Ο νεοφώτιστος Απόλλων Πατρών σημείωσε μία σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ με 84-68, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Basket League.

84-68

Στην Πάτρα, ΑΕΚ και Απόλλων κοντραρίστηκαν με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ σκληρά από τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο, αφού η «Ένωση» πίεσε περισσότερο και βρήκε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, για αυτό και προηγήθηκε με 5-10. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και σε double score (7-14), αλλά η ομάδα του Νίκου Βετούλα αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-22.

Στη συνέχεια ο Απόλλων Πατρών έκανε ένα 5-0 σερί και ισοφάρισε άμεσα το σκορ (22-22), με την ΑΕΚ να φαίνεται... υπνωτισμένη και να μην μπορεί να εκτελέσει το πλάνο της στην επίθεση και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Νίκου Παππά (με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Η διαφορά όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε, αφού έφτασε στο +12 (38-26), με την «Ένωση» να παλεύει και να μειώνει στους 7 πόντους (40-33), αλλά και πάλι ο Απόλλων βρήκε τις απαντήσεις και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +11 (46-35), με τον Νίκο Δίπλαρο να κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση έχοντας 14 πόντους στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ πίεσε περισσότερο και έδειξε να μπαίνει με μεγαλύτερη όρεξη. Ο Γκρίφιν με ένα σερί του, μείωσε στους 4 πόντους (47-43), αλλά ο Απόλλων και πάλι απορρόφησε την αντεπίθεση της ομάδας του Στέφανου Δέδα

Οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 8-2 έκαναν το σκορ 55-43, ενώ με τον Ντέιβις να βγαίνει μπροστά η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 14 πόντους (59-45). Ωστόσο, ο Βαουλέτ με δικούς του πέντε πόντους μείωσε σε 55-50, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 62-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά με τον Απόλλωνα να ανεβάζει την απόδοσή του. Με τον Δίπλαρο να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση (τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους) και τον Τσαλμπούρη να τον συμπληρώνει ιδανικά (15 π.), ο Απόλλων εκτόξευσε την διαφορά στους 18 πόντους 76-58. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μία τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η αντεπίθεση της ομάδας του Στέφανου Δέδα έμεινε με την... όρεξη, αφού ο Απόλλων έφτασε στην τελική επικράτηση με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68