59' Μαουρίσιο

Super League Interwetten
9η αγωνιστική

1-3

13' Άκπομ, 84', 90+8' Κούρτιτς

21:35

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΥΚΟΝΙΟΥ

Σκληρό το αποψινό αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο ίδιος αδίκησε τον εαυτό του, αφού τα γκολ προήλθαν κύριως από προσωπικά και δευτερευόντως από την συνολικά αμυντική λειτουργία των «πρασίνων.

21:34

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας για το αποψινό παιχνίδι. Σας ευχόμαστε καλό βράδυ! Μείνετε συντονισμένοι στο SportDay.gr για όλες τις αθλητικές ειδήσεις!

21:33

Την επόμενη αγωνιστική, δηλαδή σε 15 μέρες λόγω της διακοπής, ο Παναθηναϊκός ταξιδέψε στην Λαμία (22/11) ενώ ο ΠΑΟΚ έρχεται και πάλι στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει στο Περιστέρι τον Ατρόμητο (21/11).

21:31

Οι Θεσσαλονικείς μένουν στην τρίτη θέση και στο -4 από τον Ολυμπιακό ενώ ο Παναθηναϊκός πλέον βρίσκεται 8ος ισόβαθμος με τον 7ο Άρη στους 11 βαθμούς.

21:29

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ

"Τραβηγμένο" από τα... μαλλιά το πέναλτι που έδωσε ο Ισπανός διαιτητής και ουσιαστικά έκρινε τον νικητή στη Λεωφόρο. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός πληρώνει πρωτίστως τις δικές του αδυναμίες και τις κακές επιλογές στο παιχνίδι.

21:29

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός ηττάται με 3-1 από το ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

21:29

ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΣΑΚΑΛΕΑΣ

Στα επτά λεπτά καθυστερήσεων, οι μήνες σωστές κινήσεις παικτών του ΠΑΟΚ ήταν αυτές του Τέιλορ

21:29

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

90+8' Ο Κούρτιτς κάνει το 1-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

21:28

90+7' Κίτρινη κάρτα για τον Χουάνκαρ που έκανε φάουλ στον Τέιλορ στην αντεπίθεση.

21:25

90+5' Κόρνερ για τους «πράσινους».

21:24

90+4' Φάουλ για τον Παναθηναϊκό έξω από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ.

21:24

90+3' Ο Παλάσιος δεν καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας με προβολή.

21:23

Κάθε έξοδος του Πασχαλάκη είναι ένα μικρό τεστ για τα ηλεκτρονικά πιεσόμετρα...

21:22

Εφτά λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο τέταρτος.

21:21

Κίτρινη κάρτα είδε και ο Λούκας Βιγιαφάνιες.

21:20

89' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με την προβολή του Βιγιαφάνιες κάπου να βρίσκει και να περνάει λίγο έξω από την εστία του Πασχαλάκη σε κόρνερ.

21:20

Συνθήματα κατά του ιδιοκτήτη της ΠΑΕ, Γιάννη Αλαφούζο από τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

VIDEO HIGHLIGHTS

Η μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού με τον Μαουρίσιο για την ολική ανατροπή!

21:19

Ο Παναθηναϊκός δεν «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ στο διάστημα που είχε μπάλα ρυθμό και πατούσε στην περιοχή του Πασχαλάκη και ο ΠΑΟΚ «φάνηκε» για 4-5 λεπτά και βρήκε δεύτερο γκολ.

21:18

87' Σέντρα του Μπίσεσβαρ που μπλοκάρει εύκολα ο Μπρινιόλι.

21:17

86' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τους Σφιντέρσκι και Σβαμπ να περνούν στην θέση των Εσίτι και Άκπομ.

21:16

Πέφτουν κάποια μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο αφού οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήγαν και να πανηγύρισαν στην κερκίδα των οργανωμένων του Παναθηναϊκού.

21:15

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

84' Ο ΠΑΟΚ κάνει το 1-2 με τον Κούρτιτς!

21:15

82' Ο Τσούμπα Άκπομπ πήρε κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΟΚ.

21:14

ΠΕΝΑΛΤΙ

Ο Δικεφάλος του Βορρά έχει την ευκαιρία να πάρει πάλι το προβάδισμα από την άσπρη βούλα.

