Μπακς – Χιτ 120-119: Χόλιντεϊ στην εκπνοή και... τέζα οι Χιτ!

Με τρομερό ντεμαράζ στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και καλάθι του Τζρου Χόλιντεϊ στα 2″ προτού ακουστεί η τελευταία κόρνα, οι χαλύβδινοι Μπακς έριξαν στο καναβάτσο τους Χιτ (120-119).

Η τέταρτη και τελευταία πράξη ανάμεσα σε Μιλγουόκι Μπακς και Μαϊάμι Χιτ για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου του NBA, ήταν και η πιο συγκλονιστική όλων.

Στο κατάμεστο Fiserv Forum, οι εστεμμένοι πρωταθλητές του NBA και οι πρωτοπόροι της Ανατολικής Περιφέρειας χάρισαν μία μπασκετική… πανδαισία, με τους Μπακς να φτάνουν στην πιθανότατα πιο σημαντική νίκη τους για την τρέχουσα σεζόν.

Μολονότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στην καθοριστική τέταρτη περίοδο (-14, 99-113 στο 41′) μπόρεσαν με απίστευτη κατάθεση ψυχής να φέρουν… τούμπα το ματς και στο φινάλε φιλοδώρησαν τους Χιτ με ένα… ωραιότατο κρύο ντουζ, με τον Τζρου Χόλιντεϊ να σκοράρει στα 2″ το νικητήριο καλάθι.

Τα «ελάφια» έκλεισαν με ιδανικό τρόπο μία σειρά έξι αγώνων στην έδρα τους (3 νίκες – 3 ήττες) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 38-25. Οι Χιτ συμβιβάστηκαν με την ήττα έπειτα από τέσσερις απανωτές νίκες και είδαν το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 41-22.

Ο Γιάννη Αντετοκούνμπο μπορεί να ζορίστηκε χαρακτηριστικά απέναντι στις προσαρμογές των Χιτ στο μαρκάρισμά του, ωστόσο κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς με 28 πόντους (9/11 βολές, 8/16 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη και 4 φάουλ σε 34’24”. Ο Κρις Μίντλετον ακολούθησε σε παραγωγικότητα με 26 πόντους, ενώ ο «άνθρωπος της τελευταίας στιγμής» Τζρου Χόλιντεϊ κατέγραψε 25 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Από πλευράς Χιτ ξεχώρισαν ο Τάιλερ Χίρο με 30 πόντους και 6/10 τρίποντα, ο Γκέιμπ Βίνσεντ με 21 πόντους και 5/11 τρίποντα και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Τουναντίον, σε τραγικό βράδυ βρέθηκε ο Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος μέτρησε μόλις 6 πόντους με 2/14 σουτ εντός πεδιάς και 3 ριμπάουντ σε 35’08” συμμετοχής.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά θύμιζαν… διαγωνισμό τρίποντων, με τους Μπακς να ξεκινούν στο πρώτο τρίλεπτο με το εντυπωσιακό 4/5 τρίποντα για το 14-7. Η καλή άμυνα (ιδίως πάνω στον Μπάτλερ) και η σταθερότητα από τη μεγάλη άρκτο (κυρίως από τον Μίντλετον) αποτέλεσαν τον οδηγό των «ελαφιών» για το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (24-14 στο 6’). Ο -χρεωμένος με δύο γρήγορα φάουλ- Αντετοκούνμπο επέστρεψε για το τελευταίο δίλεπτο του άκρως παραγωγικού πρώτου δωδεκάλεπτου για τους πρωταθλητές, γράφοντας τον επίλογο με εντυπωσιακό fadeaway jump shot στην εκπνοή (36-28).

