ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ - ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 76-83: Άντεξε στην πίεση και πήρε το «διπλό»

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ – ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 76-83: Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Μπρίντιζι με 76-83 και συνέχισε με νίκη την προσπάθειά της στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Μπορεί η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-36), αλλά από την τρίτη περίοδο κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 14 πόντους (48-62).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά, αλλά η Βίρτους στάθηκε στο ύψος της και μπόρεσε να επικρατήσει με 76-83.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουίμς με 16 πόντους, ενώ Αλιμπέγκοβιτς και Σάμπσον ακολούθησαν με 13, με τον Μπελινέλι να συμπληρώνει άλλους 12.

Από την άλλη πλευρά ο Πέρκινς είχε 18 πόντους με 10 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τσαπέλ είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-36, 48-62, 76-83