Μεγάλο «διπλό» πήρε η Μίλαν μέσα στη Μαδρίτη απέναντι στην Ατλέτικο και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στους «16» του Champions League!

0-1

Από εκεί που οι περισσότεροι είχαν ξεγραμμένη τη Μίλαν, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο γήπεδο της Ατλέτικο με 1-0 και να ισοβαθμίσει στην τρίτη θέση με την Ατλέτικο Μαδρίτης στους 4 βαθμούς, ενώ είναι έναν βαθμό πίσω από την Πόρτο η οποία είναι δεύτερη!

Στην τελευταία αγωνιστική η Μίλαν υποδέχεται την αδιάφορη Λίβερπουλ, η οποία όμως κυνηγά το απόλυτο στον όμιλό της, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης παίζει μέσα στην Πορτογαλία απέναντι στην Πόρτο!

Στο ματς η Μίλαν έδειξε τις διάθεσεις της και παρά το γεγονός ότι δεν είχε κάποια τεράστια ευκαιρία, έδειχνε καλύτερη. Βέβαια η Ατλέτικο στο 76' είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντε Πολ, αλλά ο Ταταρουσάνου έδιωξε!

Στο 87' όμως ήρθε το μεγάλο γκολ για τη Μίλαν, όταν ο Κεσί βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα στην περιοχή της Ατλέτικο και ο Μεσίας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν στα τελευταία λεπτά το γκολ, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κορέα πλάσαρε άουτ!

Έτσι έληξε το ματς υπέρ της Μίλαν, η οποία πήρε ένα μεγάλο τρίποντο και διεκδικεί πρόκριση στους «16» του Champions League...

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόσο (64' Ρενάν Λόντι), Γκιμένεζ, Σάβιτς, Καράσκο, Ντε Πολ, Κόκε, Λεμάρ (64' Κορέα), Γιορέντε, Γκριεζμάν, Σουάρες.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλούλου (65' Φλορέντσι), Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Κεσί, Τονάλι (65' Μπακαγιόκο), Κράνιτς (65' Μεσίας), Σαλεμάκερς, Ντίαζ, Ζιρού (66' Ιμπραΐμοβιτς).