MENU

Σάββατο 16 Οκτωβρίου

6', 38', 53' Καρλίτος
56' Παλάσιος πεν.

Super League Interwetten
6η αγωνιστική
Α. Νικολαΐδης

4-1

12' Σάντσες

22:24

Καλό σας βράδυ από εμάς! Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί για το αποψινό παιχνίδι και σας ευχόμαστε ένα υπέροχο βράδυ. Για το τρίτο «ημίχρονο» του αγώνα και όλες τις αθλητικές ειδήσεις μείνετε συντονισμένοι στο SportDay.gr!

22:23

Δεύτερη σερί ήττα για τον Ιωνικό που την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον Ατρόμητο (23/10 - 18:15).

22:22

Την επόμενη αγωνιστική οι «πράσινοι» θα ταξιδέψουν στην Τρίπολη για να αντιμετωπίσουν τον Αστέρα (23/10 - 20:30).

22:21

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΥΚΟΝΙΟΥ

Για ακόμια μια φορά στην Λεωφόρο κερδίζει τους τρεις βαθμούς και τις εντυπώσεις. Είναι πολύ ωραίο όλο αυτό. Θα γίνει όμως ακόμα καλύτερο αν καταφέρνει να κάνει ανάλογες εμφανίσεις κι εκτός έδρας!

22:20

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

Σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό με 4-1 κόντρα στον Ιωνικό για την 6η αγωνιστική της Super League!

22:19

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΣ

Αστέρας Τρίπολης εκτός, ΟΦΗ εντός και ΠΑΟΚ εντός. Η επόμενη τριάδα αγώνων μέχρι την επόμενη διακοπή. Σε αυτή προσθέστε και το παιχνίδι κυπέλλου με τον Ατρόμητο. Ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να αλλάξει την εικόνα της βαθμολογίας και να γίνει ο game changer του πρωταθλήματος. Με νίκες θα έρθει η ώθηση και η αυτοπεποίθηση, αλλά και... ο τρόμος στους αντιπάλους.

VIDEO HIGHLIGHTS

Η τεράστια ευκαιρία του Σάντσες από την τρομερή μπαλιά του Αλεξανδρόπουλου!

22:12

86' Έξω ο Αλεξανδρόπουλος, που αποθεώνεται και μέσα ο Μαουρίσιο.

22:12

86' Μέσα ο Μύγας κι έξω ο Άοσμαν για τον Ιωνικό.

22:10

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ

Ο αγώνας έχει τελειώσει εδώ στο γήπεδο της Λεωφόρου. Ακόμα ένα χορταστικό παιχνίδι από τον Παναθηναϊκό, με πολλά γκολ, εμπνεύσεις, ωραίο θέαμα και συνδυασμούς. Σίγουρα οι οπαδοί του θα φύγουν χαρούμενοι.

22:09

82' Μπλοκάρει το φάουλ του Βιγιαφάνες ο Χουτεσιώτης.

22:08

81' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω οι Χατζηγιοβάνης και Βιτάλ. Μέσα οι Μπουζούκης και Αϊτόρ.

22:06

79' Αποβολή με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα στον Σάντσες που κλάδεψε τον Παλάσιος που προέλαυνε παράλληλα στην μεγάλη περιοχή του Ιωνικού.

22:01

Τώρα ο Γιοβάνοβιτς έχει την ευκαιρία να προστατέψει τους βασικούς του και να δώσει ευκαιρίες σε μερικούς αναπληρωματικούς.

Το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Παλάσιος!

Το χατ τρικ του Καρλίτος!

21:59

70' Τριπλή αλλαγή για τον Ιωνικό. Έξω οι Κάνιας, Ματσούκας και Γκαμπράλ . Μέσα οι Μάναλης, Μπάσα και Γκοτσούλιας.

21:58

71' Ο Χατζηγιοβάνης θα μπει από τα πλάγια στην μεγάλη περιοχή, αλλά θα επιλέξει να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να πασάρει με τον Χουτεσιώτη να τον νικάει.

21:57

70' Μέσα οι Ιωαννίδης και Βιγιαφάνες. Έξω οι Καρλίτος και Παλάσιος.

