Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί στο παιχνίδι αυτό! Παραμείνετε στο sportday.gr! Καλό σας βράδυ

23:20

Άστοχος ο Νέντοβιτς και τέλος στην αναμέτρηση!

23:20

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΠΟΛΛΑΣ

Παναθηναϊκός, η ομάδα που μπορεί να χάσει με χίλιους και έναν τρόπους! Παίζοντας καλά (όπως σήμερα), παίζοντας άθλια, με μοιραίο τον Παπαπέτρου, με μοιραίο τον Μέικον, τρώγοντας 40 στο κεφάλι, κερδίζοντας με διψήφιες διαφορές λίγο πριν το τέλος. Δεν χωρούν πλέον άλλες τεχνικές αναλύσεις, οι άνθρωποι φοβούνται μπροστά στο ενδεχόμενο μιας νίκης. Σίγουρα προκαλεί συμπάθεια ένα σύνολο που χύνει κάθε δυο-τρεις αγώνες μόνο του την καρδάρα με το γάλα. Να πούμε κρίμα; Συνέχεια πλέον στο ΣΕΦ, μετά την ήττα που έτσι όπως ήρθε πόνεσε περισσότερο από κάθε άλλη. Καλό βράδυ.

23:10

Κουτούλησαν μεταξύ τους Παπαγιάννης και Σαντ-Ρος, δίνοντας ελεύθερο τρίποντο στον Γουόλντεν, καλάθι με goal tending κι ο Χάντερ - μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ας μην πληρώσουν για πολλοστή φορά οι "πράσινοι" τα χαμένα ριμπάουντ στο τέλος...

23:09

ΜΑΡΙΝΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Στη κόψη του... ξυραφιού. Απαιτείται χαρακτήρας και καθαρό μυαλό. Οπως η πάσα του Μέικον στον Παπαγιάννη στο 76-72.

23:01

Ο Παπαγιάννης κάνει σπουδαία δουλειά (βγαίνοντας και ψηλά στις αλλαγές) μετά την επιστροφή της άμυνας σε μαν του μαν, αλλά κάποια παιδαριώδη λάθη κρατούν τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

22:55

Εχω μια απορία. Επειδή το ματς δείχνει να έχει αρκετό ψωμί ακόμα, δεν θα ήταν καλό να επιστρέψει λίγο ο Μποχωρίδης στο παρκέ; Ρητορική η ερώτησή μου.

22:49

Καμία έκπληξη τα τρίποντα του Ομπστ, μιλάμε για παίκτη που σε όλη του την καριέρα εκτελεί -και βάζει- μόνο τέτοια, όχι δίποντα. Γύρισε το ματσάκι, καλείται να δείξει χαρακτήρα πλέον η καλύτερη ομάδα σήμερα. Ο Παναθηναϊκός.

22:48

Μέσα σε 5' οι "πράσινοι" δέχθηκαν ένα επί μέρους σκορ 12-3, κυρίως επειδή δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεσή τους. Συμφωνώ με τον Παύλο, ο Μέικον έκανε λάθη απειρίας ενώ η ομάδα δεν διαχειρίστηκε καλά τα φάουλ. Αίφνης εμφανίστηκε και ο "μπόμπερ" Ομπστ και έχουμε... θρίλερ.

22:44

Κι άλλο ανόητο φάουλ ο Μέικον κάτω από το καλάθι της Μπάγερν. Πάει να το γυρίσει μόνος του το ματς, εις βάρος της ομάδας του. Κάκιστες οι επιλογές του και στην επίθεση στην τρίτη περίοδο.

22:44

2/2 για τον Χάντερ, 56-60

22:44

Άστοχος ο Έβανς και στη συνέχεια φάουλ από τον ίδιο. Βολές για τον Χάντερ

22:43

Η Μπάγερν έχει αρχίσει και... ζεσταίνεται στην επίθεση και τα 2 τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου θα είναι σημαντικά ούτως ώστε να διατηρηθεί η διαφορά.

22:38

Ο Μέικον ολοφάνερα έδειξε -και παραδέχτηκε- πως δεν είχε καταλάβει πως είχε φτάσει στο όριο των φάουλ η ομάδα του. Εκανε επίτηδες ένα στην άλλη πλευρά του γηπέδου, δώρισε δύο εύκολα ποντάκια στην Μπάγερν.

