Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι 84-77: «Ντούμπλαρε» τις νίκες κόντρα στη Μακάμπι και «πάτησε» οκτάδα!

Ο Ερυθρός Αστέρας «έλιωσε» τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «καμίνι» του Βελιγραδίου (84-77) και με την τέταρτη διαδοχική του νίκη στην EuroLeague βρήκε θέση στην προνομιούχα οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Σε μεγάλα «κέφια» για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από 12, 11 και 10 πόντους αντιστοίχως συμπλήρωσαν οι Νέιτ Γουόλτερς, Όστιν Χόλινς και Όγκνιεν Ντόμπριτς.

Πρωταγωνιστής από πλευράς Μακάμπι ήταν ο Τζέιμς Νάναλι με 24 πόντους και 4 ασίστ, με τους Σκότι Γουίλμπεκιν και Ντέρικ Γουίλιαμς να προσθέτουν από 14 και 13 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε «εκρηκτικό» πρώτο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε από νωρίς μία κατάσταση που τον είχε σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Μέσω της πίεσής του στην άμυνα «στραγγάλισε» τη Μακάμπι και με άκρως ικανοποιητική αποτελεσματικότητα στη δική του επίθεση προηγήθηκε με +11 (17-6 στο 7’). Οι Σέρβοι αξιοποιούσαν συν τοις άλλοις και τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν κατά κόρον (6 ήδη στο 10’) και έκλεισαν με +14 την πρώτη περίοδο (24-10).

Η Μακάμπι ξεκίνησε με γρήγορο 0-5 τη δεύτερη περίοδο (24-15 στο 11’), όμως άμεσα ο πρωταθλητής της Αδριατικής Λίγκας έδωσε και πάλι ανοδική πορεία στη διαφορά και την έφτασε ακόμα και στο +16 (35-19 στο 15’). Η «ομάδα του λαού» αντέδρασε, καθώς έγινε πιο παραγωγική στα εναπομείναντα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Αποτέλεσμα της βελτιωμένης εικόνας των Ισραηλινών ήταν η εξάλειψη του μεγαλύτερου μέρους της διαφοράς στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42-39).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 42-42 με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου, αλλά εν ριπή οφθαλμού δέχτηκαν τρία διαδοχικά τρίποντα και βρέθηκαν εκ νέου σε μειονεκτική θέση, με το σερί υπέρ των «ερυθρόλευκων» να φτάνει στο 11-0 (53-42 στο 23’). Η Μακάμπι εξανέμισε ξανά το προβάδισμα των αντιπάλων της και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με τρίποντο του ΝτιΜπαρτολομέο (59-60 στο 29’), διαμορφώνοντας επί μέρους σκορ 6-18. Η τρίτη περίοδος έκλεισε πάντως με 6-0 σερί των Σέρβων για το 65-60.

Με αιχμή του δόρατος την απροσπέλαστη άμυνά του, ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε και πάλι το εύρος της υπέρ του διαφοράς, φτάνοντας το υπέρ του σερί μετά το προσπέρασμα της Μακάμπι στο 13-0 (72-60 στο 33′)! Η σκληροτράχηλη Μακάμπι δεν κατέθεσε ούτε σε αυτή τη δύσκολη φάση του ματς τα όπλα της, με τον Νάναλι να την κρατάει «εν ζωή» χάρη σε τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων για το 78-73 στο 38′. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, έπαιξαν έξυπνα με το ρολόι στο crunch time και ο Κάλινιτς με καλάθι στα 39″ πριν από το φινάλε του αγώνα έγραψε τον θριαμβευτικό επίλογο στο ματς για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 42-39, 65-60, 84-77