Απόλλων Πάτρας – Ηρακλής 89-95: Έκανε... σεφτέ στο 2022 σε ματς-θρίλερ στην Περιβόλα!

Ο Ηρακλής χαμογέλασε για πρώτη φορά μέσα στο 2022, έπειτα από επτά διαδοχικές ήττες, επικρατώντας σε απίστευτα δραματικό ματς του Απόλλωνα Πατρών στη δεύτερη παράταση (95-89), για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. «Ήρωας» για τους νικητές, που τα «θαλάσσωσαν» τόσο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας όσο και στης πρώτης παράτασης, ο Τζαμάρ Έιμπραμς, ο οποίος σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο-μαχαιριά στα 39″ πριν από τη λήξη της δεύτερης παράτασης.

Ο αγώνας

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με… δαιμονιώδη ρυθμό την αναμέτρηση, σκοράροντας κατά βούληση για το 2-14 του 3ου λεπτού. Το πρώτο τάιμ-άουτ του Βετούλα έφερε κάποια αποτελέσματα στην άμυνα της ομάδας του και η διαφορά έπεσε στους επτά πόντους (10-17 στο 6΄). Η αντίδραση του Απόλλωνα αποδείχτηκε βραχύβια, αφού ο καταπληκτικός Έιμπραμς τιμώρησε την κακή περιφερειακή άμυνα των Πατρινών και προκάλεσε νέα διεύρυνση της διαφοράς (10-22). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σερί 5-0 των γηπεδούχων για το 15-22.

Ο Απόλλων γύρισε το μομέντουμ στη δεύτερη περίοδο, κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνά του. Η ομάδα της Πάτρας κατέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους τρεις πόντους (24-27 στο 13’) και έδωσε και πάλι πνοή στην αναμέτρηση, που ως εκείνο το χρονικό σημείο έμοιαζε με «μονόλογο» για τον «Γηραιό». Το ισχνό προβάδισμα των Θεσσαλονικέων διατηρήθηκε ως και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (27-33), καθότι ο Απόλλων σπατάλησε τις ευκαιρίες που βρήκε για να ισοφαρίσει και κατ’ επέκταση να προσπεράσει.

Ο Γουντς «ντύθηκε» Έιμπραμς στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, ξεκινώντας με 2/2 τρίποντα. Ο Ηρακλής πήρε το έναυσμα και διατηρήθηκε στην πρωτοπορία, ανεβαίνοντας στο +8 (40-48) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η αφλογιστία του Απόλλωνα στα σουτ εντός πεδιάς παρέμεινε αναλλοίωτη και η… τιμωρία ήταν το -11 (42-53) του 27ου λεπτού. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και με 7-0 σερί στην τελική ευθεία της τρίτης περιόδου πλησιάσαν στους τέσσερις πόντους (49-53).

Με νύχια και με δόντια ο Ηρακλής διατήρησε τα κεκτημένα, αφού η δυστοκία των γηπεδούχων από την περίμετρο ήταν παροιμιώδης. Η ομάδα του Μέξα βρήκε νέες πολύτιμες λύσεις με τους περιφερειακούς της και η διαφορά ανέβηκε στο +10 (51-61) με λιγότερο από έξι λεπτά για τη συμπλήρωση των 40 λεπτών στο ματς. Ο Απόλλων έμεινε «ζωντανός» με σερί 7-0 (58-61 στο 37′) αλλά ο Γουντς μπήκε «ασπίδα» στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, δίνοντάς τους «αέρα» έξι πόντων με 1’50” πριν από το φινάλε της αναμέτρησης (60-66). Ο Μήτρου-Λονγκ σκόραρε στην απομονώση στα 10″ πριν από το φινάλε, για το 64-66 και, μετά και τις 1/2 βολές του Έιμπραμς στα 5,4″ (64-67), ο Τσαλμπούρης έσωσε την παρτίδα για τους γηπεδούχους με τρίποντο στην εκπνοή μετά από υποδειγματική ασίστ του Μήτρου – Λονγκ, οδηγώντας το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο!

Σαν να μην έφτασε το… σοκ του δραματικού τέλους στην κανονική διάρκεια, ο Ρότεν αποχώρησε υποβασταζόμενος στα 4’47” για την ολοκλήρωση της πρώτης παράτασης, προσθέτοντας έναν ακόμα «πονοκέφαλο» στον Μέξα.

Ο Ηρακλής έχασε το μυαλό του και το πλήρωσε με -2 (71-69), αλλά ο υπερενθουσιασμός των Πατρινών τους γύρισε μπούμερανγκ… Με τρίποντο από τη γωνία στα 67″, ο Γουντς έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (71-74) για να έρθει άμεση απάντηση του Σίμονς στα 44″ (74-74). Ο Γουντς, με νέα «βόμβα» και εύστοχο ζευγάρι βολών στα 13″, έδωσε ξανά καθαρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (76-79). Ο Τσαλμπούρης είχε 2/2 βολές στα 12″, όχι όμως και ο Σταμάτης, ο οποίος με 1/2 βολές στα 11″ κράτησε ακέραιες τις ελπίδες των αντιπάλων για νίκη ή δεύτερη παράταση (78-80). Τελικά, ο Ηρακλής την… πάτησε για ακόμα μία φορά και ισοφαρίστηκε στο 1″ από τον ΜακΛιν, με το ματς να πηγαίνει σε δεύτερη παράταση (80-80)!

Το «μπρα ντε φερ» συνεχίστηκε με αμείωτους ρυθμούς. Το σκορ «κόλλησε» στο 83-85, μέχρι να έρθει ο Σκορδίλης να δώσει «μαξιλαράκι» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (83-87 στο 1’18”). Εν τέλει, τη «χαριστική βολή» στους Πατρινούς έδωσε ο εκπληκτικός Έιμπραμς με τρίποντο στα 39″ προτού εκπνεύσει ο χρόνος της δεύτερης παράτασης (85-90), με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλα… καύσιμα για να επιστρέψουν για ακόμα μία φορά στη διεκδίκηση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67, 80-80 (α’ παρ.), 89-95 (β’ παρ.)