21:14

Τελικώς θεωρεί ότι δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ και καταλογίζει πέναλτι.

21:14

Τώρα εξετάζει περίπτωση επιθετικού φάουλ.

21:13

Τα ατομικά λάθη είναι πληγή για τον Παναθηναϊκό. Έτσι δέχτηκε το γκολ, έτσι δέχεται το ένα τετ-α-τετ μετά το άλλο.

21:13

Εξετάζει περίπτωση πέναλτι για τον ΠΑΟΚ.

21:12

Ένταση στον αγωνιστικό χώρο με τον διαιτητή να πηγάινει στο VAR.

21:10

80' Νέο «όχι« του Μπρινιόλι στον Ζίβκοβιτς.

21:10

79' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Πασχαλάκης μπλοκάρει το τελείωμα του Μακέντα μέσα από την περιοχή.

21:09

78' Ο Μπρινιόλι σταματάει τον Άκπομ στο τετ α τετ και σώζει τον Παναθηναϊκό.

21:08

Ο διακόπτης του ΠΑΟΚ έχει κατέβει. Ο Καντουρί δεν έχει καταφέρει να... δώσει ρεύμα, ο Ροντρίγκο είναι συνεχώς μόνος του με τον Χατζηγιοβάνη...

21:08

77' Έξω ο Καρλίτος και μέσα ο Μακέντα για τον Παναθηναϊκό.

21:08

Ο ΠΑΟΚ μοιάζει να έχει αδειάσει από δυνάμεις, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται μία ώθηση για να το πιστέψει και να το εκμεταλλευτεί,

Η «πράσινη» εξέδρα πριν την έναρξη του αγώνα

21:04

73' Ο Μαούρισιο χάνει τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους «πράσινους» με εξ' επαφής κεφαλιά.

21:02

71' Κίτρινη κάρτα για τον Καρλίτος που τράβηξε τον Εσίτι.

21:01

70' Μέσα ο Ελ Καντουρί στην θέση του Μουργκ για τον ΠΑΟΚ.

Το γκολ του Μαουρίσιο που έφερε το 1-1 και έβαλε «φωτιά» στην Λεωφόρο!

Το σουτ του Μουργκ με το οποίο απείλησε ο ΠΑΟΚ!

20:59

Πρώτο φετινό γκολ για τον Μαουρίσιο, που είχε να σκοράρει από την τελευταία αγωνιστική των πλέι-οφς την περσινή σεζόν στο 1-4 με τον Ολυμπιακό στο ίδιο γήπεδο.

20:58

Τακτικά, η κίνηση του Γιοβάνοβιτς είναι ορθή. Βγάζει επιθετικό και βάζει μέσο, τον Βιγιαφάνιες αντί του Ιωαννίδη, γιατί χρειάζεται κατοχή μπάλας και έναν έξτρα παίκτη στη μεσαία γραμμή. Ο δεύτερος επιθετικός δεν είναι αυτό που λείπει αυτή τη στιγμή.

20:57

Ο Παναθηναϊκός κάνει αλλαγές, ο ΠΑΟΚ τι περιμένει;

20:57

66' Έξω ο Ιωαννίδης και μέσα ο Λούκας Βιγιαφάνιες για τον Παναθηναϊκό.

20:56

Ο Παναθηναϊκός αντί να πάρει ώθηση από το γκολ μοιάζει και πάλι χαμένος στα επόμενα λεπτά. Δυσκολεύεται πολύ να αναπτυχθεί ορθολογικά.

20:55

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΣ

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, δεν έχει πάρει κάτι από το μομέντουμ της ισοφάρισης. Ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που αντιδράει και πιέζει για το δεύτερο γκολ.

20:54

63' Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ δεξιά από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΟ και προς το κόρνερ.

20:54

Ολος ο Παναθηναϊκός είναι ο Χουάνκαρ, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του την τρέχουσα σεζόν.

20:54

Όμως, παρά το γκολ, ο Παναθηναϊκός πρέπει να ισορροπήσει, γιατί δεν έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Ο Γιοβάνοβιτς κάτι πρέπει να κάνει, για να δώσει ηρεμία στους παίκτες του.

