MENU

Δεύτερη νίκη επί της Αστερίξ και πρόκριση για τις γυναίκες: Δεύτερη νίκη επί της Αστερίξ και πρόκριση για τις γυναίκες

Οι αθλήτριες του Ολυμπιακού βρέθηκαν σε δύσκολη θέση στο 3ο σετ όταν έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά χωρίς να χάσουν τη συγκέντρωσή τους πήραν το καθοριστικό 2ο σετ για να φτάσουν αργότερα και στην τελική επικράτηση.

Την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού. Ξεπέρασε τις δυσκολίες στον επαναληπτικό του Βελγίου κόντρα στην Αστερίξ και με νέα νίκη 3-1 σετ έφτασε στον στόχο της υπερασπιζόμενη άριστα την επικράτησή της, επίσης στα τέσσερα σετ, στον αγώνα της περασμένης βδομάδας στου Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανική αρχή και πήρε το ένα από τα δύο σετ, που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Στη συνέχεια όμως βρέθηκε σε δύσκολη θέση όταν δέχτηκε την ισοφάριση κι έμεινε πίσω στο 3ο σετ. Σε εκείνο το σημείο όμως, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, έβγαλε χαρακτήρα κι όταν έκανε το 1-2 σιγούρεψε την είσοδο στην επόμενη φάση. Επίσης πολύ σημαντικό ήταν το γεγονός ότι δεν χαλάρωσε, κυνήγησε τη νίκη γοήτρου και την πέτυχε για να περάσει πανηγυρικά στον 2ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Εκεί η ομάδα του Ολυμπιακού θα αντιμετωπίσει τη Μινχάνσκα Μινσκ από τη Λευκορωσία. Το πρώτο ματς θα γίνει στις 7 Οκτωβρίου στο κλειστό του Ρέντη και ο επαναληπτικός μία εβδομάδα αργότερα.

Ο πρώτος στόχος απόψε για τις «ερυθρόλευκες» ήταν τα δύο σετ, που θα χάριζαν την πρόκριση. Με αυτό το δεδομένο μπήκαν δυνατά, πήραν γρήγορα το προβάδισμα και αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά έκαναν το 1-0 με 25-20.

Άρχισαν καλά και το 2ο σετ, προηγήθηκαν 12-9, αλλά εκεί οι Βελγίδες έκαναν ένα ξέσπασμα με σερί 8 πόντων. Πέρασαν την τακτική τους, μεγάλωσαν τη διαφορά και ισοφάρισαν με 25-14.

Εκεί σαν να αποσυντονίστηκε κάπως η ομάδα του Πειραιά και η αρνητική απόδοση είχε σαν αποτέλεσμα να «χτίσει» διαφορά η Αστερίξ και να πάει στο +7 (9-2). Οι «ερυθρόλευκες» όμως, αντέδρασαν άμεσα, μάζεψαν το σκορ και με εντυπωσιακό σερί πέρασαν και μπροστά με 17-16. Πλέον είχε δυναμώσει και η ψυχολογία τους, επίθεση και μπλοκ πήγαν πολύ καλά και με 25-18  ήρθε και το καθοριστικό για την πρόκριση 2ο σετ.

Απέμενε πια να κριθεί μόνο ο νικητής. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με καλό ρυθμό, οι γηπεδούχες κάπου επηρεάστηκαν από την εξέλιξη κι έτσι γράφτηκε το τελικό 3-1.

Τα σετ 20-25, 25-14, 18-25 και 20-25

*Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Κούλμπεργκ 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Οβεργουάτερ 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Μάρινγκ 19 (15/44 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 2 (2/23 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Γκίλσον 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 55% υπ. – 41% άριστες), Βαν Άκερ, Βαν Έλσεν 1 (1/2 επ.), Χόφστεντ 9 (4/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντίκερς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέρ Κουτίνο): Γιώτα 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Μαριάνα Κόστα 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χίπε 3 (3/22 επ.) / Τοτσίδου (λ, 42% υπ. – 29% άριστες), Κακουράτου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Ζιώγα 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.), Ξανθοπούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μετά το ματς η Φερονίκη Ζιώγα δήλωσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενες που πήραμε την πρόκριση και την νίκη απέναντι σε μια πολύ αξιόμαχη ομάδα. Είναι πολύ σημαντικό που η ομάδα βρίσκει τρόπους να αντιδρά και να φτάνει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ανυπομονούμε για το επόμενο παιχνίδι μέσα στην έδρα μας με τους φιλάθλους στην κερκίδα».

Από την πλευρά της η Μαρία Γενιτσαρίδη τόνισε: «Είμαι χαρούμενη που γυρίζουμε στην Ελλάδα έχοντας πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Υπήρξαν σκαμπανεβάσματα αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι που μετράει για εμένα. Είμαι αισιόδοξη για τη συνέχεια και για τη φετινή πορεία της ομάδας».