Μονακό – Μπασκόνια 78-68: Της έκοψε τα «φτερά» και... πέταξε για τους «8»

Η Μονακό κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και απέναντι στην Μπασκόνια (78-68) και έκανε ένα ακόμα πολύτιμο βήμα στην «παραμυθένια» πορεία της στην EuroLeague.

Την τρίτη διαδοχική νίκη της πανηγύρισε η Μονακό, αφού μετά το εμπόδιο των Αναντολού Εφές και Ολυμπιακού, ξεπέρασε και αυτό της Μπασκόνια, επικρατώντας με 78-68 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με κορυφαίους στο σκοράρισμα τους Γουίλ Τόμας (16 πόντοι) και Γουέιν Μπέικον (14 πόντοι), αλλά και τους Άλφα Ντιαλό (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και Ντόντα Χολ (10 πόντοι και 7 ριμπάουντ) να κάνουν σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβηκαν στο 13-13, εδραιώνοντας τη θέση τους στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπασκόνια υποχώρησε στο 11-16 και έμεινε και τυπικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, με τους Άλεκ Πέτερς (15 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Τζέισον Γκρέιντζερ (13 πόντοι) να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι.

Ο αγώνας

Μοτεγιούνας και Κοστέλο έδωσαν το σύνθημα των πρώτων τριών λεπτών σε Μονακό και Μπασκόνια, διαμορφώνοντας το 7-6. Ένα «νεκρό» δίλεπτο για τις δύο ομάδες σταμάτησε η Μπασκόνια με 0-8 σερί για το 9-14 του 7ου λεπτού. Ο Χολ κουβάλησε τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα για το γαλλικό προσπέρασμα (18-16 στο 9’), όμως το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τους Βάσκους σε θέση οδηγού (18-19).

Η ενέργεια του Χολ σε άμυνα και επίθεση αποτέλεσε το «κλειδί» της Μονακό για να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης και να προηγηθεί με δις με +6 (29-23 στο 14ο λεπτό και 33-27 στο 16ο λεπτό της συνάντησης). Η άμυνα της Μπασκόνια έμπαζε από παντού, την ώρα που στην επίθεση σίγησαν άπαντες και έμεινε αποκούμπι ο Μπόλντγουϊν. Οι Μονεγάσκοι έκαναν όσα έπρεπε με καλό διάβασμα στην επίθεση και αβγάτισαν τη διαφορά στους 10 πόντους για το 42-32, σκορ με το οποίο οι δύο αντίπαλοι πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ο Ντιάλο πολιόρκησε το βασκικό καλάθι στην τρίτη περίοδο αξιοποιώντας τα αθλητικά του για τη συγκομιδή επιθετικών ριμπάουντ που μετουσιώθηκαν σε πόντους. Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, συνεπικουρούμενος από τον Τζέιμς, υπέγραψε το +16 των γηπεδούχων (50-34 στο 24’). Η επιθετική ανομβρία των Βάσκων συνεχίστηκε, την ώρα που τα γαλλικά πικ εν ρολ λειτουργούσαν σαν ελβετικό ρολόι. Ως εκ τούτου, η διαφορά άνοιξε κι άλλο και έφτασε το +21 (57-36 στο 26’) με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν σημάδια κατάρρευσης. Η Μπασκόνια αύξησε την παραγωγικότητά της στις τελευταίες στροφές της τρίτης περιόδου, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (61-49).

Γκρέιντζερ και Πίτερς πέταγαν «φωτιές» στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σπάχια να καλύψει ένα μεγάλο μέρος της εις βάρος της διαφοράς και να πλησιάσει σε απόσταση «βολής» με επί μέρους 4-12 στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου (65-61). Εντούτοις, η γαλλική ομάδα ανέβασε εκ νέου την πίεσή της στην άμυνα και, ως φυσικό επακόλουθο, την τιμή της διαφοράς, η οποία έφτασε στο +16 (78-62 στο 38′), «σβήνοντας» και τις τελευταίες ελπίδες των φιλοξενούμενων για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-32, 61-49, 78-68