21:56

Αποθέωση και για τον Σεμπαστιάν Παλάσιος!

21:56

Standing Ovation για τον Καρλίτος που αποχωρεί έχοντας πετύχει χατ τρικ!

21:55

68' Κίτρινη κάρτα για τον Σάρλια, που σταμάτησε την κόντρα του Ιωνικού με φάουλ.

21:52

66' Γύρισμα του Καρλίτος, που προλαβαίνει η άμυνα του Ιωνικού και διώχνει σε κόρνερ.

21:50

Αυτός ο Παναθηναϊκός, τουλάχιστον εντός έδρας, δεν είναι μόνο ότι δημιουργεί φάσεις. Δεν είναι μόνο πως πιέζει τον αντίπαλο για να τον αναγκάσει σε λάθη. Παραμονεύει και για τα αβίαστα λάθη του αντιπάλου και τα κυνηγάει!

21:46

59' Ακόμη μία ευκαιρία για τον Παναϊκό, αλλά ο Σάντσες δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στην πάσα του Αλεξανδρόπουλου.

21:44

Δύο πράγματα για τον Καρλίτος, πέρα από το χατ-τρικ. Ακόμα ένα γκολ από τον Ισπανό μετά από πίεση και αναμονή για το λάθος του αντιπάλου. Με τον Βόλο έκλεψε από τον τερματοφύλακα, σήμερα αξιοποίησε τη λάθος πάσα του αμυντικού του Ιωνικού. Επίσης, ο Καρλίτος είναι ο εκτελεστής των πέναλτι. Στο προηγούμενο παιχνίδι έδωσε την εκτέλεση στον Βιτάλ για να τονώσει την αυτοπεποίθηση του, σήμερα το έκανε με τον Παλάσιος. Πράξεις αλτρουισμού από τον Καρλίτος.

21:43

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν οι «πράσινοι» για να πάρουν τεράστιο προβάδισμα νίκης με τους Παλάσιος και Καρλίτος.

21:43

Ο Παναθηναϊκός στα εντός βγάζει όρεξη και ποιότητα, χορταίνει τον κόσμο του. Αδικεί τον εαυτό του στα εκτός. Σκορ και θέαμα από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς που θέλει τη σταθερότητα για να αποκτήσει χαρακτήρα πρωταθλητισμού.

21:43

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος δεν απειλήθηκε από τον Ιωνικό που σκόραρε από μία στραβή των γηπεδούχων. Δραστήριοι, επιθετικοί, με κορυφαίους Καρλίτος και Παλάσιος οι "πράσινοι" που αν συνεχίσουν έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο θα έχουν ένα εύκολο βράδυ.

21:42

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

56' Ο Παλάσιος ευστοχεί και «γράφει» το 4-1!

21:41

Ωραία ντρίμπλα του Καρλίτος που μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι!

21:41

55' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!

21:41

Οι παίκτες του Ιωνικού δεν έβγαλαν την μπάλα έξω παρ' ότι υπήρχε παίκτης του «τριφυλλιού» πεσμένος στο έδαφος, ένα λάθος γύρισμα του Βαφέα έβγαλε τετ α τετ τον Καρλίτος, που δεν λάθεψε κάνοντας το 3-1 και φτάνοντας σε χατ τρικ.

21:40

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

53' Ο Καρλίτος σκοράρει και πετυχαίνει χατ τρικ!

21:38

51' Φάουλ σε καλή θέση πλάγια και δεξιά από την μεγάλη περιοχή του Ιωνικού για τους «πράσινους.

21:32

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

21:32

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ξεκίνησε το δεύτερος μέρος του αγώνα!

21:31

Βγήκαν από τα αποδυτήρια και οι παίκτες του Ιωνικού.

21:30

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βγαίνουν ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος και 2-1 για τον Παναθηναϊκό!

21:17

Συνολικά πολύ καλή η παρουσία του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος. Δικαιούται να έχει το προβάδισμα. Σε μία φάση, που δεν πρόσεξε τιμωρήθηκε, για ένα κακό διώξιμο κι αυτό πρέπει να του γίνει μάθημα για το υπόλοιπο ματς. Καρλίτος, Παλάσιος και Αλεξανδρόπουλος οι καλύτεροι του γηπέδου, με τον Αργεντινό να δείχνει επιτέλους τι είναι ικανός να κάνει!

