στο 64′ όμως τρία λεπτά αργότερα έκανε το 1-2. Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Στοχ και ένα πέναλτι σε χέρι του Ουτσίντα που δεν δόθηκε έχουν μείνει στη μνήμη όλων. Από το 79′ όταν έγινε το 2-2 μέχρι τις καθυστερήσεις όταν έγινε το 2-3, ήταν ένα ματς – ροντέο, στην άδεια Τούμπα, κάτι που ίσως να έπαιξε το ρόλο του.

03–08–2016: ΠΑΟΚ – Άγιαξ 1-2

Εκείνο την αναμέτρηση, ο ίδιος ο Κλάους Αθανασιάδης την έχει χαρακτηρίσει ως την αρχή του τέλους της καριέρας του στον ΠΑΟΚ. Μετά το 1-1 του Άμστερνταμ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς, για να ακολουθήσει ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τον Αθανασιάδης. Για όποιον ξέρει τον Κλάους, μπορεί εύκολα να θυμηθεί για κάθε μια χαμένη ευκαιρία εκείνου του αγώνα, άλλες δέκα παρόμοιες στις οποίες είχε σκοράρει. Ο Άγιαξ ισοφάρισε και εκεί που η αναμέτρηση όδευε στην παράταση, ήρθε το 1-2 που «γονάτισε» τον ΠΑΟΚ.

29–08–2018: ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 1-4

Ο ΠΑΟΚ, έχοντας αποκλείσει με δυο νίκες τη Βασιλεία και με μια επική ανατροπή την Σπάρτακ Μόσχας, πήρε 1-1 στη Λισαβόνα. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τη Μπενφίκα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» εκτέλεσε μια κομπίνα για σεμινάριο και προηγήθηκε με 1-0. Λίγο πριν το 20′ ο Λημνιός χάνει μοναδική ευκαιρία για το 2-0. Η Μπενφίκα αρχικά αξιοποιεί μια προσπάθεια του Πασχαλάκη να αποσοβήσει ένα κόρνερ ενώ ένα πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Βαρέλα ήταν η αρχή την μετατροπής μιας βραδιάς πιυ ξεκίνησε ονειρικά, σε εφιάλτη.

30-09-2020: ΠΑΟΚ Κράσνονταρ 1-2

Στη Ρωσία, ο ΠΑΟΚ χάνει πέναλτι αλλά βρίσκει τον τρόπο να προηγηθεί. Η Κράσνονταρ φτάνει στην ανατροπή αλλά όλα είναι ρευστά. Στη ρεβάνς, οι Ρώσοι προηγούνται στην Τούμπα και ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει με τον Ομάρ Ελ Καντουρί. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» όμως κατάφερε να δεχθεί γκολ στην αμέσως επόμενη φάση….