Λαύριο – Άρης 68-64: Πρώτη νίκη στο 2022 για το «ατσάλινο» Λαύριο

Το Λαύριο υπέταξε τον Άρη (68-64) με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και σημείωσε την πρώτη του νίκη μέσα στο 2022 έπειτα από τέσσερις διαδοχικές ήττες στην Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας

Ο Βον αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Άρη στο ξεκίνημα σκοράροντας 8 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο για το 13-8. Οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν με γρήγορο 0-5 (13-13 στο 7’) και στη συνέχεια μπόρεσαν να βρουν και προβάδισμα (17-18 στο 9’), με την πρώτη περίοδο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 19-18 χάρη σε κάρφωμα του Περσίδη.

Το Λαύριο… πάτησε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς αποσπάστηκε με 8 πόντους στο σκορ (27-19 στο 12’) αναγκάζοντας τον Καστρίτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Άρης δεν βρήκε συνέπεια στην επίθεση και η διαφορά παγιώθηκε για κάποια λεπτά στις παρυφές των 10 πόντων (31-22 στο 15’). Ωστόσο, όταν οι «κίτρινοι» γύρισαν την άμυνα σε ζώνη με προσαρμογές είδαν αποτελέσματα και έτρεξαν επί μέρους 5-14 στα εναπομείναντα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ισοπαλία (36-36).

Οι άμυνες «έσφιξαν» στην τρίτη περίοδο και ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε κακό και βιαστικό μπάσκετ. Μετά από πέντε λεπτά, το Λαύριο είχε ένα προβάδισμα βραχείας κεφαλής με 42-41, το οποίο δεν του παρείχε καμία απολύτως ασφάλεια. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε στο υπόλοιπο της περιόδου, με το Λαύριο να είναι στην πρωτοπορία μεν, νιώθοντας την «καυτή» ανάσα των «κίτρινων» δε (48-46 στο φινάλε της τρίτης περιόδου).

Με τον Τζούιστον να κάνει «θραύση» και την άμυνά τους να «στραγγαλίζει» τους «μεταλλωρύχους», οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο στην τέταρτη περίοδο, στα μέσα της οποίας ήταν στο +5 (51-58 στο 36′). Το Λαύριο πήρε δύο βαθιές ανάσες δια χειρός Νικολαΐδη και Μουράτου (57-60 στο 37′) δίνοντας στην τελική ευθεία χαρακτήρα-θρίλερ. Ο Μουράτος με μία εύστοχη βολή και ένα καλάθι και μία συμπληρωματική βολή μετά από κλέψιμο του Νικολαΐδη έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 1’37” στο ρολόι (61-60). Εν συνεχεία, ο Κάουαν έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία στα 83″ από τη γραμμή των προσωπικών (61-62), προτού ακολουθήσει καλάθι και φάουλ του Βον έπειτα από καταπληκτική ασίστ «πάρε-βάλε» του Μουράτου στα 34″ το οποίο άλλαξε εκ νέου τον κάτοχο του προβαδίσματος (64-62). Ο Γουίλιαμς έχασε την ευκαιρία από τα 6.75 μέτρα να βάλει μπροστά τους «κίτρινους» και ο Μουράτος με 2/2 βολές στα 16″ έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας στην ομάδα του (66-62). Ακολούθως, ο Λόκετ με γρήγορο καλάθι στα 10″ μείωσε ξανά στο καλάθι (66-64), αλλά στο τέλος ο Σάβατζ έκλεψε την μπάλα από τον Γουίλιαμς και με κάρφωμα στο ανυπεράσπιστο καλάθι υπέγραψε τη νίκη των «ματαλλωρύχων» με το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64