21:16

21:15

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρος ήρθε και βρίσκει τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 2-1 του Ιωνικού!

21:15

Πέμπτο συνεχόμενο ματς στο «Απόστολος Νικολαΐδης» που σκοράρει ο Καρλίτος, τρία ματς πρωταθλήματος και δύο φιλικά. Επίσης, σε τρία επίσημα στο γήπεδο της Λεωφόρου, ο Καρλίτος πετυχαίνει από δύο γκολ. Έξι στο σύνολο, σε έξι αγωνιστικές. Not bad at all.

Η μεγάλη ευκαιρία του Βιτάλ για το 2-1!

21:10

Έξι γκολ σε ισάριθμα ματς για τον Καρλίτος ή καλύτερα έξι γκολ σε τρία εντός έδρας ματς. Ο Ισπανός είναι αυτή τη στιγμή στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος.

21:08

Μετράει κανονικά και 2-1 μπροστά ο Παναθηναϊκός!

21:08

Υπέροχη κάθετη του Αλεξανδρόπουλου και ωραίο τελείωμα του Καρλίτος. Ντοπιέτα από τον Ισπανό. Υπάρχει αναμονή για το VAR.

21:07

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

38' 2-1 ο Παναθηναϊκός με τον Καρλίτος!

21:05

Είναι φυσιολογικό να έχει ρίξει τον ρυθμό του ο Παναθηναϊκός μετά το 25'. Δεν μπορούσε να έχει τόση ένταση σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

21:02

33' Ο Μπρινιόλι μπλοκάρει το σουτ του Καμπράλ.

Ο Σάντσες ισοφαρίζει με κεφαλιά για τον Ιωνικό!

Η υπέροχη προσπάθεια του Καρλίτος που έφερε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό!

20:58

Η κίνηση του Καρλίτος έξω και αριστερά από την μεγάλη περιοχή περιορίζει λίγο τον χώρο δράσης του Βιτάλ με αποτέλεσμα να τον αφήνει λίγο περισσότερο εκτός παιχνιδιού σε σχέση με τα προηγούμενα ματς σ' αυτό το γήπεδο, που όλα περνούσαν από τα πόδια του.

20:58

28' Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή του Παναθηναϊκού για τον Ιωνικό που «λήγει» λόγω επιθετικού φάουλ του Τουράμ.

20:56

Κόντρα στη ροή του αγώνα το γκολ της ισοφάρισης του Ιωνικού. Ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος σε αυτά τα 25 λεπτά, έχοντας δημιουργήσει και χάσει ευκαιρίες. Η τελευταία, χρονικά, του Παλάσιος, που δείχνει πως βρίσκει τον εαυτό του.

20:55

25' Τρομερή κούρσα του Αλεξανδρόπουλου, που μπήκε κάθετα στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, αλλά το γυριστό του Βιτάλ έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ καλή θέση.

20:52

23' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από την σέντρα του Χατζηγιοβάνη μέσα από την περιοχή.

20:51

21' Τρομερή μπαλιά του Βιτάλ που κόβει στην μέση την άμυνα του Ιωνικού, αλλά ο Χατζηγιοβάνης αστοχεί από καλή θέση.

20:49

Ο Παλάσιος παίρνει πολλές πρωτοβουλίες και το κυριότερο, του βγαίνουν. Ο Αργεντινός περνάει τους αντίπαλους αμυντικούς και δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα του Ιωνικού. Το έλεγε ο Γιοβάνοβιτς στη διακοπή πως είναι θέμα χρόνου να «λυθεί» αγωνιστικά ο Παλάσιος.

20:49

19' Ο Παλάσιος κερδίζει το φάουλ και την κίτρινη κάρτα του Σάντσες!

20:49

Μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Ιωνικού ο Χατζηγιοβάνης που δείχνει σε καλή βραδιά.

20:48

Φάουλ πλάγια και αριστερά στην μεγάλη περιοχή, αλλά η χαμηλή σέντρα του Χατζηγιοβάνη απομακρύνεται.

