Μείνετε στο sportday.gr για το πλήρες ρεπορτάζ του αγώνα

20:42

Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας

20:42

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΠΟΛΛΑΣ

Η Ζενίτ ήλεγξε το παιχνίδι σχεδόν καθ' όλη τη διάρκειά του και κέρδισε δίκαια. Με καλή άμυνα μόνο για μία περίοδο και τους αντίπαλους γκαρντ να κάνουν τη ζημιά στο ένας εναντίον ενός μετά την ανάπαυλα, το 84-78 ήρθε ως φυσικό επόμενο. Παπανικολάου και Βεζένκοφ δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν επιθετικά. Καλό σας βράδυ.

20:32

Ο Ζαν-Σαρλ ανανεώνοντας επιθέσεις κρατά στο παιχνίδι τους "ερυθρολεύκους", ξύπνησε όμως ο Λόιντ. Στενεύουν τα χρονικά περιθώρια, θα χρειαστούν και μεγάλα σουτ πλέον.

20:22

Τρομερή δουλειά από Γουόκαπ και Φαλ αμυντικά, το παθητικό των 9 πόντων σε σχέση με τους 25 και τους 24 στα προηγούμενα δεκάλεπτα τα λέει όλα. Φαίνεται πως είναι θέμα χρόνου να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι, παρ' ότι δεν έχουν πάρει σκορ από τους φόργουορντ (Παπ-Σάσα 6 πόντοι μαζί).

20:21

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

Με την ίδια πεντάδα για ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δέχτηκε μόλις 9 πόντους. Θα χρειαστεί φρεσκάδα και καθαρό μυαλό στο φινάλε, όχι όπως στην τελευταία επίθεση που ο Γουόκαπ είχε miss match και αποφάσισε να σουτάρει για τρεις μπροστά στον Πόιθρες

20:14

Οσο για τα λάθη που λέγαμε και στα οποία έπρεπε εξωθηθεί η Ζενίτ, έκανε πέντε στο πρώτο τετράλεπτο του β' μέρους. Στο πρώτο ημίχρονο είχε κάνει συνολικά τρία.

20:13

55-51 Με τον Βεζένκοφ

20:13

55-49 Με τον Μπάρον

20:12

Σε άλλα νέα, Φενερμπαχτσέ-Αρμάνι Μιλάνο 5-30!!!

20:10

Νέα καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό, κατοχή στους «ερυθρόλευκους»

20:07

Εβγαλε έξι άμυνες ο Ολυμπιακός, προτού δεχτεί τους πρώτους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν βάζει όμως κι ο ίδιος γκολ, παραμένει η διαφορά στους έξι.

20:07

51-45 Με τον Γκουντάιτις

20:06

Κανονικό το φάουλ του Παπανικολάου, επαναφορά της μπάλας από την πλάγια γραμμή για τους Ρώσους

20:05

Οι διαιτητές εξετάζουν την φάση για να δουν αν είναι αντιαθλητικό το φάουλ του Έλληνα φόργουορντ

20:05

Φάουλ του Παπανικολάου στον Πονίτκα, τέταρτο ομαδικό του Ολυμπιακού, από το επόμενο βολές για την Ζενίτ, 7:05 για το τέλος της τρίτης περιόδου

20:04

49-45 Με ωραίο λέι απ του Γουόκαπ

20:03

Εξαιρετική κίνηση από τον Γουόκαπ, ο οποίος πετά την μπάλα στον πεσμένο εκτός αγωνιστικού χώρου Φράνκαμπ, η μπάλα στον Ολυμπιακό

20:00

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Ρωσία

19:48

Δεν είναι κακό το -6 για τον υποτονικό Ολυμπιακό, που πρέπει να βελτιώσει την άμυνα και να εξωθήσει τους γηπεδούχους σε λάθη - και να σταματήσει τον Κόνερ Φράνκαμπ, βεβαίως. Τον Αμερικανό γκαρντ, που έχει φτάσει τους 16 πόντους, τον είχε ανακαλύψει στη Βουλγαρία ο τότε ισχυρός άνδρας του Ρεθύμνου, Κωστής Ζομπανάκης. Είναι καλύτερος σκόρερ από δημιουργός, τα 6/8 σουτ το πιστοποιούν.

