ΑΕΚ BC: Οι αριθμοί και η προϊστορία με τον Ιωνικό

Η ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ έβγαλε ενδιαφέροντα στατιστικά και την προϊστορία των αναμετρήσεων της ΑΕΚ με τον Ιωνικό στην Basket League. Δείτε αναλυτικά.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων θα πραγματοποιηθεί το τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι της πρώτης ημέρας (19/3, 20:00), της 18ης αγωνιστικής για τη Stoiximan Basket League. Η ΑΕΚ ερχόμενη από την ήττα στο ντέρμπι με τον Άρη θα υποδεχτεί τον Ιωνικό. Η ομάδα της Νίκαιας έχει μείνει χωρίς νίκη από τις 12 Δεκεμβρίου όταν έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι. Έχει μόνο μία επιτυχία σε επτά εντός έδρας ματς, εκείνη επί του Άρη στις 9 Οκτωβρίου (93-83).

Η ΑΕΚ έχει αναδειχτεί νικήτρια στα πέντε από τα επτά, ως τώρα, παιχνίδια που έδωσε στην έδρα της. Από αυτήν έφυγαν με τη νίκη μόνο ο Κολοσσός H Hotels και ο Ολυμπιακός. Ο Ιωνικός από την πλευρά του έχει ρεκόρ 2-6 μακριά από τη Νίκαια, αφού πανηγύρισε στις έδρες του Λαυρίου Megabolt και του Περιστερίου Vitabiotics.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη από την έδρα του αντιπάλου της στο ματς του πρώτου γύρου, επικρατώντας με 65-59 και στηριζόμενη στην τριάδα των Μπράιαν Ανγκόλα (15π, 4ασ.), Έρικ Γκρίφιν (14π, 4ρ, 4κοψ.) και Ίαν Χάμερ (12π, 13ρ.). Από τον Ιωνικό είχαν ξεχωρίσει Γιουτζίν Τζέρμαν (24π.) και Μουχαϊμίν Μουσταφά (9π, 7ρ.).

Αυτή ήταν η 20ή νίκη της «Ένωσης» σε σύνολο 28 αγώνων με τον Ιωνικό στην κατηγορία και από την περίοδο 1975-76 όταν οι Νικαιώτες βρέθηκαν για πρώτη φορά σε αυτήν. Ως γηπεδούχος η ΑΕΚ έχει ένα εξίσου ισχυρό προβάδισμα αφού ήταν η νικήτρια των 12 από τους 14 αγώνες.

Με την επάνοδο του Ιωνικού στη μεγάλη κατηγορία, η ΑΕΚ σημείωσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, συμπεριλαμβανομένου εκείνου που έγινε στις 30 Οκτωβρίου. Στα δύο ματς που έγιναν στο ΟΑΚΑ, ο Δικέφαλος νίκησε…

*Με 103-70 στο παιχνίδι της σεζόν 2019-20 (Κιθ Λάνγκφορντ 15π 3/3τρ, 4ρ, 4ασ, Κέντρικ Ρέι 14π, 6ασ. – Στιβ Μπαρτ 13π, 5/8δ, 0/8τρ, Τζαμάλ Τζόουνς 11).

*Με 81-74 στο παιχνίδι της σεζόν 2020-21 (Ματ Λοτζέσκι 21, Γιανίκ Μορέιρα 16π, 10ρ, Κιθ Λάνγκφορντ 13π, 8ασ. – Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (έγινε ο 18ος με 1.000+ αμ.ριμπ) 18π, 5ρ, Νίκος Χουγκάζ 15π, 10ρ.).

ΑΕΚ

MILESTONE

* Ο Δημήτρης Φλιώνης απέχει τρεις πόντους από τους 600 στη Stoiximan Basket League.

ΤΑ ΣΕΡΙ

* Τέσσερα σερί παιχνίδια με δύο ασίστ συμπλήρωσε ο Δημήτρης Μαυροειδής.

* Ο Κίνο Κολόμ ξεπέρασε τα 30 λεπτά στο παρκέ στα έξι τελευταία παιχνίδια και συνολικά στα 10 από τα 16 παιχνίδια της ΑΕΚ στη Stoiximan Basket League.

* Τρία σερί παιχνίδια με ένα εύστοχο τρίποντο μετράει ο Δημήτρης Φλιώνης που είχε 1+ εύστοχο σουτ από την περίμετρο στα επτά από τα οχτώ τελευταία.

ΤΑ + ΚΑΙ ΤΑ –

+ Με 17 ασίστ κατά μέσο όρο η ΑΕΚ είναι στην 5η θέση της σχετικής λίστας του φετινού Πρωταθλήματος. Στην ίδια θέση και με τον ίδιο ουσιαστικά μέσο όρο (17,32) τελείωσε την κανονική περίοδο του περσινού Πρωταθλήματος.

– Η ΑΕΚ εκτελεί με 68,8% από τη γραμμή του φάουλ, έχοντας το δεύτερο χαμηλότερο ποσοστό στην κατηγορία. Στην κανονική περίοδο της περσινής Stoiximan Basket League είχε ποσοστό 73,33%.

ΙΩΝΙΚΟΣ

MILESTONE

* Ο Κωστής Γόντικας απέχει πέντε πόντους από τους 300 στη Stoiximan Basket League.

ΤΑ ΣΕΡΙ

* Ο Μουχαϊμίν Μουσταφά έχει 10 συνεχόμενες εύστοχες βολές αλλά έμεινε χωρίς ασίστ στα τρία τελευταία παιχνίδια.

* Ο Ιωσήφ Κολοβέρος είχε από ένα επιθετικό ριμπάουντ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

* Ο Κωστής Γόντικας μετράει επτά συνεχόμενα παιχνίδια με τουλάχιστον ένα επιθετικό ριμπάουντ.

+ Τα επιθετικά ριμπάουντ είναι η κατηγορία στην οποία ξεχωρίζει ο Ιωνικός. Με 11,3 έχει τον τρίτο υψηλότερο μέσο όρο μεταξύ των 13 ομάδων ενώ πέρυσι ήταν 5ος με 10,41.

– Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα είναι τελευταία σε ασίστ (12,6) και δίποντα (46,2%).