Euroleague
31η αγωνιστική

22:44

ΜΑΡΙΝΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Την είχε ανάγκη η ομάδα με σκοπό να μπορέσει να ανέβει ψυχολογικά. Με "όπλο" την άμυνα και την αποφασιστικότητα πήρε αυτό που ήθελε. Κορυφαίος ο Ρος, ακολούθησαν Μέικον και Γουάιτ ενώ και ο Νέντοβιτς στο φινάλε "κλείδωσε" επιθετικά το παιχνίδι. Φυσικά δεν γίνεται να μην κάνουμε ιδιαίτερη μνεία και στον Παπαγιάννη που αμυντικά ήταν καλός.

22:43

40' 80-67 είναι το τελικό σκορ. Ο Παναθηναϊκός παίρνει τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν

22:43

40' 80-65

22:43

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΠΟΛΛΑΣ

Nίκη που ήρθε από την άμυνα και παρά το άσχημο βράδυ του Νέντοβιτς. Ο Παπαγιάννης εμφανίστηκε ως προς το συγκεκριμένο σκέλος στο δεύτερο ημίχρονο, ο καταπληκτικός Σαντ-Ρος έκανε τα πάντα (ανάμεσά τους ρεκόρ στα ριμπάουντ και την αξιολόγηση) και βρισκόταν παντού, ο Γουάιτ έδωσε νωρίς τον τόνο, ο Μέικον επιβεβαιώνει ότι αφήνει πίσω ένα άθλιο δίμηνο. Πριν καμιά ώρα η Μπάγερν (όταν η Ρεάλ κέρδιζε στην Κωνσταντινούπολη και η ίδια το πάλευε στο ΟΑΚΑ) έκανε πρόβα πέμπτης θέσης, πλέον είναι με το ένα πόδι εκτός οκτάδας! Καλό σας βράδυ.

22:42

40' Εντυπωσιακή φάση με το κάρφωμα του Παπαγιάννη, 78-65

22:41

39' 76-65 ο Νέντοβιτς

22:40

39' 1/2 βολές του Ρούμπιτ για το 74-65

22:39

Αν όλα πάνε κατ' ευχήν και δεν έχουμε νέο σασπένς, θεωρώ πως ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Ηταν παντού!

22:38

38' Τρίποντο του Νέντοβιτς, 74-64

22:38

38' Χάνει ευκαιρίες η Μπάγερν, ακόμα 2:05

22:37

Το μόνο που δεν έχει κάνει μέχρι τώρα ο Ρος είναι να σκουπίσει το παρκέ. Η άμυνά του κάνει τη διαφορά.

22:36

37' 71-64

22:35

37' Κερδίζει νέες βολές ο Οκάρο Γουάιτ

22:33

36' Σηκώθηκε ο Λούσιτς και πηγαίνει στον πάγκο, ο Νέντοβιτς σκοράρει από τη γραμμή για το 69-64

22:31

36' Ο Νέντοβιτς κερδίζει βολές αλλά ο Λούσιτς βρίσκεται στο παρκέ και δείχνει να πονάει

22:31

36' 67-64

22:29

35' Ο Χίλιαρντ μειώνει στον πόντο, 65-64

22:29

34' 65-61

22:28

34' Καλάθι και φάουλ ο Ρούμπιτ

22:26

34' 65-58 ο Σαντ-Ρος και τάιμ άουτ ο Πρίφτης

22:26

34' Ξανά για τρεις ο Ραντόσεβιτς, 63-58

22:25

Τρεις, όπως λέει σωστά ο Μαρίνος.

22:25

33' 63-55

22:24

Ο Μαντζούκας δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν χρειάζεται να ξεμένει με δέκα διαθέσιμους παίκτες η ομάδα του ώστε να αποτελεί ενεργό μέλος του ροτέισιον. Περισσότερο από το τρίποντο, είναι οι δύο εξαιρετικές του άμυνες που έχουν βοηθήσει.

22:24

33' Στις βολές ο Σαντ-Ρος

22:23

Ο Λευτέρης Μαντζούκας έχει πραγματοποιήσει τρεις σερί εξαιρετικές άμυνες! Μπράβο του!