19:45

49-43 Φοβερό coast-to-coast από τον ΜακΚίσικ, τέλος του πρώτου ημιχρόνου

19:44

Πριν το καλάθι του Πρίντεζη, ο Σλούκας είχε "δώσει" τους 11 από τους 13 τελευταίους πόντους των Πειραιωτών, με τέσσερις δικούς του πόντους και τις ασίστ για τους επτά του Μάρτιν. Στην άμυνα όμως η κατάσταση δεν διορθώνεται, χτυπάνε πλέον και στο ένας εναντίον ενός οι Ρώσοι.

19:40

Λάθος από την Ζενίτ, η μπάλα στον Ολυμπιακό και τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα

19:29

Μπορεί να τελείωσε τις δύο πάσες του Σλούκα, αλλά αμυντικά ο Χασάν Μάρτιν είναι «τρύπα». Η Ζενίτ τον χτυπάει είτε στις αλλαγές, είτε στο pick and roll

19:23

Εχει αιφνιδιάσει την ελληνική ομάδα η ρωσική με τις ασυνήθιστα πολλές early offences που έχει βγάλει. "Χτυπάει" συχνά με επιθέσεις 8-10 δευτερολέπτων, αυτή που δεν έχει θέμα να βγάλει ένα ολόκληρο ματς με επιθέσεις επί 40 λεπτά στα 20+ δευτερόλεπτα, για όποιον είχε δει τους περσινούς προημιτελικούς με την Μπαρτσελόνα.

19:18

Ο Φαλ πήρε δύο μπάλες στο ποστ με το που κάθισε ο Γκουντάιτις στον πάγκο, αλλά τα 5/7 τρίποντα της Ζενίτ είναι απαγορευτικό νούμερο για τη συνέχεια. Ώρα της 2nd unit για να βάλει περισσότερη πίεση πάνω στην μπάλα.

19:14

Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε ατομικό ρεκόρ με τα ερυθρόλευκα την περασμένη Παρασκευή με 11 πόντους και στο πρώτο οκτάλεπτο σήμερα το έσπασε ήδη, έχοντας φτάσει τους 12. Ρεκόρ του γενικότερα στην Ευρωλίγκα είναι οι 19 από ένα ματς Ρεάλ-Ζαλγκίρις.

19:10

Ο Ολυμπιακός έχει δεχτεί 20 πόντους σε εξίμισι λεπτά και έχει κάνει όλο κι όλο ένα φάουλ.

19:08

Πάλι ο Γουόκαπ δίνει τον τόνο επιθετικά, όπως και την προηγούμενη βδομάδα στο ΣΕΦ με τη Μονακό στο ξεκίνημα. Σαφής η πρόθεση του Γιώργου Μπαρτζώκα να ακουμπάει την μπάλα στο λόου ποστ, εντοπίζοντας τα μις ματς. Κακή όμως η "ερυθρόλευκη" περιφερειακή άμυνα, 3/3 τρίποντα η Ζενίτ.

19:07

15-12 Απαντά ο Μίκι με δικό του τρίποντο

19:07

12-12 Ισοφαρίζει ο Γουόκαπ με νέο τρίποντο, έφτασε τους 10 πόντους ο Αμερικανός

19:07

Καλησπέρα και από εμένα. Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει λίγο... μουδιασμένος επιθετικά, αφού το δίδυμο των Γκουντάιτις - Μίκι απαγορεύει το συνεχές ποστάρισμα. Πολύ σημαντικό ότι βάζει τα σουτ που του δίνει η άμυνα ο Γουόκαπ!

19:05

Αρχικά οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στην Ζενίτ, μετά από μάχη του Γκουντάιτις με τον Γουόκαπ, αλλά στη συνέχεια άλλαξαν την απόφασή τους

19:04

7-4 Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Φαλ

19:04

7-2 Με σουτ από μέση απόσταση από τον Μίκι

19:03

Τρομερή πάσα από τον Πονίτκα στον Γκουντάιτις, αλλά ο δεύτερος αστόχησε σε προσπάθεια χωρίς άμυνα πάνω του

19:01

Καλησπέρα σας. Εκτός έδρας τεστ απέναντι σε μια από τις "δεμένες" και ομοιογενείς ομάδες της Ευρωλίγκας, που τα πηγαίνει μια χαρά παρά την θερινή απώλεια του Πάνγκος κι εκείνη του (αντι-Πάνγκος) Νέιπιερ με το που ξεκίνησε η σεζόν. Στην άμυνα στηρίζονται και οι γηπεδούχοι, που σουτάρουν καλύτερα στα τρίποντα, είναι όμως πολύ άστοχοι στις βολές (68,9%).