MENU

Πρεμιέρα για Λαύριο και ΠΑΟΚ: Πρεμιέρα για Λαύριο και ΠΑΟΚ

Στη «μάχη» των ομίλων του Basketball Champions League ρίχνονται απόψε (05/10) το Λαύριο και ο ΠΑΟΚ, αντιμετωπίζοντας εντός έδρας τη Ντιζόν και εκτός έδρας την Ιγκοκέα, αντίστοιχα.

Η σεζόν 2021-22 άνοιξε τις πύλες της για το FIBA Basketball Champions League, στο χθεσινό (04/10) εναρκτήριο ματς ανάμεσα στην εστεμμένη (back-to-back) πρωταθλήτρια, Σαν Πάμπλο Μπούργος και την Μπεσίκτας, με νικήτρια την πρώτη, με σκορ 82-74.

Σήμερα (05/10), όπως και αύριο (06/10), θα σερβιριστεί το… κυρίως πιάτο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης, η οποία και φέτος θα έχει έντονο ελληνικό χρώμα.

Στο σημερινό πρόγραμμα δεσπόζουν οι αναμετρήσεις των Λαυρίου και ΠΑΟΚ, απέναντι σε Ντιζόν και Ιγκοκέα αντίστοιχα, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου και του 5ου ομίλου.

Οι δύο ελληνικές ομάδες, που αναμετρήθηκαν μεταξύ τους στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League (νίκη για το Λαύριο με 89-73 στην έδρα του ΠΑΟΚ), θα μας εκπροσωπήσουν φέτος στη διοργάνωση μαζί με την ΑΕΚ, θέλοντας να κάνουν μία θετική αρχή απόψε.

Με τις δύο αναμετρήσεις να έχουν ως κοινή ώρα έναρξης τις 19:30, το μεν Λαύριο θα υποδεχτεί στο ΣΕΦ (έδρα του για τα ευρωπαϊκά ματς) τη δευτεραθλήτρια του γαλλικού πρωταθλήματος Ντιζόν (COSMOTE SPORT4HD), ενώ ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει το ταξίδι του στη διοργάνωση -έπειτα από απουσία μίας σεζόν- από τη Βοσνία αντιμετωπίζοντας την Ιγκοκέα (COSMOTE SPORT7HD).

Ο τεχνικός του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να μπορεί να ρίξει όλα τα… βαριά χαρτιά της ομάδας του στο παρκέ του φαληρικού σταδίου, κάτι που δεν ισχύει για τον κόουτς του ΠΑΟΚ, Άρη Λυκογιάννη, ο οποίος δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του τραυματία Ζερμέιν Λοβ (διάταση στον αχίλλειο τένοντα του δεξιού ποδιού) εν όψει της αποψινής αναμέτρησης στο «Laktasi Sports Hall».

Αύριο (06/10, 19:00, COSMOTE SPORT4HD) τη σκυτάλη θα πάρει η ΑΕΚ στη διοργάνωση, κάνοντας πρεμιέρα με αντίπαλο τη Φάλκο Σομπατέλι στην Ουγγαρία.

Οι σημερινοί (05/10) αγώνες του Basketball Champions League:

1ος όμιλος:

Λούντβιγκσμπουργκ – Ντιναμό Σάσαρι (21:00)

 2ος όμιλος:

Χάποελ Ιερουσαλήμ – Πίναρ Καρσίγιακα (21:00)

3ος όμιλος:

Λαύριο Megabolt – Ντιζόν (19:30, COSMOTE SPORT4HD)

4ος όμιλος:

Τρεβίζο – Ρίγα (21:30)

5ος όμιλος:

Ιγκοκέα – ΠΑΟΚ mateco (19:30, COSMOTE SPORT7HD)

6ος όμιλος:

Τόφας – Οστάνδη (19:00)

7ος όμιλος:

Κλουζ – Νταρουσάφακα (19:30)

8ος όμιλος:

-

NEWSROOM | ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

X

TOP CLUBS

TOP LEAGUES

SPORT LIFESTYLE