Παναθηναϊκός - Μακάμπι 83-95: «Υποκλίθηκε» στη Μακάμπι, αλλά «κέρδισε» τον Μαντζούκα

Το «άστρο» του Λευτέρη Μαντζούκα «έλαμψε» στο ΟΑΚΑ, ωστόσο ο ελλιπής Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στον υψηλό ρυθμό που επέβαλε η Μακάμπι και γνώρισε την ήττα με 83-95, για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι απουσίες (Γιόβιτς, Μποχωρίδης και Γουάιτ), το κίνητρο της φορμαρισμένης Μακάμπι και η διαφορά στα επίπεδα αθλητικότητας «λύγισαν» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Κατόπιν τούτου, οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 7-18 ρεκόρ και έχουν μπροστά τους άλλους τρεις αγώνες στην EuroLeague με μοναδικό στόχο το… πρεστίζ. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και εδραιώθηκε για τα καλά στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, φτάνοντας την πέμπτη Αναντολού Εφές στο 14-11 ρεκόρ.

Κορυφαίος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους (με 3/3 τρίποντα και 1/1 δίποντο) και μοίρασε 3 ασίστ σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής (αποβλήθηκε με 5 φάουλ στην τρίτη περίοδο).

Από την πολυφωνική Μακάμπι διακρίθηκαν οι Ντέρικ Γουίλιαμς (17 πόντοι και 6 ριμπάουντ), Τζέιλεν Ρέινολντς (16 πόντοι και 9 ριμπάουντ), Τζέιμς Νάναλι (15 πόντοι) και Άντε Ζίζιτς (13 πόντοι).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε καλά την μπάλα στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου βρίσκοντας σκορ από την περίμετρο με Νέντοβιτς και Έβανς για το 8-2. Μετά το υποτονικό ξεκίνημα, η «μπλαζέ» Μακάμπι των πρώτων λεπτών ματομορφώθηκε και πίεσε περισσότερο τους «πράσινους», που στερούνταν δημιουργίας, οδηγώντας τους σε «φτηνά» και αβίαστα λάθη. Ταυτόχρονα, έδωσε επιθετικό βάρος κοντά στο καλάθι, τροφοδοτώντας με μπάλες τον Ζίζιτς, ενώ επιχείρησε να τρέξει στο τρανζίσιον, προκειμένου να εξαργυρώσει τα λάθη των γηπεδούχων. Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να διαμορφώσουν ένα 0-12 σερί για να προσπεράσουν με 8-14, ωστόσο το «τριφύλλι» απάντησε ακαριαία με καλύτερη άμυνα και πήρε εκ νέου τα ηνία «τρέχοντας» 8-0 σερί (16-14 στο 7′). Ο Παπαγιάννης βρήκε πεδίο δράσης και η επίθεση απέκτησε ξανά σημείο αναφοράς για τους «πράσινους», οι οποίοι προηγήθηκαν και με +7 (24-17), προτού η πρώτη περίοδος κλείσει με ένα αδιανόητο τρίποντο του Ζιβ πίσω από τη γραμμή του κέντρου για το 26-23!

Η άμυνα «έμπαζε» από παντού, «φωτεινή αχτίδα» ο Μαντζούκας

Ο Καββάδας έδωσε γερές μάχες με Ζίζιτς και Ρέινολντς στο έμπα της δεύτερης περιόδου και είχε μεγάλη συμβολή στη διατήρηση του «πράσινου» προβαδίσματος, το οποίο διευρύνθηκε και στο +8 (35-27) μετά από τρία λεπτά. Η Μακάμπι προσπάθησε και κατάφερε να ανοίξει τον ρυθμό με τους περιφερειακούς της, οι οποίοι τιμώρησαν κάποιες αδρανείς επιστροφές των «πράσινων» αλλά και την ευάλωτη περιφερειακή τους άμυνα, μειώνοντας την τιμή της διαφοράς στην ελάχιστη δυνατή τιμή της (37-36 στο 15′). Ο Μαντζούκας, συνεπικουρούμενος από τον Παπαπέτρου, κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό με σουτ από την περίμετρο (46-43), ωστόσο η Μακάμπι συνέχισε απτόητη να τιμωρεί τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων και να τους «πληγώνει» μέσα στο «ζωγραφιστό» με τον Ρέινολντς, παίρνοντας προβάδισμα με +9 (46-55) στο φινάλε του ημιχρόνου, απότοκο ενός νέου 0-12 σερί.

Άλυτο πρόβλημα η άμυνα στο «ζωγραφιστό»

Το «τριφύλλι» αύξησε την έντασή του στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά έδειξε ανήμπορο να επιτεθεί στο πέντε εναντίον πέντε, έχοντας… αδύναμο κρίκο τον Νέντοβιτς. Κατά συνέπεια, η ελληνική ομάδα όχι απλά δεν εξαργύρωσε τις καλές της άμυνες, αλλά είδε τη διαφορά να ανεβαίνει στους 10 πόντους (49-59) και τον Λευτέρη Μαντζούκα να καθηλώνεται στον πάγκο με πέντε προσωπικά φάουλ. Ένα «πράσινο» 4-0 για το 53-59 δεν σηματοδότησε κάποια αλλαγή στα ως τότε δεδομένα της αναμέτρησης, καθώς το πρόβλημα στο 5 vs 5 συνεχίστηκε, την ώρα που η Μακάμπι παραβίαζε όποτε ήθελε την «καρδιά» της ρακέτας των γηπεδούχων και υπερασπίστηκε το προβάδισμά της μέχρι τέλους στην τρίτη περίοδο, φτάνοντάς το στο +12 (58-70).

Οι συνέπειες του κοντού rotation έκαναν την εμφάνισή τους στην τετάρτη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει ξοδέψει και τα τελευταία αποθέματα ενέργειας. Η Μακάμπι ανέβηκε και στο +15 (61-76) ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με τον Νέντοβιτς να τους παίρνει στις πλάτες του, ροκάνισαν τη διαφορά στους 5 πόντους (74-79) και έβαλαν μετά από ώρα στην εξίσωση και τον κόσμο. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιέζει τη Μακάμπι με όσες δυνάμεις του είχαν απομείνει, ωστόσο δύο  τρίποντα του Γουίλιαμς στη σειρά με δύσκολες προϋποθέσεις, εν πολλοίς «έκοψαν» τον ρυθμό των παικτών του Πρίφτη και έδωσαν στη Μακάμπι ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει της τελικής ευθείας (77-86). Εν τέλει, ο ασταμάτητος Ρέινολντς χτύπησε ξανά κοντά στο καλάθι και έδωσε στους «πράσινους» τη «χαριστική βολή», σφραγίζοντας το «διπλό» της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95