22:21

32' 61-55 ο Μέικον

22:21

32' 59-52 από το τρίποντο του Μαντζούκα, αλλά απαντάει ο Τόμας, 59-55

22:20

31' 1/2 βολές, 56-52

22:19

31' Κερδίζει βολές ο Μέικον

22:17

Αναζητείται παίκτης να ξεκολλήσει τους γηπεδούχους στο σκορ. Στα τελευταία πεντέμισι λεπτά της τρίτης περιόδου σημείωσαν δύο ποντάκια...

22:17

Νομίζω ότι το τέταρτο δεκάλεπτο, πρέπει να έχει την υπογραφή του Νεμάνια Νέντοβιτς. Μόνο αυτός μπορεί να "κλειδώσει" τη νίκη.

22:17

Τέλος 3ης περιόδου: Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 55-52

22:16

30' 55-52 με 1/2 βολές

22:15

Τα σκαμπανεβάσματα τη φετινή χρονιά πάνε... πακέτο με τον Παναθηναϊκό. Είναι να απορεί κανείς. Πως το +13 έγινε στο... άψε-σβήσε στο +2.

22:15

30' Στις βολές ο Τόμας

22:14

29' Καρφώνει ο Παπαγιάννης για το 55-51

22:13

28' Και ο Ντεσόν Τόμας μειώνει σε 53-51

22:11

28' Τρίποντο του Σίσκο για το 53-48, τάιμ άουτ ο Πρίφτης

22:10

27' Πέντε πόντοι του Ρούμπιτ και 53-45

22:08

26' 53-42 ο Ρούμπιτ

22:08

26' Αλλάζουν την απόφασή τους οι διαιτητές, απλό το φάουλ του Κασελάκη

22:07

26' Αντιαθλητικό του Κασελάκη στον Σίσκο, θα το ξαναδούν οι διαιτητές

22:06

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Παύλο. Η άμυνα με αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα έχει κάνει τη δουλειά της και δίνει ενέργεια και στην επίθεση. Είναι σημαντικό πως δύο φορές οι "πράσινοι" κατάφεραν να ξεφύγουν άμεσα μετά τις επιστροφές των Βαυαρών.

22:05

25' Νίκησε τον Ραντόσεβιτς ο Γουάιτ και παίρνει τάιμ άουτ ο Τρινκιέρι

22:04

25' 0/2 βολές ο Χίλιαρντ

22:04

Εξαιρετική η "πράσινη" άμυνα με αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα, δεν αναιρείται από το φάουλ που έκανε ο Παπαγιάννης στην εκπνοή της βαυαρικής επίθεσης, επειδή "έφαγε" (μια ακόμα) προσποίηση. Αλλωστε περιέργως ο ζεστός Αμερικανός είχε 0/2.

22:03

24' 51-40 με τις βολές του Σαντ-Ρος

22:01

24' Από τη γωνία ο Μέικον, 49-40

22:01

23' 46-40 με το τρίποντο του Χίλιαρντ

22:00

23' Τρίτο φάουλ του Νέντοβιτς πάνω στον Ρούμπιτ

21:59

22' Μέχρι το λέι-απ ο Σαντ-Ρος, 46-37

21:58

22' Καλάθι από τον Λούσιτς για το 44-37

21:57

21' Ο Παπαγιάννης για το 44-35

21:57

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

21:43

Κακό μπάσκετ από ομάδες που πασχίζουν, αλλά δεν μπορούν να βρουν ρυθμό. Δικαίως πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια το "τριφύλλι". Καλό σημάδι το ότι προηγείται με Νέντοβιτς (2/7 σουτ) και Παπαγιάννη (0/3) σε άλλο γήπεδο. Θα χρειαστεί επανασύνδεση με το αντίπαλο καλάθι από μακριά (1/7 τρ. μετά τα αρχικά 6/8).

21:43

Τέλος ημιχρόνου, Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 42-35

21:41

42-35 το σκορ, οι διαιτητές ελέγχουν αν υπάρχουν κάποια δέκατα στο χρονόμετρο πριν το ημίχρονο

21:38

19' 40-35

21:38

Ο κόσμος "ζεστάθηκε" από την εικόνα της ομάδας στα τελευταία 2-3 λεπτά. Ενα από τα αξιοσημείωτα είναι η εξαιρετική άμυνα των "πρασίνων" στον πάντα δυναμικό Βλάντιμιρ Λούτσιτς ο οποίος μόλις σημείωσε τους πρώτους του πόντους με βολές.