20:54

63' Κεφαλιά του Άκπομ στο πρώτο δοκάρι που περνάει άουτ.

20:53

62' Σουτ του Κούρτιτς που περνάει αρκετά άουτ.

20:52

Σε ένα τάιμινγκ που ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει καταρρεύσει, καταφέρνει να ισοφαρίσει με την "κούρσα" του Χουανκάρ, την ασίστ του Καρλίτος και την ψύχραιμη εκτέλεση του Μαουρίσιο. Κόντρα στη ροή του ματς, θα σκεφτούν αρκετοί, αλλά έτσι δέχτηκε και το 0-1 ο Παναθηναϊκός.

20:51

60' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

20:50

Ο Μαουρίσιο έπιασε υπέροχο σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1 νικώντας τον Πασχαλάκη!

20:50

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

59' 1-1 ο Παναθηναϊκός!

20:48

57' Διπλή αλλαγή για το «τριφύλλι». Μέσα οι Μαουρίσιο και Χατζηγιοβάνης κι έξω οι Βιτάλ και Αλεξανδρόπουλος.

20:47

Χρειάστηκε να περάσουν 10 λεπτά στο δεύτερο μέρος για να απειλήσει ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ δέχεται πίεση και δεν την έχει απορροφήσει.

20:46

55' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και πάλι με τον Μουργκ, αλλά του σουτ από τα όρια της περιοχής περνάει άουτ.

20:46

Μαουρίσιο και Χατζηγιοβάνης θα περάσουν στο ματς. Αλλά έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιον θα αντικαταστήσει ο Βραζιλιάνος αμυντικός χαφ.

20:45

54' Ο Μούργκ έκανε το σουτ, αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε σε κόρνερ.

20:44

53' Κεφαλιά του Βέλεθ που μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

20:44

53' Κίτρινη κάρτα για τον Μιχαηλίδη που τράβηξε τον Ιωαννίδη που έφευγε στην κόντρα.

20:42

51' «Ψαλιδάκι» του Ζίβκοβιτς που μπλοκάρει εύκολα ο Μπρινιόλι.

20:40

49' Επικίνδυνη αντεπίθεση, αλλά ο Ζίβκοβιτς καθυστέρησε και την πάσα του για τον Μπίσεσβαρ πρόλαβε και μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.

20:38

Εκτελεί απευθείας ο Καρλίτος αλλά η μπάλα περνάει μακριά από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.

20:37

46' Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό.

20:36

Δεν πραγματοποιεί αλλαγή ο Γιοβάνοβιτς στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν παρεμβαίνει ο Σέρβος, αλλά έχει δώσει εντολή για προθέρμανση σε Μακέντα, Χατζηγιοβάνη και Μαουρίσιο.

20:36

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σέντρα και έναρξη του δεύτερου 45λεπτου.

20:35

Τώρα μπήκαν στον γήπεδο και οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ.

20:35

Σηκώθηκαν για ζέσταμα Μακέντα, Μαουρίσιο και Χατζηγιοβάνης.

20:34

Ο ΠΑΟΚ έχει καθυστερήσει να βγει στον αγωνιστικό χώρο.

20:31

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.

Η φάση που ζήτησε πέναλτι ο Παναθηναϊκός!

20:21

Ο Παναθηναϊκός καλείται στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχει κάτι που δεν έχει καταφέρει φέτος: να ανατρέψει το σκορ. Δεν έχει κακή απόδοση, αλλά η διαφορά είναι σε ατομικό επίπεδο. Η ποιότητα που έχει ο Άκπομ και που δεν έχει ο Σάρλια στη φάση του γκολ...

20:21

Για άλλη μια φορά ο Παναθηναϊκός δέχεται γκολ πολύ νωρίς και κόντρα στην ροή του αγώνα. Δεν μπόρεσε ποτέ να επανέλθει στα επίπεδα έντασης και πίεσης που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο προτού βρεθεί πίσω στο σκορ.

20:19

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Λήγει το πρώτο μέρος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να πηγάινει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

20:18

45+4' Ατομική προσπάθεια του Μπίσεσβαρ, αλλά το σουτ περνάει αρκετά άουτ από την εστία του Μπρινιόλι.