20:47

17' Γύρισμα του Χατζηγιοβάνη από την μικρή περιοχή, αλλά κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα.

20:46

Τρομερή διπλή επέμβαση από τον Χουτεσιώτη! Πρώτα στο φάουλ του Χατζηγιοβάνη κι έπειτα στον Σάρλια που δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

20:45

15' Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό που κέρδισε ο Παλάσιος.

20:44

Έχει ρίξει τον ρυθμό του ο Παναθηναϊκός, αλλά είναι φυσιολογικό. Δεν μπορεί να τρέχει συνεχώς, στην ένταση που είχε στο πρώτο 25'.

20:43

"Ροντέο" από νωρίς το ματς με τον Ιωνικό να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Μπρινιόλι και Πούγγουρας δεν συνεννοήθηκαν, μία εύκολη φάση για την άμυνα του Παναθηναϊκού κι έφερε γκολ για τον Ιωνικό.

20:42

Η απομάκρυνση από το κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα της Νεάπολης δεν ήταν καλή, έτσι οι παίκτες του Ιωνικού είχαν ευκαιρία για ένα δεύτερο γέμισμα με το Σάντσες να πιάνει μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 1-1 νικώντας τον Μπρινιόλι.

20:41

12' 1-1 ο Ιωνικός κόντρα στην ροή του αγώνα!

20:40

Βλέπουμε τον Παλάσιος να κινείται στην θέση του σέντερ φορ και τον Καρλίτος να έχει τον ρόλο δεκαριού με τους Βιτάλ και Χατζηγιοβάνη να βρίσκονται αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Ο Γιοβάνοβιτς θέλει ο Ισπανός να τραβιέται πιο έξω από την περιοχή, να παίρνει μπάλα και να βοηθά στην δημιουργία.

20:38

Γρήγορο γκολ όπως και με τον Βόλο. Ο Παναθηναϊκός βρίσκει λύσεις στο γήπεδό του και βάζει τις βάσεις για τη νίκη.

20:38

Ο Καρλίτος υποτίθεται ότι θα είναι ο «φουνταριστός», αλλά από την αρχή τραβιέται αριστερά και περιμένει να πάρει τη μπάλα, για να μπει στην περιοχή και να έχει έτοιμο το δεξί για να σουτάρει. Ακριβώς έτσι κινήθηκε στη φάση του γκολ, έκανε την πρώτη ντρίμπλα και σούταρε για το γκολ.

20:37

Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Ισπανού επιθετικού που πήρε την μπάλα έξω και αριστερά από την μεγάλη περιοχή, μπήκε μέσα, πέρασε όποιος βρήκε μπροστά του φτάνοντας μέχρι το πέναλτι και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0!

20:36

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

Ο Καρλίτος ανοίγει το σκορ στο 6'!

20:34

Είναι προφανές ότι ο Ιωνικός προσπαθεί να μην επιτρέψει στον Παναθηναϊκό να αρχίσει δυνατά το παιχνίδι. Για αυτό έχει ανεβάσει τις γραμμές του πιο ψηλά απ' ότι αναμενόταν και πρεσάρει πάνω από τη μεσαία γραμμή.

20:33

4' Πρώτη επικίνδυνη φάση για τον Παναθηναϊκό με τον Χουτεσιώτη να προλαβαίνει με τάκλιν την μπαλιά για τον Χατζηγιοβάνη που έβγαινε τετ α τετ.

20:30

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε!

20:27

Οι παίκτες των δύο ομάδων έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

20:27

Στον σημερινό αγώνα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας θα φορέσουν φανέλες με το pink ribbon, σήμα κατατεθέν της μάχης κατά του καρκίνου του μαστού. Στη συνέχεια οι φανέλες θα δημοπρατηθούν στο σάιτ «matchwornshirt.com» και τα έσοδα θα διατεθούν στον “Πανελλήνιο Σύλλογο Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «Άλμα Ζωής»”.

20:26

Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός σε συνεργασία με τον “Πανελλήνιο Σύλλογο Γυναικών με Καρκίνο Μαστού «Άλμα Ζωής»”, συμμετέχει στη δράση για την πρόληψη καρκίνου του μαστού! Ο Οκτώβριος είναι μήνας πρόληψης και ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού και το Τριφύλλι αναλαμβάνει δράση.