21:37

18' Μετά από ώρα ο Γουάιτ για το 40-33

21:36

18' 38-33 ο Σίσκο

21:36

17' 38-31 με νέες βολές του Κασελάκη

21:34

17' 36-31 ο Μέικον με τρεις βολές

21:34

Στο ματς του πρώτου γύρου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στο τρανζίσιον παιχνίδι και στο περιφερειακό σουτ του Χίλιαρντ. Ο Αμερικανός είχε σημειώσει 20 πόντους. Τώρα είναι ο άνθρωπος που έχει προβληματίσει όσο κανείς άλλος την άμυνα των "πρασίνων".

21:32

17' 33-31 ο Ρούμπιτ

21:31

Η πιο ευχάριστη στιγμή του αγώνα η είσοδος του Πάουλ Τσίπσερ. Ο Γερμανός φόργουορντ επιστρέφει από επέμβαση στον εγκέφαλο το περασμένο καλοκαίρι.

21:30

16' 33-29 ο Ραντόσεβιτς

21:29

15' 33-27 από το τρίτο τρίποντο του Μέικον

21:28

14' Εκπρόθεσμο το τρίποντο του Σαντ-Ρος

21:26

14' Επιθετικό ριμπάουντ του Ρούμπιτ και 30-27, τάιμ άουτ ο Πρίφτης

21:26

Γιώργος Παπαγιάννης και άμεσα στο παρκέ διότι ο Τζέρεμι Εβανς συνέβαλε στο 7-0 σερί των Βαυαρών.

21:25

14' Πέντε πόντοι του Χίλιαρντ για το 30-25

21:25

13' Ο Χίλιαρντ σκοράρει για τρεις και μειώνει σε 30-23

21:23

13' Στον αιφνιδιασμό ο Μαντζούκας για το 30-20

21:22

12' 28-20 από το καλάθι του Έβανς

21:21

12' 26-20

21:21

12' Στις βολές ο Ντεσόν Τόμας

21:20

11' 26-18 ο Χίλιαρντ

21:17

Τέλος 1ης περιόδου: Παναθηναϊκός - Μπάγερν Μονάχου 26-16

21:17

10' 26-16

21:16

10' Κερδίζει φάουλ και θα πάει στις βολές ο Οκάρο Γουάιτ

21:16

Με 6/8 τρίποντα, οι "πράσινοι" έχουν πάρει τα ηνία του αγώνα. Τρέχουν και με καλές αποστάσεις ψάχνουν την έξτρα πάσα. Προσωπικά θεωρώ πως ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος είναι στον πάγκο, είναι ο αθόρυβος MVP της 1ης περιόδου. Αμυντικά και δημιουργικά έχει δώσει τα πάντα.

21:15

Με 6/8 τρίποντα, εύλογα ο Παναθηναϊκός πήρε και διψήφια διαφορά. Η άμυνα όμως κάνει νερά στις τελευταίες φάσεις και τέτοια ευστοχία θα είναι αφύσικο να συνεχιστεί.

21:15

Καλεί τάιμ άουτ για τα τελευταία 4.4'' ο Πρίφτης

21:14

10' Πέρασε ο Γιάραμαζ για το 24-16

21:13

10' Ένα ακόμα μεγάλο σουτ του Μέικον για το 24-14

21:13

9' Τρίποντο και από τον Μέικον για το 21-12, απαντάει ο Γιάραμαζ 21-14

21:12

9' 1/2 και 18-12

21:12

9' Πήρε το φάουλ ο Τόμας και θα πάει στις βολές

21:09

Κάτι το αξιοσημείωτο. Μόλις στα 2.36 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έγινε το πρώτο φάουλ του αγώνα. Χρεώθηκε στον Ρος. Ο Κουβανός με τον Γουάιτ βγάζουν ενέργεια ενώ η δημιουργία από μέσα προς τα έξω έχει βοηθήσει τους "πράσινους". Τουλάχιστον έκαναν μια καλή εκκίνηση.