20:17

45+2' Η κεφαλιά του Ιωαννίδη πέρασε άουτ.

20:17

Φάουλ σε καλή θέση έξω και αριστερά από την μεγάλη περιοχή.

20:16

45+1' Κίτρινη κάρτα για τον Λούκας Τέιλορ που ανέτρεψε τον Χουάνκαρ.

Η ευκαιρία του Παλάσιος!

20:14

To VAR υποδεικνύει ότι είναι στο στήθος η μπάλα και δεν υπάρχει κάτι.

20:13

Ζητάνε πέναλτι οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο διαιτητής περιμένει τον VAR.

20:13

Για ακόμα ένα παιχνίδι η τελική επιλογή είναι πληγή για τον Παναθηναϊκό. Είτε πρόκειται για πάσα, είτε για σουτ, όταν φτάνουν στην περιοχή του Πασχαλάκη σαν να πανικοβάλλονται οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς.

20:13

43' Ωραία συνεργασία του Βιτάλ με τον Χουάνκαρ, αλλά ο Ισπανός μπακ δεν καταφέρνει δις να εκτέλεσει και οι «πράσινοι» κερδίζουν κόρνερ.

Η μεγάλη διπλή ευκαιρία του Μπίσεσβαρ!

20:10

40' Κακό το φάουλ του Βιτάλ, δεύτερο γέμισμα του Αλεξανδρόπουλου στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

20:10

Μόνο ο Βιτάλ πίσω από την μπάλα.

20:09

40' Φάουλ σε καλή θέση που κέρδισε ο Παλάσιος.

20:09

Καίρια επέμβαση του Χουάνκαρ που πρόλαβε τον Άκπομ που είχε βγει απέναντι στον Μπρινιόλι

20:08

39' Παρ' ολίγον να κάνει μοιραίο ο Βαρέλα, αλλά έσωσε ο Πασχαλάκης.

20:08

38' Σέντρα του Κότσιρα που καταλήγει στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

20:08

Ο Παναθηναϊκός υποτίθεται θα προσπαθούσε να "πατήσει" στις αδυναμίες του Εσίτι, όμως ο αμυντικός χαφ του ΠΑΟΚ διαψεύδει τους πάντες με την απόδοση του, αφού όχι μόνο κόβει, αλλά και ανεβάζει τη μπάλα.

Το γκολ του Άκπομ που έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ!

20:03

33' Έξω ο Βιεϊρίνια λόγω τραυματισμού και μέσα ο Ροντρίγκο!

20:03

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού ήταν αυτή και η πρώτη φορά που φάνηκε πεντακάθαρα ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να "χτυπήσει" στο προβληματικό κέντρο της άμυνας του ΠΑΟΚ.

20:02

32' Σέντρα του Χουάνκαρ, αλλά η κεφαλιά του Παλάσιος από πολύ πλεονεκτική θέση δεν είναι καλή.

20:00

Οι Αλεξανδρόπουλος και Ρούμπεν αδυνατούν να αμυνθούν και να επιτεθούν ταυτόχρονα, απέναντι σε ποιοτικούς αντιπάλους και αυτό έχει επιτρέψει στον ΠΑΟΚ να κόψει στη... μέση τον Παναθηναϊκό.

19:59

29' Εκτελεί το φάουλ ο Μπίσεσβαρ και σεντράει, αλλά το τελείωμα του Βαρέλα είναι πολύ κακό.

19:58

Το VAR υποδεικνύει πως δεν υπάρχει χέρι από τον Βέλεθ.

19:58

Το VAR εξετάζει την φάση για την απόκρουση στο δεύτερο σουτ.

19:57

27' Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και τον Μπίσεσβαρ από το σημείο του πέναλτι και τους αμυντικούς του ΠΑΟ να σώζουν δις!

19:55

Το έχει χάσει ο Παναθηναϊκός μετά το 0-1. Έχασε το μυαλό του και την ένταση που είχε στα πρώτα λεπτά.

19:54

Ο Λουτσέσκου στα προηγούμενα τέσσερα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, πριν από το αποψινό, όντας προπονητής του ΠΑΟΚ μετράει ισάριθμες νίκες με 11-0 τέρματα.

