Regular Season - 6η αγωνιστική
ΟΑΚΑ

22:45

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΠΟΛΛΑΣ

Η πρώτη πραγματικά πειστική φετινή εμφάνιση του Παναθηναϊκού ήταν συνάμα μία από τις καλύτερες των τελευταίων ετών. Περισσότερο και από τον σεληνιασμένο Μέικον, θετική εντύπωση προκαλούν οι 20 ασίστ της ομάδας που υποτίθεται ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει. Μεθαύριο η αθλητική Βιλερμπάν συνιστά υψηλότερο εμπόδιο από την σταθερά απογοητευτική φέτος Εφές. Ο τρομερός Ελί Οκομπό νίκησε μόνος του την ΤΣΣΚΑ 70-68 στο προάστιο της Λιόν. Μόλις έληξε το ματς. Καλό βράδυ.

22:45

Μείνετε στο sportday.gr για το τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Καλό σας βράδυ

22:44

Επόμενο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, σε 48 ώρες από τώρα κόντρα στην Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ

22:43

Τεράστια νίκη του Παναθηναϊκου, με κορυφαίο το δίχως άλλο, τον Μέικον που σκόραρε 34, έχοντας 9/12 τρίποντα

22:42

Μένει το 95-69 που είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης!

22:39

Και 95-67 το σκορ. Σαν το Παναθηναϊκός-Ρεάλ, για το οποίο γράψαμε νωρίτερα.

22:37

Οι δύο προπονητές έχουν κοιτάξει πολύ βαθιά στο βάθος του πάγκου τους για το τελευταίο δίλεπτο

22:36

Φάουλ του Φλόιντ με 2:29 να απομένουν στο ρολόι

22:35

3:07 απομένουν στο χρονόμετρο, η Εφές παίρνει μια νέα κατοχή με το επιθετικό ριμπάουντ του Μόερμαν

22:33

Πάσα του Παπαγιάννη για τον Κασελάκη και 89-65. Το πάρτι του Παναθηναϊκού δε σταματά. Τάιμ άουτ για τους Τούρκους

22:27

Απομένουν 6:28, ο Παπαπέτρου κάνει λάθος και ο Διαμαντίδης με τον Αλβέρτη χειροκροτούν από την άκρη του πάγκου

22:26

ΜΑΡΙΝΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ

Λάρκιν (δις), Ερικσον και Γκάουντλοκ έχουν τα ηνία με περισσότερα εύστοχα τρίποντα σε ένα ματς. Στο σύνολο 10. Λέτε παρουσία του Λάρκιν, ο Ντάριλ Μέικον των 9 εύστοχων τριπόντων να κάνει νέο ρεκόρ; Για να δούμε!

22:26

83-60 με καλάθι και φάουλ του Σίνγκλετον

22:26

Να και το σημαδιακό 9/11! Το είχε φέρει ξανά (με τρίποντα πάντα, εννοείται) κι ο ίδιος ο Μέικον, στο ΑΕΚ-Προμηθέας 113-101 στις αρχές Ιουνίου. Με 42άρα. Εχει 34 πόντους τώρα.

22:19

H πλάκα με τον Μέικον και τις 8/10 "βόμβες" του είναι πως στον αγώνα που παρακολουθούμε, αγωνίζονται οι δύο παίκτες που μοιράζονται το ρεκόρ του ΝΒΑ για εύστοχα τρίποντα από ρούκι! Τόσο ο Γιόγκι Φέρελ, όσο και ο (μοναδικός διασωθείς από το τούρκικο ναυάγιο) Ροντρίγκ Μπομπουά είχαν εμφάνιση με 9/11 στην πρώτη τους σεζόν εκεί, αμφότεροι με τη φανέλα του Ντάλας! Ο Φέρελ μάλιστα είχε φάει στο ρόστερ των Μαβς τη θέση του Πιέρ Τζάκσον, διότι και οι δύο είχαν υπογράψει 10ήμερα συμβόλαια. Ο Τζάκσον είναι ο ίδιος που ξεκίνησε πέρυσι τη χρονιά στον Παναθηναϊκό και έφυγε προτού καλά-καλά τον δούμε.

