Μπασκόνια – Άλμπα Βερολίνου 85-68: Τρίτη διαδοχική νίκη με την υπογραφή των Γκιεντράιτις και Μπόλντγουιν

Η Μπασκόνια «έσπασε» αήττητο σερί 11 αγώνων που «έτρεχε» η Άλμπα Βερολίνου σε όλες τις διοργανώσεις, υποτάσσοντας τους Γερμανούς με 85-68 στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Μπασκόνια συνεχίζει να εξωραΐζει την εικόνα της στην EuroLeague στις τελευταίες «στροφές» της κανονικής περιόδου, καθώς με την τρίτη της διαδοχική νίκη βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-15 στη διοργάνωση. Η Άλμπα είδε να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων που είχε στην EuroLeague (11 σε όλες τις διοργανώσεις), πηγαίνοντας στο 9-13.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Βάσκων ήταν ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 22 πόντους, ενώ πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, ο οποίος πλησίασε το triple-double με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Οι Τζαλίν Σμιθ (16 πόντοι) και Όσκαρ Ντα Σίλβα (13 πόντοι) είχαν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα για τα «άλμπατρος», από τα οποία απουσίασαν οι Μάοντο Λο, Γιοχάνες Τόμαν και Μάρκους Έρικσον.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια μπήκε στο ματς με το «μαχαίρι στα δόντια» και προηγήθηκε με 8-2. Η Άλμπα «αφυπνίστηκε» μετά το αρχικό υποτονικό ξεκίνημα βρίσκοντας λύσεις από την περίμετρο για το προσπέρασμα με 11-13 στο 5’. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ακαριαία και με 8-0 σερί μπήκαν εκ νέου σε θέση οδηγού (19-13), αλλά τα «άλμπατρος» δεν έχασαν την επαφή τους ως το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου, το οποίο υπέγραψε με εντυπωσιακό buzzer-beater τρίποντο ο Σμιθ (21-19).

Η γερμανική ομάδα έγινε… στενός κορσές στους γηπεδούχους έχοντας συνετές επιλογές ως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (26-25 στο 15’) και στη συνέχεια έπαθε «μπλακ-άουτ», αμυντικά και επιθετικά. Οι Βάσκοι «τρύπαγαν» με όποιον τρόπο ήθελαν την ευάλωτη άμυνα των «άλμπατρος» διαμορφώνοντας ένα επί μέρους 18-6 ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το οποίο αποσπάστηκαν στο σκορ με +13 (44-31).

Οι Βάσκοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση με οδηγούς τους Γκιεντράιτις, Μπόλντγουϊν, Κοστέλο και Φοντέκιο. Η διαφορά παγιώθηκε για μερικά λεπτά σε διψήφια τιμή και έφτασε ως και το +15 (54-39 στο 24′) προτού ακολουθήσει ένα γρήγορο 0-5 για να αναπτερωθεί το ηθικό της ομάδας του Ομπράντοβιτς (54-44 στο 25′). Τωόντι, η Άλμπα πήρε το έναυσμα και εκμεταλλευόμενη την άμυνα ζώνης που «μπλόκαρε» τους γηπεδούχους, οικοδόμησε 0-12 σερί μετατρέποντας το 62-48 του 27′ σε 62-60 στο 29ο λεπτό. Ο τερματισμός της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους με ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (64-60).

Η ομάδα του Σπάχια βρήκε μετά από ώρα λύσεις στη ζώνη των Γερμανών και με ταυτόχρονη βελτίωση στην άμυνα κατάφερε να επαναφέρει το προβάδισμά της σε ασφαλή επίπεδα, ισοφαρίζοντας τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στο 34′ (79-64). Η γνωστή… κατηφόρα της Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα έκανε την εμφάνισή της στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να επιδίδονται σε «ρεσιτάλ» άστοχων προσπαθειών και τους γηπεδούχους να προσεγγίζουν ακόμα και διαφορά 20 πόντων (85-66).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68