NBA: Οι Σανς κατατρόπωσαν και τους Τζαζ - Παραλίγο απονενοημένο διάβημα των Μπουλς

Με τη διεξαγωγή τεσσάρων αναμετρήσεων συνεχίστηκε η κανονική περίοδος του NBA τα ξημερώματα της Τρίτης (25/01). Στο μεγάλο ματς της βραδιάς, οι Σανς επικράτησαν των Γιούτα Τζαζ έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τους Ντέβιν Μπούκερ και Κρις Πολ. Οι αποψιλωμένοι Μπουλς υπέστησαν ολική κατάρρευση από το +28, όμως τελικά υπέταξαν τους Θάντερ.

Με τη διεξαγωγή τεσσάρων αναμετρήσεων συνεχίστηκε η κανονική περίοδος του NBA τα ξημερώματα της Τρίτης (25/01). Στο μεγάλο ματς της βραδιάς, οι Σανς επικράτησαν των Τζαζ, έχοντας σε «κέφια» τους Ντέβιν Μπούκερ και Κρις Πολ. Οι αποψιλωμένοι Μπουλς υπέστησαν ολική κατάρρευση από +28 στην τρίτη περίοδο, όμως τελικά υπέταξαν τους αξιόμαχους Θάντερ.

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ 95-93

Οι Καβαλίερς έκαναν τα εύκολα δύσκολα απέναντι στους Νικς, πανηγυρίζοντας τελικά μία νίκη στο νήμα, στο ματς-θρίλερ του Rocket Mortgage FieldHouse. Οι «ιππότες» προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 15 πόντων στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (86-71) και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης για μία άνετη επικράτηση. Εντούτοις, μία τρομερή ρελάνς των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά έφερε τα πάνω-κάτω στον αγώνα και το ματς στην απόλυτη ισορροπία (91-91) λίγο πριν πέσουν οι τίτλοι τέλους του. Ο Ντάριους Γκάρλαντ έβαλε την ομάδα του με προβάδισμα στο ακροτελεύτιο λεπτό (94-91), με dagger three στο 1:23 για το τέλος, όμως δύο εύστοχες βολές του Αρ Τζέι Μπάρετ στα 40.2″ κράτησαν ζωντανούς τους φιλοξενούμενους στη διεκδίκηση της νίκης (94-93). Ο Μπάρετ, μάλιστα, είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους Νικς στα 5 δευτερόλεπτα, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε κατέληξε εκτός στόχου, με τον Έβαν Μόμπλεϊ να γράφει το τελικό 95-93 με 1/2 βολές στα 2″ και τον Τζούλιους Ραντλ να αστοχεί στο σουτ της… απελπισίας στο φινάλε. Οι Καβαλίερς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 29-19 και παραμένουν σε τροχιά κορυφής στην Ανατολή, την ώρα που οι Νικς υποχώρησαν στο 23-25 και έχασαν έδαφος. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Λοβ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τους Έβαν Μόμπλεϊ (15 πόντοι και 12 ριμπάουντ), Άιζακ Οκόρο (14 πόντοι) και Ντάριους Γκάρλαντ (13 πόντοι και 12 ασίστ) να τον ακολουθούν σε απόδοση. Αρ Τζέι Μπάρετ και Τζούλιους Ραντλ πρωταγωνίστησαν για τους Νικς μετρώντας από 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-23, 50-50, 76-69, 95-93

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 117-113

Οι αποδεκατισμένοι Πέισερς άσκησαν αφόρητη πίεση και στους Πέλικανς, αλλά στο φινάλε υποτάχθηκαν με 117-113 στο Smoothie King Center, σ’ ένα ματς που περιλάβανε συνολικά 12 εναλλαγές στο προβάδισμα και 10 ισοπαλίες. Κατόπιν τούτου, οι «πελεκάνοι» έφτασαν τα δύο συναπτά θετικά αποτελέσματα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 18-28, την ώρα που οι «Ινδιάνοι» υπέκυψαν για δεύτερη διαδοχική βραδιά στις κομβικές απουσίες τους -μετά το εκτός έδρας ματς με τους Σανς- και υποχώρησαν στο 17-31. Πρωταγωνιστικούς ρόλους για τους νικητές είχαν οι Ντεβόντε Γκρέιαμ (25 πόντοι και 6 ασίστ), Τζος Χαρτ (22 πόντοι και 10 ριμπάουντ) και Γιόνας Βαλαντσιούνας (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ), με τους Ντουέιν Ουάσινγκτον Τζούνιορ (21 πόντοι) και Κάρις ΛεΒέρτ (19 πόντοι και 8 ασίστ) να είναι οι σταθερές απειλές από πλευράς ηττημένων.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-32, 61-62, 83-79, 117-113

