Στοπ στα αρνητικά τους σερί έβαλαν Τότεναμ και Έβερτον, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, σε έναν «φτωχό» από πλευράς ποιότητας αγώνα.

0-0

Έβερτον και Τότεναμ έμειναν στην λευκή ισοπαλία, με το σκορ να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να βρει την μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Αρκετά είναι τα παράπονα των «ζαχαρωτών» για την απόφαση του διαιτητή του αγώνα να αναιρέσει την απόφαση του, να δώσει πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ριτσάρλισον.

Ένα κακό πρώτο μέρος

Από σερί αρνητικών αποτελεσμάτων ερχόντουσαν στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με την Έβερτον να μετράει 3 σερί ήττες με τελευταία απέναντι στη Γουλβς, ενώ την Τότεναμ 2 σερί, με τελευταία αυτή απέναντι στην Γιουνάιτεντ, η οποία έφερε και τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο των «σπερς», μετά την απόλυση του Νούνο Εσπίριτο Σάντο. Γι’ αυτό και η συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν μια καλή ευκαιρία και για τις δύο ομάδες να βρουν τη νίκη και να ανέβουν τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε αρκετά αργά καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, αλλά ούτε και την πρωτοβουλία των κινήσεων γι’ αυτό και δεν μπορούσαν να να πατήσουν περιοχή, με συνέπεια να μην γίνονται και αρκετές φάσεις.

Αυτό συνεχίστηκε καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, η Τότεναμ είχε την κατοχή της μπάλας, με ένα ποσοστό κοντά στο 60% χωρίς όμως να μπορεί να βγάλει τη μεγάλη φάση, από την άλλη η Έβερτον προσπάθησε να παίξει στην κόντρα, χωρίς να της δοθεί όμως η ευκαιρία για να το κάνει καθώς δεν κατάφερε να βρει ανοργάνωτη της άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου έγινε στο 45ο λεπτό από την με τον Ρεγκιλόν, μετά από σέντρα του Κέιν, να στέλνει από πλεονεκτική θέση τη μπάλα άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες στη λευκή ισοπαλία, που ήταν και το απολύτως λογικό αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο, σχετικά με το πρώτο καθώς και οι δύο ομάδες φαινόντουσαν να έχουν πιο πολύ στο μυαλό τους να μην χάσουν παρά να ψάξουν τη νίκη.

Την αλλαγή στην ροή του αγώνα προσπάθησε να κάνει η Έβερτον, μετά την μια ώρα αγώνα όταν και άρχισε να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να ανεβάζει τις γραμμές της και να ψάχνει το γκολ και τη νίκη. Οι πιέσεις φαίνεται πως θα έπιαναν τόπο μετά από ένα μαρκάρισμα του Γιορίς πάνω στον Ριτσάρλισον με τον διαιτητή να καταλογίζει αρχικά πέναλτι αλλά στη συνέχεια, μετά και τη χρήση του VAR να αλλάζει την απόφασή του.

Τα επόμενα λεπτά τα «ζαχαρωτά» έβγαλαν μια επιθετικότητα και έναν εκνευρισμό, με αποτέλεσμα να ρίξουν τον ρυθμό που είχαν καταφέρει να βρουν μέχρι εκείνο το σημείο, χωρίς όμως να καταφέρει να το αξιοποιήσει η Τότεναμ.

Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να πάρουν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης και να δείχνουν πως είναι αυτή η ομάδα που μπορεί να βρει το γκολ, χάνοντας φάσεις χωρίς όμως να βρει τη μεγάλη ευκαιρία, την οποία κατάφερε να βρει κόντρα στην ροή του αγώνα η Τότεναμ με τον Λο Σέλσο να σημαδεύει το δοκάρι, με σουτ έξω από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, παρά την κόκκινη του Χόλγκεϊτ για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Χόιμπιεργκ, στο 90+2’, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν και να παίρνουν από έναν βαθμό.

Έβερτον (4-4-1-1): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Γκόντφρει, Κιν, Ντίνιε, Γκόρντον, Ντέλφ, Άλαν (82' Χόλγκεϊτ), Τάοουνσεντ, Γκρέι (90+3' Γκμπάμιν), Ριτσάρλισον

Τότεναμ (3-4-2-1): Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον-Ρόγιαλ, Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Ρεγκιλόν (71' Ντόχερτι), Λούκας (71' Λο Σέλσο), Σον (85' Εντομπελέ), Κέιν