Εφές – Ρεάλ 93-90: Ανατροπή... πρωταθλήτριας με τη σφραγίδα του Μίτσιτς

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να ηγείται και τον Αντριέν Μοερμάν να συνεπικουρεί, η Αναντολού Εφές ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων και υπέταξε με 93-90 τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Εφές απέδειξε στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague με τη Ρεάλ Μαδρίτης πως είναι διατεθειμένη να υπερασπιστεί με κάθε κόστος τα σκήπτρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με -12 στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπόρεσε να ανατρέψει της εις βάρος της κατάσταση, φτάνοντας τελικά σε μία νίκη-χρυσάφι που την ανεβάζει στο 14-10 ρεκόρ. Από τη μεριά της, η Ρεάλ Μαδρίτης υποχώρησε στο 18-7 και ουσιαστικά είδε τις ελπίδες της για πρώτη θέση να εκμηδενίζονται.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 29 πόντους και 6 ασίστ. Εξόχως αποτελεσματικός ήταν επίσης ο Αντριέν Μοερμάν με 18 πόντους (4/5 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ενώ οι Σέιν Λάρκιν και Τίμπορ Πλάις προσέθεσαν 12 και 11 πόντους αντιστοίχως.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γκάμπριελ Ντεκ σημείωσε 23 πόντους και έθεσε νέο ρεκόρ καριέρας, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ, με τους Γκερσόν Γιαμπουσέλε και Άνταμ Χάνγκα να συμπληρώνουν από 20 και 14 πόντους αντιστοίχως.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ είχε καλή κίνηση στα πρώτα λεπτά και η βασική της στόχευση στην επίθεση ήταν εντός της αντίπαλης ρακέτας, όπου οι Γιαμπουσέλε και Πουαριέ δέσποζαν. Αρχικά, η «βασίλισσα» αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με +7 (12-19 στο 7’). Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Αταμάν απάντησε με 7-0 σερί (19-19) προτού ο Πουαριέ γράψει τον επίλογο της πρώτης περιόδου (19-21).

Οι «μερένχες» πάτησαν ξανά το… γκάζι στη δεύτερη περίοδο, διαμορφώνοντας ένα επί μέρους σκορ 2-10 μέσα 2,5 λεπτά για το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα (21-31). Ακολούθως, ο Ντεκ έγινε ρυθμιστής στην επίθεση των φιλοξενούμενων και με δύο έμμεσα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +13 (31-44 στο 15’) προτού έρθει η αντίδραση των γηπεδούχων. Η Εφές έδειξε σημάδια ανάκαμψης με τον Μίτσιτς να ηγείται στο σκοράρισμα, κατορθώνοντας να «χτίσει» ένα 11-0 σερί με το οποίο η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους (42-44 στο 18’). Η Ρεάλ «ξεκόλλησε» επιθετικά στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και με 2-7 επί μέρους σκορ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +7 (44-51), όμως το μυαλό όλων στο «στρατόπεδο» των Μαδριλένων ήταν στον Έντι Ταβάρες, ο οποίος τραυματίστηκε στα 3’36” πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο Ταβάρες, τελικά, δεν είχε κάτι σοβαρό και, ως εκ τούτου, επέστρεψε δριμύτερος για την τρίτη περίοδο, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη διεύρυνση της διαφοράς στο +12 υπέρ της Ρεάλ (48-60 στο 24’). Η Εφές κατόρθωσε να βγει και πάλι από τη δύσκολη θέση με τους Πλάις, Μόερμαν και Λάρκιν να τη φέρνουν σε απόσταση πέντε πόντων (62-67 στο 27’). Εν συνεχεία, ο Γιαμπουσέλε έδωσε από την περίμετρο δύο τεράστιες ανάσες στην ομάδα του (65-73 στο 28’) και συνάμα το έναυσμα για να βρει η Ρεάλ δύο ακόμα τρίποντα με Ερτέλ και Χάνγκα για το +10 (69-79 στο 29’) προτού ο Μίτσιτς υπογράψει το 72-79 της τρίτης περιόδου.

Ο ρυθμός που βρήκαν οι δύο ομάδες στην επίθεση ήταν καταιγιστικός όπως και περισσότερους ευνοϊκός για τους γηπεδούχους, που έβαλαν και τον κόσμο τους στην εξίσωση. Η Εφές πλησίασε σε απόσταση βολής στο 34′ (85-86) με τον Μόερμαν να σαλπίζει την αντεπίθεσή της με δύο πανομοιότυπα τρίποντα από τη γωνία. Ο Μίτσιτς με τρίποντο εκτός ισορροπίας στα 4’23” πριν από το φινάλε ισοφάρισε σε 88-88 και τα εναπομείναντα λεπτά είχαν χαρακτήρα μάχης μέχρις εσχάτων. Ο Ντεκ με φοβερό καλάθι στα 2’33” έγραψε το 88-90, αλλά στη συνέχεια ήρθε ένα 5-0 της Εφές για το προσπέρασμά της με +3 (93-90) έπειτα από αρκετή ώρα. Ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες ένθεν κακείθεν, με το σκορ στο φινάλε να μην αλλάζει και την Εφές να πανηγυρίζει μίας τεράστιας σημασίας νίκη που την κρατάει «ζωντανή» στη μάχη για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 19-21,  44-51, 72-79, 93-90