22:18

Τέλος στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με αυτόν τον Μέικον να κάνει όργια, προηγείται με 78-55, χάρη σε καλάθι του Μπομπουά στο φινάλε

22:17

78-53 με την εύστοχη βολή

22:17

Καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό από τον Νέντοβιτς και 77-53, με 18.9'' να απομένουν

22:16

Ο Νέντοβιτς σκοράρει τον 9ο πόντο του για το 75-53

22:16

Φάουλ χαμηλά του Νέντοβιτς για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό της Εφές

22:15

Αιφνιδιασμός με τον Μπράιαντ για την Εφές και 73-50, με 1:15 να απομένει στην 3η περίοδο

22:12

Κάποιος να βγάλει τον δαίμονα μέσα από τον Μέικον. Απίθανα πράγματα απ' όλον τον Παναθηναϊκό, ειδικά όμως ο Αμερικανός κάνει το ματς της ζωής του, απέναντι σε μια ανερμάτιστη ομάδα, που δείχνει να παραδίδει πνεύμα μετά και την αποβολή του Αταμάν. Το ρεκόρ πόντων από παίκτη των "πρασίνων" στην Ευρωλίγκα είναι 41, από τον Ταϊρίς Ράις πρόπερσι στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22:12

Ο Σίνγκλετον για τρεις για το 71-48

22:11

Ο κόσμος έχει... τρελαθεί από ενθουσιασμό στο ΟΑΚΑ! Λογικό! Μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις της ομάδας τα τελευταία χρόνια στην Ευρωλίγκα!

21:49

Φυσικά το στοιχείο που πραγματικά... ζαλίζει είναι το γεγονός πως οι "πράσινοι" έχουν ήδη 16 πόντους από αιφνιδιασμούς με τον Μέικον να έχει "χτυπήσει" τρις από τη περιφέρεια εν μέσω τέτοιων καταστάσεων.

21:49

Ο Μέικον έχει κάνει το τέλειο κυριολεκτικά πρώτο ημίχρονο (2/2 β., 2/2 δ., 5/5 τρ.!), ο Παναθηναϊκός του φρενήρους ώρες-ώρες ρυθμού θυμίζει εκείνον που είχε κάνει σμπαράλια την άμυνα της Ρεάλ στον πρώτο προημιτελικό του 2018 (95-67). Το διακύβευμα εδώ φυσικά είναι πολύ μικρότερο, χρειαζόταν όμως μια τέτοια κατάθεση ποιοτικών διαπιστευτηρίων. Εχουμε δρόμο μπροστά μας σήμερα, η περιφερειακή άμυνα πρέπει να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα ώστε να μην επιστρέψουν οι Τούρκοι.

21:46

Μακράν του δεύτερου, το καλύτερο φετινό ημίχρονο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Η ενέργεια στην άμυνα είναι αστείρευτη, η φροντ λάιν είναι... ναρκοπέδιο, τα deflections δίνουν και παίρνουν και φυσικά ο Ντάριλ Μέικον είναι ο τύπος που έχει κλέψει την παράσταση και συνεχίζει μετά τη σπουδαία εμφάνιση κόντρα στην Μακάμπι. Αν οι "πράσινοι" δεν έκαναν 2-3 λάθη, η διαφορά θα είχε εκτοξευθεί στους 25 πόντους.

21:45

Ο Φέρελ αστοχεί στο τελευταίο σουτ, το ημίχρονο τελειώνει στο 52-35 υπέρ του Παναθηναϊκού, με τρομερή εμφάνιση του Μέικον

21:44

52-35 ο Λάρκιν με 2/2, απομένουν 5.7''

21:43

Φάουλ του Παπαγιάννη στον Λάρκιν που θα πάει στις βολές

21:43

Θεέ μου τι κάνει ο Ντάριλ Μέικον απόψε! Εχει χορέψει όλη την άμυνα της Εφές!

21:43

Μέικον ξανά με 21 πόντους και 5/5 τρίποντα για το 52-33!!!

21:37

Ο Μέικον τα βάζει όλα, αλλά να πούμε κι έναν καλό λόγο για τον Πέρι. Εχει παίξει πολύ καλή άμυνα στον Λάρκιν, ο οποίος μόλις έβαλε το πρώτο τρίποντο της Εφές στον αγώνα, έχει δώσει και 4 ασίστ για κανένα λάθος!

21:35

Φάουλ που κερδίζει ο Μπράιαντ στον αιφνιδιασμό από τον Πέρι, με 3:39 να απομένουν

21:34

Η άμυνα που βγάζουν οι "πράσινοι" στα τελευταία 3 λεπτά είναι πραγματικά για σεμινάριο! Είναι παντού και η πράσινη φροντ λάιν είναι απροσπέλαστη!

21:34

39-21 με τη βολή του Παπαπέτρου

21:33

Τεχνική ποινή στον Αταμάν για διαμαρτυρία!!!

21:28

Τάιμ άουτ, μετά το λάθος του Παναθηναϊκού. Απομένουν 7:46 για το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 28-19

21:27

Το σχήμα με τους επιεικώς μέτριους αμυντικούς Φέρελ και Νέντοβιτς στην περιφέρεια, τους λαβωμένους πρόσφατα (και αμφίβολους μέχρι ελάχιστα πριν το τζάμπολ) φόργουορντ Παπαπέτρου και Γουάιτ και τον κοντό για σέντερ Φλόιντ δεν θα μπορούσε να μείνει για πολύ στο παρκέ. Ηδη βγήκε ο Φέρελ, τα λάθη έρχονται με μεγαλύτερη συχνότητα.