19:52

22' Σέντρα του Παλάσιος και κεφαλιά του Ιωαννίδη που περνάει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

19:51

Η επιλογή του διδύμου στην επίθεση δεν δικαιώνει μέχρι τώρα τον Γιοβάνοβιτς, αφού η μεσαία γραμμή του μοιάζει άδεια και εκτεθειμένη.

19:51

Συνεχίζει να υπάρχει διακοπή στο παιχνίδι, αφού μόλις τώρα σηκώθηκε ο Ζίβκοβιτς και βγαίνει εκτός γηπέδου.

19:49

19' Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξανδρόπουλο στο φάουλ που έκανε για να σταματήσει την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ.

19:48

Επιθετικό φάουλ των παικτών του ΠΑΟΚ και τέλος η φάση.

19:48

Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και πίεζε ψηλά στον ΠΑΟΚ, όμως και πάλι ορισμένα προσωπικά λάθη έδωσαν στον ΠΑΟΚ μία καθαρή ευκαιρία την οποία οι Θεσσαλονικείς δεν άφησαν να πάει χαμένη.

19:47

Ο ΠΑΟΚ κάνει για πρώτη φορά αυτό που έχει πάθει ο ίδιος πολλάκις. Σκοράρει στην πρώτη του φάση, σε έναν συνδυασμό επιμονής του Ζίβκοβιτς και κίνησης του Άκπομ που δέχθηκε τη πάσα του Σέρβου και την... ανυπαρξία του προσωπικού του αντιπάλου.

19:47

17' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

19:46

Ο Βιτάλ έκανε ακριβώς αυτό που δεν έπρεπε, έχασε τη μπάλα σε ένα χώρο που η άμυνα μένει απροστάτευτη και εκτεθειμένη και φυσικά, έπαιξε ρόλο η ποιότητα του Ζίβκοβιτς, ο οποίος έτρεξε όλο το γήπεδο με τη μπάλα, αδειάζοντας τους αντιπάλους του. Από την άλλη, ο Σάρλια έδειξε γιατί δεν είναι πρωτοκλασάτος στόπερ, αφού ξέχασε να μαρκάρει τον Άκπομ και τον άφησε να κινηθεί ανενόχλητος στην περιοχή του Μπρινιόλι.

19:45

Τραγική η άμυνα του Παναθηναϊκού, τραγικός ο Σαρλια που έχασε τον Άκπομ. Μία φάση που ένας κανονικός αμυντικός θα την καθάριζε εύκολα, αλλά ο Σάρλια δεν είναι τέτοιος.

19:45

Ο Βιτάλ έχασε την μπάλα στο κέντρο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλεψαν, έγινε η κούρσα από τα αριστερά και το γύρισμα με τον Άκπομ να πλασάρει στην κίνηση και να «γράφει» το 0-1 κόντρα στην ροή του αγώνα.

19:43

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

12' Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Άκπομ.

19:41

Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ τα περιμένει όλα από τον Μπίσεσβαρ.

19:41

Τον Παναθηναϊκό των εντός έδρας αγώνα θυμίζουν οι "πράσινοι" στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι με πίεση και άκρως επιθετική διάθεση.

19:38

Λεπτομέρεια, αλλά σημαντική για την ροή του παιχνιδιού. Ο Ισπανός διαιτητής, Ντελ Θέρο Γκράντε δεν... τσιμπάει απ' ότι ζητάνε οι παίκτες μέχρι τώρα και αφήνει τον ρυθμό να "τρέχει".

19:35

5' Σουτ του Παλάσιος μέσα από την περιοχή που μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

19:35

Αρχίζει με ένταση ο Παναθηναϊκός, έχει στριμώξει τον ΠΑΟΚ, αλλά πρέπει να την αξιοποιήσει, γιατί προφανώς δεν μπορεί να έχει αυτή την ορμή για 90 λεπτά.

19:35

5' Γύρισμα του Βιτάλ με την μπάλα να περνάει απ' όλους.

19:31

1' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.

19:30

Ανασταλτικά, ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να αφήσει χωρίς στενή επιτήρηση τους Μπίσεσβαρ, Άκπομ και Ζίβκοβιτς. Επιθετικά, πρέπει να χτυπήσει πάνω στους Εσίτι, Βαρέλα και Μιχαηλίδη.

