ΑΡΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 70-56: Επέστρεψε στις νίκες και... πάτησε οκτάδα

ΑΡΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 70-56: Ο Άρης επέστρεψε στον δρόμο των νικών, επικρατώντας του Απόλλωνα Πατρών με 70-56, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Μετά από την ήττα από την Λάρισα, ο Άρης -με κορυφαίους τους Κέλι και Χάνλαν– μπόρεσε να νικήσει τον Απόλλωνα Πατρών, ανέβηκε στο 5-6 και πάτησε στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Ο αγώνας

Μπορεί ο Απόλλων Πατρών να ξεκίνησε κάπως καλύτερα την αναμέτρηση και να προηγήθηκε με 2-6, αλλά ο Άρης με ένα 11-0 σερί μπήκε μπροστά στο σκορ (13-6). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έβγαλε μεγάλη ενέργεια στο παρκέ και μπόρεσε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-15.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ, με τον Ολιβιέ Χάνλαν να σημειώνει 10 πόντους και τον Άρη να… πατά γκάζι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου για να οδηγηθεί στα αποδυτήρια στο +9 (39-30), παρά την προσπάθεια του Μακλίν, ο οποίος στην ανάπαυλα είχε 9 πόντους.

Ανώτερος στο β’ μέρος ο Άρης

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ο Άρης ξεκίνησε με ένα επιμέρους 7-0, έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά στο +14 (46-32). Ο Απόλλων αντέδρασε μείωσε στους 9 πόντους (46-37), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να απαντήσουν και να ανεβάσουν εκ νέου τη διαφορά στους 13 πόντους (50-37), με τον Κέλι να φτάνει τους 13 πόντους.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν παρέμεινε ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο και φτάνοντας και αυτός τους 13 πόντους, ο Άρης έκλεισε την περίοδο στο +10 (56-46) και έδειχνε ότι θα φτάσει τελικά στη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης έδειξε να είναι πολύ πιο ψύχραιμος και να έχει πιο… καθαρό μυαλό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη, με τον Κέλι να συνεχίζει να πληγώνει τον Απόλλωνα με κάθε ευκαιρία.

Ο Άρης μπόρεσε να παραμείνει μπροστά στο σκορ με άνεση και να φτάσει στη νίκη με 70-56. Ο Κέλι τελείωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Ολιβιέ Χάνλαν να συμπληρώνει άλλους 18 πόντοιυς και να μοιράζει 4 ασίστ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε ότι βρίσκει τον ρυθμό της και πλέον βλέπει ακόμα πιο ψηλά αφού ανέβηκε στο 5-6 και μπήκε στην οκτάδα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56