Εκρηκτικοί Βαυαροί, με τρομερό Λεβαντόφσκι ο οποίος πραγματοποίησε το χατ τρικ και έβγαλε μία ασίστ, σκόρπισαν τους Πορτογάλους στη Γερμανία και ουσιαστικά εξασφάλισαν από τώρα την πρωτιά του ομίλου...

5-2

Μεγάλη Μπάγερν Μονάχου, απέδειξε για μία ακόμη φορά γιατί έχει ένα από τα καλύτερα ρόστερ της Ευρώπης από τη μέση και μπροστά, αλλά και γιατί ο Λεβαντόφσκι είναι ο εκ των κορυφαίων φορ του κόσμου! Οι Βαυαροί σκόρπισαν την Μπένφίκα, νικώντας στη Γερμανία με 4-2, παίρνοντας έτσι από τώρα την πρωτιά του ομίλου, αφού πλέον έχει ξεφύγει με 12 βαθμούς, έναντι των 6 της Μπαρτσελόνα.

Υπάρχει βέβαια το μεταξύ τους ματς στο Μόναχο, αλλά στο Καμπ Νου είχε νικήσει στον πρώτο γύρο του ομίλου με 3-0.

Στον αγώνα των Γερμανών με τους Πορτογάλους, μέσα σε λίγα λεπτά η Μπάγερν έκανε το σκορ 2-0. Στο 26' ο Λεβαντόφσκι έκανε το 1-0 μετά από το «χορό» του Κομάν, ενώ στο 32' ο Λεβαντόφσκι έγινε δημιουργός και ο Γκνάμπρι με υπέροχο τακούνι έστειλε την μπάλα για το 2-0! Νωρίτερα να σημειωθεί πως ακυρώθηκε γκολ της Μπενφίκα ως οφσάιντ, το οποίο είχε σημειώσει ο Λούκας Βερίσιμο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 38' με τον Μοράτο, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, αφού δεν άλλαξε στο 45+1' όταν ο Βλαχοδήμος είπε «όχι» σε πέναλτι του Λεβαντόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν αρκετά νωρίς μπόρεσε να κάνει το 3-1, με το ωραίο γυριστό σουτ του Σανέ, μετά από ασίστ του Ντέιβις.

Μετά πήρε και πάλι το... όπλο του ο Λεβαντόφσκι και στο 61' σημείωσε το 4-1, για να μειώσει στο 74' ο Νούνιες σε 4-2 και στο 84' ο Λεβαντόφσκι πραγματοποίησε το χατ τρικ διαμορφώνοντας το τελικό 5-2!

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις (64' Ρίτσαρτς), Ουπαμεκάνο, Νιανζού, Παβάρ, Κίμιχ (71' Σάμπιτσερ), Γκορέτσκα, Κομάν (64' Μουσιάλα), Σανέ (72' Μίλερ), Γκνάμπρι (85' Σαρ), Λεβαντόφσκι.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Μοράτο, Βερτόνγκεν, Λούκας Βερίσιμο, Ζιλμπέρτο, Μάριο (77' Μπερνάρντο), Μεϊτέ, Γκριμάλντο (77' Ράμος), Έβερτον (64' Γκονσάλβες), Πίτσι (64' Σίλβα), Γιάρεμτσουκ (64' Νούνιες).