22:35

Οι άμυνες ζώνης του Πρίφτη έκαναν δουλειά, έχουν αρχίσει όμως να αποκρυπτογραφούνται από τους παίκτες του Τρινκιέρι και τα τρίποντά τους πληθαίνουν.

22:31

Η άμυνα ζώνης έχει μπερδέψει τους Βαυαρούς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

22:29

Επιθετικό φάουλ του Παπαπέτρου στον Λούτσιτς, τη στιγμή που προσπαθούσε να πάρει καλύτερη θέση στη ρακέτα

22:27

Πέρι, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννης στην πεντάδα του Παναθηναϊκού

22:27

Οι δύο ομάδες στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο

22:15

Να κι ένα καλό εκτός έδρας ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό. Εύστοχος (12/17 δ., 4/8 τρ.), δημιουργικός (10 ασίστ, είχε δύο στα πρώτα 19 λεπτά προ διημέρου) και με σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ, προηγείται δικαιότατα. Δίχως να είναι καλός στην άμυνα, αλλά το γράψαμε και στο ξεκίνημα: μόνο με καλή επίθεση αυτό το ρόστερ αυτήν τη στιγμή μπορεί να πάρει παιχνίδια. Non factor o Λούτσιτς των τριών φάουλ, μακάρι να παραμείνει έτσι έως το τέλος ο ποιοτικότερος παίκτης του Τρινκιέρι.

22:15

Πέραν της τακτικής, οι "πράσινοι" έχουν ηρεμία στο παιχνίδι τους και κυρίως στο πως γυρίζουν τη μπάλα. Διαβάζουν εξαιρετικά τα όσα τους δίνει η άμυνα των Βαυαρών. Μακάρι να υπάρξει ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο.

22:13

Ημίχρονο στο Μόναχο! Στο +7 ο Παναθηναϊκός, πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά 44-37

22:12

1/2 από τον Χάντερ και 37-44

22:11

Θα πάρω τη σκυτάλη από τον Παύλο και θα προσθέσω πως ο Τζέρεμι Εβανς πραγματοποιεί - μέχρι στιγμής - την πιο μεστή του εμφάνιση με τη πράσινη φανέλα. Εχει βγάλει τρομερή ενέργεια στην άμυνα, βοηθάει στα μπλοκ άουτ, έχει ανοίξει το γήπεδο και έχει βοηθήσει και επιθετικά. Βασικά του... πάει και το ματς.

22:07

Ο Κασελάκης έχασε με το που μπήκε ένα ριμπάουντ, μετά όμως έκανε σπουδαία δουλειά και αμυντικά, βγαίνοντας σε κάθε φάση μπροστά από τον προσωπικό του αντίπαλο (συνήθως τον Τόμας) και "αρνούμενος" να φτάσει η μπάλα σε εκείνον - και άρα αποτρέποντας το μις-ματς. Τη διαφορά βέβαια κάνει ο Παπαπέτρου με το μυαλωμένο και επιτέλους δημιουργικό παιχνίδι του. Αλλος άνθρωπος σε σχέση με προχθές.

22:04

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχει πιο καθαρό μυαλό στις επιθέσεις του και αναζητά τα όποια μις-ματς δημιουργούνται. Μάλιστα το πικ εν ρολ του Μέικον με τον Εβανς ήταν μία συνεργασία που χειροκροτήθηκε από το τιμ. Η αναλογία είναι 8 ασίστ-4 λάθη. Ιδωμεν...

22:00

Τι λέγαμε για τα ριμπάουντ πριν το τζάμπολ; Αυτήν τη στιγμή είναι 13-4 για τον πρωταθλητή Ελλάδας!

22:00

2/3 για τον Μέικον και 28-33

21:59

Φυσικά δεν γίνεται να μην κάνουμε αναφορά στην ενέργεια που βγάζει και ο Κασελάκης σε επίθεση και κυρίως σε άμυνα. Μαζί με τον Μποχωρίδη είναι το δίδυμο που τόνωσαν τους "πράσινους" στο β' δεκάλεπτο.

21:56

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν DNP στο ματς με την Ζαλγκίρις. Κόντρα στην Μπάγερν, τα πηγαίνει περίφημα. Βοηθάει οργανωτικά και αμυντικά.