21:27

28-19 με τη βολή του Λάρκιν

21:26

Δύο φάουλ του Φέρελ, επιστρέφει ο Πέρι

21:26

Καλάθι από τον Παπαπέτρου που ποστάρει και γυρίζει με fade away. 28-17 οι «πράσινοι»

21:25

Σκοράρει ο Φέρελ για το 26-17

21:24

Βάζει και τη βολή για το 24-17

21:24

Ο Μπομπουά βάζει το καλάθι και παίρνει και φάουλ από τον Νέντοβιτς. Επιστρέφει σιγά σιγά η Εφές

21:24

Επιθετικό φάουλ του Φλόιντ στο σκριν πάνω στον Λάρκιν

21:23

1/2 βολές και 24-14

21:23

Ο Σίνγκλετον πήγε μέσα τον Γουάιτ και του πήρε φάουλ για δύο βολές. Το δεύτερο του φόργουορντ του Παναθηναϊκού

21:22

Φάουλ στον Σίμον από τον Νέντοβιτς

21:21

2/2 και 24-13

21:21

Εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Νέντοβιτς να παίρνει φάουλ για δύο βολές

21:21

Ο Παπαγιάννης είναι σε τρομερή κατάσταση. Φαίνεται ξεκάθαρα από τις κινήσεις του χωρίς τη μπάλα και πόσο αρχοντικά μαζεύει τα ριμπάουντ. Οι "πράσινοι" οφείλουν να τον τροφοδοτήσουν περισσότερο και δεν θα χάσουν.

21:18

1/2 και 22-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει

21:18

Απλώς, το καλύτερο φετινό δεκάλεπτο του "τριφυλλιού". Ανηλεές πρες, άμυνα και ψηλά με τέσσερις τάπες ήδη, ρυθμός, σωστές επιλογές στην επίθεση, μέσα και δύο τραβηγμένα σουτ που πήρε επειδή αισθάνεται καλά ο Μέικον. Φυσιολογικό το μίνι κόλλημα στην επίθεση όταν άρχισαν να αποσύρονται οι βασικοί. Πάντως το +9 δείχνει μικρό βάσει της εικόνας του αγώνα.

21:18

Ο Μπομπουά έτρεξε όλο το γήπεδο και πήρε φάουλ για δύο βολές από τον Οκάρο Γουάιτ

21:09

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα και μπόλικα deflections. Πλην του τρομερού Ρος, ο Μέικον συνεχίζει την ανοδική του πορεία ως σούτινγκ γκαρντ. Φυσικά η ευχάριστη έκπληξη ονομάζεται Τζέρεμι Εβανς που αμυντικά τα έχει πάει εξαιρετικά και με 2 μπλοκ.

21:06

Ο Σαντ Ρος πήγε μέχρι το λέι απ για το 10-6, σκοράροντας πλέον τους 8 από τους 10 πόντους του Παναθηναϊκού

21:05

Φάουλ που κερδίζει ο Σίνγκλετον στο miss match από τον Ρος. Απομένουν 6:30 στο 1ο δεκάλεπτο

21:04

Σε κάθε επίθεση η Εφές ψάχνει το πικ εν ποπ με τον Τίμπορ Πλάις, που έχει ήδη βάλει δύο καλάθια με αυτόν τον τρόπο. Διαθέτει και τρίποντο ο Γερμανός σέντερ.

21:01

Καλάθι και φάουλ του Σαντ Ρος, που κάνει την προσποίηση στον Πλάις και τον νικάει

20:58

Καλησπέρα σας. Αναμέτρηση ομάδων με ρεκόρ 1-4, τα περιθώρια έχουν αρχίσει εύλογα να στενεύουν περισσότερο για την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Θυμίζουμε ότι στο τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος" είχε ηττηθεί 80-74 από τον πρωταθλητή Ελλάδας, αλλά με σημαντικές απουσίες και με αρκετούς βασικούς να μην παίζουν στο τέλος. Δεν ξεκινάει ο Μίτσιτς που επιστρέφει. Πέρυσι είχε πάρει μόνος του το αντίστοιχο ματς με 33 πόντους, βάζοντας 21 και σε εκείνο της Κωνσταντινούπολης.

20:58

Προφανώς και η παρουσία του Μίτσιτς, αλλάζει τα δεδομένα. Βέβαια οι "πράσινοι" οφείλουν να βγάλουν ενέργεια στην άμυνα και να πάνε σε μεγάλες κατοχές. Η απουσία του Ντάνστον είναι ένα μείον για τους Τούρκους, αλλά καλό θα είναι απόψε, να τροφοδοτηθεί περισσότερο ο Γιώργος Παπαγιάννης.