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ – ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ 110-111

Οι Μπουλς έπαιξαν με τη… φωτιά στο Paycom Center και… παρά τρίχα δεν κάηκαν, κάμπτοντας με 111-110 τη σθεναρή αντίσταση των Θάντερ. Οι «ταύροι» είχαν στα… πιτς τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν για λόγους αποφόρτισης και τους σοβαρά τραυματίες Λόνζο Μπολ και Άλεξ Καρούσο, αλλά παρ’ όλα αυτά κατάφεραν να έχουν την απόλυτη υπεροχή για τρεις περιόδους, βρίσκοντας ακόμα και προβάδισμα 28 πόντων στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου (56-84). Μολονότι όλα συνηγορούσαν στο ότι θα έφταναν σε μία άνετη νίκη, στην τελική ευθεία υπέστησαν μπλακ-άουτ, με τους Θάντερ να επιστρέφουν από την… κόλαση και να διεκδικούν το ματς! Με λέι-απ του Τζος Γκϊντέι στα 14.8″, οι «κεραυνοί» κατέβασαν τη διαφορά στη χαμηλότερη δυνατή τιμή της (107-108) και παρά τις δύο εύστοχες βολές του Ζακ ΛαΒίν στα 9.9″ (107-110) βρήκαν καθαρή ευκαιρία ισοφάρισης για παράταση στα 2.3″. Ωστόσο, το τρίποντο του Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ δεν βρήκε στόχο, με τους «ταύρους» εν τέλει να «δραπετεύουν» με τη νίκη. Οι Μπουλς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 29-17 και υποχρέωσαν τους Θάντερ στην 33η ήττα τους σε σύνολο 47 αγώνων. Πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 26 πόντους και 15 πόντους, ενώ εξίσουν παραγωγικοί ήταν οι Ζακ Λαβίν με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και Έιγιο Ντοσούμνου με 24 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ήταν ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης των Θάντερ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους και 10 ασίστ, με τους Λου Ντορτ και Μάικ Μούσκαλα να προσθέτουν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-35, 48-58, 78-92, 110-111

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 115-109

Στο «Game of the Night», οι Σανς επικράτησαν με 115-109 επί των Τζαζ και αποσπάστηκαν κι άλλο από τους διώκτες τους, Γουόριορς, στην κορυφή της Δυτικής Περιφέρειας. Οι «ήλιοι» πήραν τα ηνία στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 31-21, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στις δύο επόμενες περιόδους οι «Μορμόνοι» κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με +5 (86-91) στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Εντούτοις, με επί μέρους σκορ 19-4, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο της κατάστασης (105-97) και τελικά κατέκτησαν το πολυπόθητο ροζ φύλλο, δίνοντας συνέχεια στις υψηλές πτήσεις τους. Κατόπιν τούτου, οι Σανς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 37-9 και άφησαν αρκετά πίσω τους Τζαζ (30-18) στην «κούρσα» της regular season. Το δίδυμο Ντέβιν Μπούκερ και Κρις Πολ ήταν και πάλι «όλα τα λεφτά» για τους νικητές, με τον πρώτο να σταματάει στους 33 πόντους – αλλά με μόλις 14/35 σουτ εντός πεδιάς και τον δεύτερο να καταγράφει 27 πόντους, 14 ασίστ, 9 ριμπάουντ – αλλά και 7 λάθη. Οι -δίχως Ρούντι Γκομπέρ- Τζαζ βασίστηκαν κατά κύριο λόγο στις εμπνεύσεις του Τζόρνταν Κλάρκσον (22 πόντοι), ενώ είχαν σε παραγωγική βραδιά και τον Τρεν Φόρεστ, ο οποίος συμπλήρωσε 17 πόντους στη συγκομιδή της ομάδας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-21, 58-56, 85-87, 115-109