21:54

Με κοντό σχήμα ξεκινάει στο β' δεκάλεπτο ο Δημήτρης Πρίφτης για να κοντρολάρει τον ρυθμό με 4άρι τον Κασελάκη.

21:53

Ευστοχεί για δύο ο Μποχωρίδης, 22-24

21:53

Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη μπάλα στους «πράσινους»

21:47

O Nέντοβιτς κατάφερε μέσα σε 10 δευτερόλεπτα να κάνει κατάχρηση ντρίμπλας, να μην αντιληφθεί την παγίδα που ερχόταν πάνω του, να κάνει λάθος που έφερε βαυαρικό αιφνιδιασμό (συνήθειά του να "πουλάει" την μπάλα) και αντί να γραπώσει την μπάλα στο ριμπάουντ, να την πετάξει εκτός παρκέ και να δώσει νέα κατοχή στην Μπάγερν. Ναι, ακολούθησε ασίστ του Σέρβου, χρειάζεται όμως περισσότερη συγκέντρωση.

21:47

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς δείχνει - προς το παρόν - επηρεασμένος και έχει κάνει δύο λάθη κατόπιν πίεσης των αντιπάλων του.

21:42

Συμφωνώ απόλυτα με τον Παύλο και θα προσθέσω. Ο Δημήτρης Πρίφτης θα πρέπει να αποσύρει τον Κέντρικ Πέρι καθότι αμυντικά δεν έχει βοηθήσει. Οι "πράσινοι" πάντως ψάχνουν τις μεγάλες επιθέσεις και στοχεύουν τις επιθέσεις τους μέσα στο καλάθι.

21:38

Χτυπάνε συνεχώς στο λόου ποστ και με όλους τους παίκτες τους οι Βαυαροί.

21:35

Άστοχος ο Παπαγιάννης, επιθετικό ριμπάουντ του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια φάουλ του Λούντζιτς πάνω στον Παπαπέτρου

21:29

Γεια σας κι από μένα. Μπάγερν-Παναθηναϊκός συνθέτουν ένα ζευγάρι στο οποίο κερδίζει ο εκάστοτε γηπεδούχος (επτά στις οκτώ αναμετρήσεις τους) και η σημερινή εικόνα των ομάδων προϊδεάζει για συνέχιση της παράδοσης. Η Μπάγερν είναι πάντως η μακράν χειρότερη ομάδα της Ευρωλίγκας στα ριμπάουντ με 28,7 (η προτελευταία Αλμπα μαζεύει 32,1) και η ελληνική ομάδα οφείλει να τα ελέγξει - και να τρέξει, να παίξει μπάσκετ, όχι να ελπίζει μοιρολατρικά πως μπορεί να κερδίσει εκτός έδρας στους 60 πόντους.

21:28

Η επιστροφή του σκληροτράχηλου Σέρβου φόργουορντ Βλάντιμιρ Λούτσιτς βοήθησε την Μπάγερν ώστε να πάρει τα... πάνω της. Το ματσάρισμά του με τον Παπαπέτρου θα είναι ένα από τα σημεία-κλειδιά του αγώνα.

21:28

ΠΕΝΤΑΔΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Πέρυ, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννης

21:27

Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των ομάδων. Στους πάγκους για τις τελευταίες οδηγίες πριν το τζάμπολ

21:26

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι "πράσινοι" θα πρέπει να προσέξουν ιδιαίτερα τα πολλά μις-ματς που θα αναζητήσουν οι Βαυαροί που διαθέτουν πολλά ψηλά κορμιά ενώ οφείλουν να προσέξουν ιδιαίτερα στο θέμα της οργάνωσης καθότι η Μπάγερν αρέσκεται να πιέζει πάνω στη μπάλα και να "χτυπάει" στο ανοιχτό γήπεδο.

21:24

Καλησπέρα και από εμένα! Παρουσία 500 οπαδών του, που αποθέωσαν την ομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καλείται πάνω από όλα να πιστέψει στον εαυτό του. Το βασικό είναι να πατήσει παρκέ με καλύτερη ψυχολογία. Διότι όσο διαβασμένος και να είναι, αν δεν έχει καθαρό μυαλό και εμπιστοσύνη στις δυνατότητές, του τότε το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο κόντρα στην Μπάγερν.

21:23

Ο Παναθηναϊκός αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, με ρεκόρ 2-8, με την Μπάγερν Μονάχου να είναι στη 13η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-6