MENU

EUROPA CONFERENCE LEAGUE: Η μάχη της πρόκρισης σε όλους τους ομίλους

Ο ΠΑΟΚ και οι άλλες 11 ομάδες που διεκδικούν τις θέσεις 1-2.

Πέντε ομάδες -Βασιλεία, Γάνδη, ΛΑΣΚ Λίντσερ, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Καραμπάχ- έχουν εξασφαλίσει θέση  μεταξύ των δύο πρώτων στους ομίλους τους, κι άλλες 12, ανάμεσά τους κι ο ΠΑΟΚ (Παρτιζάν, Μποντό/Γκλιμτ, Ρόμα, ΑΖ Άλκμααρ, Γιάμπλονετς, Φέγενορντ, Σλάβια Πράχα, Κοπεγχάγη, Σλόβαν Μπρατισλάβα, Ρεν και Τότεναμ οι άλλες) έχουν προϋποθέσεις να τις ακολουθήσουν στην 5η αγωνιστική.

Όποιος νικήσει στη συνάντηση της Μπρατισλάβας, ανάμεσα σε Σλόβαν και ΠΑΟΚ, θα επιβεβαιωθεί μεταξύ των δύο πρώτων του 6ου ομίλου, ενώ εκείνος που θα χάσει, θα μείνει εκτός των θέσεων 1-2 εάν η Κοπεγχάγη κερδίσει.

Σίγουρα δεν μπορούν τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις οι, Αλάσκερτ, ΤΣΣΚΑ Σόφιας, Ελσίνκι, Καϊράτ, Λίνκολν, Μούρα και Ομόνοια.

Συνολικά στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές -σε 64 παιχνίδια-του Europa Conference League, έχουν σημειωθεί 184 γκολ, ήτοι ένα κάθε 31 λεπτά ή 2,88 ανά παιχνίδι.
 
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει την καλύτερη επίθεση (13 γκολ), ΛΑΣΚ Λίντσερ και Γάνδη την καλύτερη άμυνα (1 γκολ), καμία ομάδα δεν έχει απόλυτη διαδρομή, η Ρέιντζερς έχει τέσσερις ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ τρεις ομάδας- Αλασκέρτ, Λίνκολν και Μούρα- δεν έχουν ακόμα βαθμό.

Οι νικητές των ομίλων πηγαίνουν κατευθείαν στη φάση των «16», κάτι που για παράδειγμα θα συμβεί στον 1ο όμιλο, για τη νικήτρια ομάδα στον αγώνα μεταξύ της Μακάμπι Τελ-Αβίβ και της ΛΑΣΚ  Λίντσερ. 

Στον 4ο  όμιλο, η ΑΖ Αλκμααρ χρειάζεται μόνο ισοπαλία με τη Γιάμπλονετς για να κατακτήσει την πρώτη θέση και είναι το ίδιο σενάριο για τη Φέγενορντ καθώς αντιμετωπίζει τη Σλάβια.

Η Ρόμα και η Τότεναμ μπορούν να εξασφαλίσουν θέση ανάμεσα στους δύο πρώτους, αλλά θα μπορούσαν επίσης να ωθηθούν στο χείλος του αποκλεισμού εάν τα πράγματα πάνε εναντίον τους. Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο απέχουν μόλις ένα βαθμό από τους αντιπάλους της Ζόρια, επομένως θα βασίζονταν σε άλλους στο τελευταίο τους παιχνίδι εάν ηττηθούν στην Ιταλία, ενώ η παλιά του ομάδα, Τότεναμ θα μπορούσε επίσης να πέσει στην τρίτη θέση εάν ηττηθεί στη Μούρα με τη  Φιτέσε μόλις ένα βαθμό πίσω, από τη νέα ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Η Καραμπάχ και η Βασιλεία περνούν από τον 8ο όμιλο και η πρώτη θέση θα μπορούσε να αποφασιστεί όταν συναντηθούν στο St Jakob-Park την τελευταία ημέρα της δράσης στους ομίλους.

Η Τότεναμ ενδέχεται να αντιμετωπίσει την πρόκληση της πρώτης θέσης στο Λονδίνο εναντίον της Ρεν στο τελευταίο τους παιχνίδι στο Λοδνίνο. Οι ομάδες, που έπαιξαν στο Champions League τα τελευταία δύο χρόνια, αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Roazhon Park την 1η αγωνιστική. 

Η Σλάβια έφτασε στα προημιτελικά του Europa League την περασμένη σεζόν, αλλά οι ελπίδες της να προκριθεί από τον 5ο όμιλο, μπορεί να κριθούν την τελευταία μέρα. Ανάλογα με τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής, η Μακάμπι Χάιφα ή η Ουνιόν Βερολίνου θα μπορούσαν κερδίσουν τη θέση.

 


1oς ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Ελσίνκι - Αλασκέρτ
22:00 Μακάμπι Τελ Αβίβ - ΛΑΣΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Μακάμπι Τελ Αβίβ  10
Λίντσερ           10 
Ελσίνκι            3
Αλασκέρτ           0


2ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ανόρθωση - Γάνδη
17:30 Φλόρα Ταλίν - Παρτιζάν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Γάνδη             10
Παρτιζάν           7 
Φλόρα Ταλίν        2 
Ανόρθωση           2

3ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ρόμα - Ζόρια Λουχάνσκ
22:00 Μπόντο Γκλιμτ - ΤΣΣΚΑ Σόφιας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Μπόντο Γκλιμτ      8
Ρόμα               7
Ζόρια Λουχάνσκ     6
ΤΣΣΚΑ Σόφιας       1

4ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ράντερς - Κλουζ
22:00 Γιάμπλονετς - Άλκμααρ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Αλκμάαρ           10
Γιάμπλονετς        5
Ράντερς            4 
Κλουζ              1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Σλάβια Πράγας - Φέγενορντ
19:45 Μακάμπι Χάιφα - Ουνιόν Βερολίνου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Φέγενορτ          10
Σλάβια Πράγας      6
Μακάμπι Χάιφα      4 
Ουνιόν Βερολίνου   3

6ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Λίνκολν Ρεντ Ιμπς - Κοπεγχάγη
19:45 Σλόβαν Μπρατισλάβας - ΠΑΟΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Κοπεγχάγη          9
Σλόβαν Μπρατ.      7
ΠΑΟΚ               7
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς  0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Μούρα-Τότεναμ
19:45 Ρεν-Φίτεσε

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Ρεν               10 
Τότεναμ            7
Φίτεσε             6
Μούρα              0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
17:30 Καϊράτ - Βασιλεία
19:45 Καραμπάχ - Ομόμοια

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)
Καραμπάχ          10
Βασιλεία           8
Ομόνοια            2
Καϊράτ             1


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Conference League.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ/ΜΠΕ

NEWSROOM | ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

X

TOP CLUBS

TOP LEAGUES

SPORT LIFESTYLE