21:09

Τηλεοπτικό τάιμ άουτ

21:08

8' 18-11 με τον Νέντοβιτς, 4/6 τρίποντα ο Παναθηναϊκός

21:08

7' 15-11 ο Χάντερ

21:07

7' 15-9 από το τρίποντο του Σαντ-Ρος

21:07

7' 12-9 με Ρούμπιτ αλά... Νοβίτσκι

21:06

6' 12-7 με τρίποντο του Γουάιτ που φτάνει τους 8

21:06

5' Εντυπωσιακό κάρφωμα του Οκάρο Γουάιτ στο transition για το 9-7

21:05

5' Βήματα από τον Οκάρο Γουάιτ

21:04

4' Ο Γιάραμαζ ισοφαρίζει από τη βολή για το 7-7

21:04

4' Με ταμπλό ο Ραντόσεβιτς κάνει το 7-5

21:03

3' Tρίποντο του Οκάρο Γουάιτ για το 7-2

21:01

1' Προσωπική φάση του Νέντοβιτς, 4-2

21:01

1' Ισοφαρίζει 2-2 ο Γιάραμαζ

21:01

1' Πρώτο καλάθι με τον Σαντ-Ρος, 2-0

21:00

1' Τζάμπολ στην αναμέτρηση

20:58

Γιάραμαζ, Σίσκο, Λούσιτς, Ρούμπιτ, Ραντόσεβιτς για την Μπάγερν, ενώ Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Κασελάκης, Γουάιτ και Παπαγιάννης οι πέντε για τον Παναθηναϊκό

20:56

Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση και των δύο ομάδων

20:54

Καλησπέρα και από μένα. Αλλη μια αγγαρεία στο πρόγραμμα για τους "πράσινους", όπως τουλάχιστον δείχνουν οι ίδιοι να θεωρούν τους ευρωπαϊκούς αγώνες με τις περισσότερες (κάκιστες) εμφανίσεις τους. Λειψή στην περιφέρεια είναι και η Μπάγερν δίχως Γουόλντεν και Γουάιλερ-Μπαμπ, οι γηπεδούχοι πρέπει να εξασφαλίσουν το ριμπάουντ και να "τρέξουν" τους ψηλούς πόιντ γκαρντ Γιάραμαζ και Σίσκο.

20:53

Σε περίπου 7 λεπτά το τζάμπολ της αναμέτρησης. Θυμίζουμε πως η Μπάγερν προέρχεται από το κύμα του κορωνοϊού που... χτύπησε τα αποδυτήριά της και την έχει αφήσει χωρίς παιχνίδια στην Euroleague το τελευταίο διάστημα.

20:47

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον, Παπαγιάννης, Καββαδάς, Κασελάκης, Γουάιτ, Νέντοβιτς, Χουγκάζ, Εβανς, Μαντζούκας, Ρος

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Τόμας, Χάντερ, Γιάραμαζ, Λούτσιτς, Ομπστ, Τζορτζ, Ντζέντοβιτς, Τσίπσερ, Ρούμπιτ, Σίσκο, Χίλιαρντ, Ραντόσεβιτς

20:45

Φυσικά αυτό προς ενημέρωσή σας. Το ζητούμενο και αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι οι "πράσινοι" να κάνουν μια καλή αρχή. Δεν θα γράφω τα συνηθισμένα στο τακτικό κομμάτι γιατί κατά την άποψή μου, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν πρόβλημα στο πνευματικό κομμάτι. Κάτι το οποίο φάνηκε στο ΣΕΦ. Παρεμπιπτόντως ουδείς έχει ξεχάσει αυτό το -28 και την εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου κόντρα στον Ολυμπιακό. Για το αν ενοχλήθηκαν οι παίκτες και "πληγώθηκε" ο εγωισμός τους, θα φανεί στο παρκέ. Διότι από λόγια... χορτάσαμε.

20:43

Οπως και να έχει οι "πράσινοι" καλούνται να είναι "ζεστοί" και φυσικά να ματσάρουν για τα καλά τα ψηλά κορμιά της Μπάγερν. Με τα νέα δεδομένα, η γερμανική ομάδα βρίσκεται πλέον στην 6η θέση και είναι γερά στο... κόλπο της πρόκρισης. Ηταν από τις τυχερές μετά τις αποβολές των ρωσικών ομάδων. Οπότε το κίνητρό της είναι ισχυρό.

20:41

Τζάμπολ στην αναμέτρηση στις 21:00, με τηλεοπτική κάλυψη από το NovaSports Prime

20:41

Καλησπέρα και από εμένα! Από το παγωμένο και σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ. Η εικόνα είναι λυπηρή αυτή τη στιγμή. Με μια πρώτη ματιά, ο κόσμος δεν ξεπερνάει τους 500 θεατές.

20:31

Με την οριστική αποβολή των ρωσικών ομάδων, η Μπάγερν Μονάχου μετράει ρεκόρ 12-10 και βρίσκεται στην 6η θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός στη 15η με 6-17