19:30

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι μόλις άρχισε!

19:30

Όλα είναι έτοιμα για την σέντρα του αγώνα!

19:27

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο!

19:27

Γεμάτες οι εξέδρες, η ατμόσφαιρα θυμίζει παλιές καλές εποχές για τον Παναθηναϊκό. Ο κόσμος δημιουργεί θετική ενέργεια, που σίγουρα την έχουν ανάγκη οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς στο πιο απαιτητικό εντός έδρας παιχνίδι τους μέχρι σήμερα.

19:24

Καλησπέρα και από μένα. Do or die, must win, πείτε το όπως θέλετε, αλλά το αποψινό ντέρμπι τόσο για τον Παναθηναϊκό όσο για τον ΠΑΟΚ είναι παιχνίδι... επιβίωσης. Ο ΠΑΟΚ έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια του, εντός κι εκτός έδρας, ο Παναθηναϊκός είναι αήττητος εντός, αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από στραβά αποτελέσματα. Με Κοπεγχάγη ο ΠΑΟΚ, με ΟΦΗ ο Παναθηναϊκός.

19:20

Οι παίκτες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμά τους κι έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια.

19:18

Κατάμεστη η «καυτή» Λεωφόρος. Σήμερα η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ανακοίνωσε το πρώτο sold out της χρονιάς και δεν πέφτει καρφίτσα στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

19:15

Ώρα ντέρμπι και αποδείξεων και για τις δύο ομάδες. Και οι δύο θέλουν τη νίκη όσο τίποτε άλλο, αφού θα τους αποφέρει πολλαπλά κέρδη και θα τους γλιτώσει από την εσωστρέφεια που μπορεί να προκαλέσει μία ενδεχόμενη ήττα. Σημείο κλειδί για τον Παναθηναϊκό να μπορέσει χτυπήσει τον ΠΑΟΚ εκεί που φέτος χωλαίνει, δηλαδή στο μικρό ροτέισον που διαθέτει και στην κούραση που επιφέρει αυτό μαζί με τα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Αυτό θέλει να αποφύγει και ο Ραζβάν Λουτσέσκου με τις πολλές αλλαγές που έκανε στην ενδεκάδα.

Ο Μαουρίσιο βρήκε παλιούς... γνωστούς στην ομάδα του ΠΑΟΚ!

19:12

Με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό: Νίκες Παναθηναϊκού: 46 Ισοπαλίες: 17 Νίκες ΠΑΟΚ: 8

19:11

Οι Παλάσιος και Βιτάλ θα παίξουν στα άκρα της μεσαίας γραμμής. Ο Βιτάλ θα εκκινεί από αριστερά και θα λειτουργήσει περισσότερο ως τρίτος κεντρικός χαφ, ενώ ο Παλάσιος θα παίξει δεξιά και θα πατάει περισσότερο περιοχή.

19:09

Ο Παναθηναϊκός μετράει δύο συνεχόμενες εντός έδρας νίκες απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει να κερδίσει εκτός έδρας από τις 12/02/2020, όταν είχε επικρατήσει με 1-0 χάρη σε γκολ τυο Σφιντέρσκι για τον δεύτερο αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος.

19:08

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε πέντε αλλαγές και είναι η πρώτη φορά που οι περισσότεροι δεν τον... διαβάσαμε. Η παρουσία των Εσίτι και Μουργκ στην 11άδα είναι μια πρώτη έκπληξη, με τους Σβαμπ και Καντουρί να μένουν στον πάγκο.

19:04

Καλησπέρα και από μένα. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης μένει στον πάγκο για πρώτη φορά μετά τη 2η αγωνιστική. Ο διεθνής εξτρέμ ήταν αναπληρωματικός στα δύο πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος, με τον Αϊτόρ να παίζει βασικός. Σήμερα ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να τον αφήσει εκτός ενδεκάδας.

19:02

Διαιτητές: Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε, Ινίγκο Πριέτο Λοπέθ ντε Θεραϊν (βοηθός), Γκονθάλο Γκαρθία Γκονθάλεθ (βοηθός) 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης VAR: Λουίς Μουνουέρα Μοντέρο Χοσέ, AVAR: Μεϊντανάς Ανδρέας