Οι Χιτ «έτρεξαν» 0-10 σερί στα πρώτα 180” της δεύτερης περιόδου και ισοφάρισαν εν ριπή οφθαλμού σε 41-41, διαμορφώνοντας νέα δεδομένα στο ματς. Ο Αντετοκούνμπο καθηλώθηκε στον πάγκο με τρίτο προσωπικό φάουλ και το Μαϊάμι δεν άργησε να βρει το πρώτο του προβάδισμα, το οποίο πήρε περίπου έξι λεπτά από την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου (46-49). Μίνλετον από τη μία και Χίρο από την άλλη βρήκαν χειμαρρώδη επιθετικό ρυθμό και το ματς έγινε… ροκ, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι διαδοχικές (57-58 στο 20’). Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε τους Χιτ προηγούμενους με 64-66 και άφηνε υποσχέσεις για ένα άκρως ανταγωνιστικό δεύτερο μισό. Όπερ και εγένετο.

Από… παντού οι Χιτ

Η επιστροφή των Χιτ για το δεύτερο ημίχρονο ήταν φαντασμαγορική. Ο Βίνσεντ απασφάλισε σε τρεις διαδοχικές περιπτώσεις από το μεγάλο τόξο και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του στο +11 (66-77 στο 26′) ρίχνοντας τους Μπακς στα… σχοινιά.

Το τάιμ-άουτ του Μπουντενχόλζερ βοήθησε στο… restart των γηπεδούχων, οι οποίοι με σκληρη άμυνα οικοδόμησαν 14-2 σερί και προσπέρασαν εκ νέου στο σκορ (80-79 στο 29′). Οι Χιτ δεν πτοήθηκαν ούτε αυτή τη φορά, με τους «καυτούς» Χίρο και Στρους να τους επαναφέρουν σε θέση οδηγού και να διαμορφώνουν το 93-97 με το οποίο έριξε αυλαία το τρίτο δωδεκάλεπτο.

Αλύγιστοι Μπακς…

Ο «Greek Freak» έβαλε… μπρος τις μηχανές στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και ήταν αυτός που με έξι διαδοχικούς πόντους κράτησε τους Μπακς «ζωντανούς» στο κόλπο της νίκης (99-104 στο 39′). Όχι για… πολύ, όμως, αφού κατά την προσφιλή τους συνήθεια οι Χιτ βρήκαν άμεσο σκορ με Χίρο και Βίνσεντ πίσω από τη γραμμή των 7.25 μετρών και επέκτειναν το προβάδισμά τους στο +14 (99-113 στο 41′). Εντούτοις, οι πρωταθλητές απάντησαν με 8-0 για το 107-113 στο 44′ και προκάλεσαν ντελίριο στο Fiserv Forum. Εν συνεχεία, έβγαλαν… φτερά στα πόδια με την ώθηση του κόσμου τους και πλησίασαν σε απόσταση βολής (113-117) χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Αντετοκούνμπο στο 1’39” πριν από το φινάλε του ματς.

Ακολούθησε σπουδαίο καλάθι μέσης απόστασης από τον Χίρο στο 1’22” (113-117), αλλά και ψυχραιμία του «Greek Freak» από τη γραμμή των προσωπικών, για το 115-117 με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στο ακροτελεύτιο λεπτό. Ο Αντεμπάγιο σκόραρε πάνω από τον Πόρτις στα 44,7″ (115-119), αλλά οι Μπακς αποδείχτηκαν επτάψυχοι.

Κατόπιν σπουδαίας άμυνας στον Χίρο, ο… ψυχρός Μίντλετον σκόραρε για τρεις από την κορυφή σε κατάσταση πρωτεύοντος αιφνιδιασμού και μετέτρεψε σε ψυχόδραμα τα τελευταία 13,5″ δευτερόλεπτα, με το σκορ στο 118-119. Στην πιο καθοριστική φάση μέχρι την… επόμενη, οι Μπακς κατάφεραν να εξασφαλίσουν την τελευταία κατοχή του αγώνα χάρη σε απίστευτη άμυνα του Γιάννη, που ολοκληρώθηκε με κερδισμένο τζάμπολ από τον ίδιο. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Χόλιντεϊ. Με το… έτσι θέλω, ο εκρηκτικός γκαρντ των «ελαφιών» σκόραρε στα 2″ με λέι-απ μπροστά στον Αντεμπάγιο και ολοκλήρωσε την εκπληκτική ανατροπή των Μπακς για το τελικό 120-119!

Τα δωδεκάλεπτα: 36-28, 64-66, 93-97, 120-119