20:20

Καλησπέρα σας! Ο Παναθηναϊκός παίζει το τρίτο του φετινό παιχνίδι στην Λεωφόρο. Ο αντίπαλος δεν φοβίζει ούτε αυτή τη φορά, όμως υπάρχει η υποχρέωση της νίκης, που μπορεί να επιφέρει άγχος στην ομάδα, αν δεν βρει ένα γρήγορο γκολ. Οι «πράσινοι» αναζητούν ακόμη ένα εύκολο και ευχάριστο απόγευμα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και είναι στο δικό τους χέρι να το πετύχουν αυτό.

20:18

Οι αναπληρωματικοί της ομάδας του Ιωνικού είναι οι: Αναγνωστόπουλος, Λουάν, Τσιριγώτης, Γκοτσούλιας, Μάναλης, Μπουένο, Μύγας, Μπάσα και Κιάκος.

20:17

Είναι σημαντική η απουσία του Τσιγκρίνσκι για τον Ιωνικό, επειδή ο Ουκρανός όταν έχει να καλύψει μικρούς χώρους, με την οξυδέρκεια και την αντίληψη του, μπορεί να «κλείσει» τα κενά που παρουσιάζονται. Δεν έχει άλλο στόπερ με αυτή την ποιότητα ο Ιωνικός.

20:14

Ο Παναθηναϊκός στον πάγκο του θα έχει τους: Ξενόπουλο, Βέλεθ, Ιωαννίδη, Μπουζούκη, Βιγιαφάνες, Αϊτόρ, Ενγκμπακοτό, Κώτσιρας και Μαουρίσιο.

20:11

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός μετράει μόνο νίκες στα εντός έδρας ματς κόντρα στην ομάδα της Νεάπολης.

20:07

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι οι «πράσινοι» είχαν ηττηθεί με 2-0 στο ΟΑΚΑ χάρη στα γκολ των Ξενίδη (29')και Ονουάτσι (70'). Αυτή είναι και η μοναδική ήττα που έχει γνωρίσει το «τριφύλλι» ως γηπεδούχος κόντρα στον Ιωνικό.

20:01

Το τελευταίο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκού ήταν πριν ολόκληρα χρόνια ελέω της απουσίας της ομάδας της Νεάπολης από την πρώτη κατηγορία.

19:57

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Πρώτος διαιτητής του αγώνα είναι ο Ευάγγελος Μανούχος. Βοηθοί του οι Κόλλιας και Ψάρρης. Τέταρτος ο Ανδρέας Γκάμαρης. Στο VAR είναι ο Κουτσιαύτης και AVAR ο Φωτόπουλος.

19:49

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΙΩΝΙΚΟΥ

Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Δημήτρης Σπανός για τον Ιωνικό: Χουτεσιώτης, Βαφέας, Άοσμαν, Καμπράλ, Βαλεριάνος, Ματσούκας, Σάντσες, Ρομαό, Κωνσταντινίδης, Τουράμ και Κάνιας.

19:45

Καλησπέρα και από μένα. Ο Παναθηναϊκός, με ενδεκάδα του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, πάει απόψε για το απόλυτο στην έδρα του. Στη Λεωφόρο έχει δύο νίκες, έχοντας σκοράρει συνολικά 9 φορές, αλλά το πρόβλημα είναι στα εκτός όπου παραμένει χωρίς νίκη και χωρίς γκολ. Αυτό τώρα δεν είναι της παρούσης, το θέμα είναι το τρίποντο απόψε για να διατηρηθεί η επαφή με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

19:43

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκινάει με τους: Μπρινιόλι, Σάρλια, Πούγγουρα, Χουάνκαρ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλο, Πέρεθ, Βιτάλ, Παλάσιος, Χατζηγιοβάνης και Καρλίτος!

19:32

Καλησπέρα σας από το «Απόστολος Νικολαΐδης»! Απόψε θα παρακολουθήσουμε μαζί το παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ιωνικό, που ξεκινάει στις 20:30 και μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2.