NEWS ROOM

HANDBALL PREMIER Ολυμπιακός εναντίον ΑΕΚ στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν /

NTANI AΛΒΕΣ Αυτοπροτάθηκε στην Μπαρτσελόνα /

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Οι πρωταγωνιστές της πρώτης μέρας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα /

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Με ίδια ενδεκάδα, αλλά πιο επιθετικές διαθέσεις κόντρα στον Ιωνικό /

ΓΙΟΥΣΕΦ ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ Στρατιώτης του... χειμώνα /

NBA PRE-SEASON To νταμπλ-νταμπλ του Γιάννη δεν ήταν αρκετό για τους Μπακς /

ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΕΚ Μπριάτκα και επίσημα /

MΙΛΑΝ Ανανέωσε έως το 2026 ο Αλέξις Σαλεμάκερς /

ΟΙ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ (16/10) Ξεχωρίζει ο αγώνας Παναθηναϊκός-Ιωνικός στο «Απ. Νικολαΐδης» (20.30, Cosmote TV) /

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ «Είμαστε στη σωστή κατεύθυνση» /

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ EUROLEAGUE Μόνες πρώτες Μπαρτσελόνα και Αρμάνι, τρίτος ο Ολυμπιακός /

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ Τη λύτρωσε ο Εμπαπέ στο 86' /

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 88-65 Ήταν κάποτε ένα ντέρμπι...

Πρόγραμμα TV

Ροή Ειδήσεων Top Clubs Top Leagues Sport Lifestyle Blogs Podcasts Long Forms Auto Moto Bet Πρόγραμμα TV Πρωτοσέλιδα Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Σπορ

Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου

72' Καραμάνος

Super League Interwetten
2η Αγωνιστική
Αθανάσιος Διάκος

1-2

12' Σισέ
32' Μπουχαλάκης

22:26

Καλό σας βράδυ!

22:26

Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας σε live περιγραφή την αναμέτρηση Λαμία-Ολυμπιακός. Μείνετε συντονισμένοι στο sportday.gr για όλα τα νέα της επικαιρότητας

22:25

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη «φωτιά» στη Λαμία, αλλά δεν το πλήρωσε όπως η ΑΕΚ στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα με το 0-2 και μετά «έκατσε». Το γεγονός πως δέχτηκε τόσες πολλές τελικές από τη Λαμία «λέει» κάτι για τη λειτουργία άμυνας και μεσαίας γραμμής. Το θέμα για τον Ολυμπιακό είναι πως πήρε τη νίκη που ήθελε και φτάνει τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα

22:24

Τέλος του αγώνα στη Λαμία

22:23

90+3' Σέντρα από τ' αριστερά, κεφαλιά του Καραμάνου, διώχνει ο Βατσλίκ

22:22

3 Λεπτά καθυστερήσεις

22:22

91' Ατομική ενέργεια του Ρόνι Λόπες από τα δεξιά, προτίμησε όμως να κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ

VIDEO HIGHLIGHTS

Η... παραλίγο ισοφάριση του Βύντρα στο 79'

Η μείωση του Καραμάνου σε 1-2

22:14

84' Ο Γκέντσογλου στο ματς αντί του Τζανδάρη

22:14

83' Έτοιμος ο Ολυμπιακός να κάνει δύο αλλαγές, μπαίνουν οι Ανδρούτσος, Σουρλής και βγαίνουν οι Καρμπόβνικ, Μαντί Καμαρά

22:13

81' Υπάρχει διακοπή στο ματς, καθώς έχει τραυματιστεί παίκτης της Λαμίας

22:10

79' Εκτέλεση φάουλ από τον Ελευθεριάδη, ο Βύντρα σε κενή εστία δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ τον πιέζει ο Μπουχαλάκης! Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία για την ισοφάριση

22:09

78' Φάουλ για τη Λαμία, έξω από τη μεγάλη περιοχή στ' αριστερά όπως επιτίθεται η Λαμία. Είναι καλή στιγμή για «γέμισμα»

22:07

77' Βγαίνει και ο Αγκιμπού Καμαρά για να μπει ο Βρουσάι

22:07

76' Εκτός ματς ο Ονιεκούρου και μπαίνει ο Ρόνι Λόπες

22:05

75' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, διώχνουν οι αμυντικοί της Λαμίας

22:05

Για να τα λέμε και όλα φαινόταν πως ο Ολυμπιακός θα δεχτεί γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χαλαρώσει αρκετά, η Λαμία έστελνε τα μηνύματά της αλλά οι Πειραιώτες δεν τα... διάβασαν ποτέ! Είπαμε, είναι πολλές οι τελικές που δέχεται η άμυνα του Ολυμπιακού

22:03

72' ΓΚΟΛ 1-2! Η Λαμία κράτησε την κατοχή της μπάλας μετά από το κόρνερ, σέντρα από τα δεξιά του Ελευθεριάδη, ο Ρόμανιτς έστρωσε ωραία με το τακούνι στον Καραμάνο, ο οποίος με πλασέ μείωσε για τη Λαμία!

22:02

72' Κόρνερ για τη Λαμία, διώχνουν οι «ερυθρόλευκοι»

Το δοκάρι της Λαμίας με τον Καραμάνο στο 58'

22:01

70' Κίτρινη κάρτα Μαζουλουξή

21:58

68' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπουχαλάκη, κεφαλιά του Τικίνιο, άουτ

21:58

68' Κερδίζει φάουλ ο Ονιεκούρου από τ' αριστερά έξω από την περιοχή

21:57

66' Δύο αλλαγές από τον Μιχάλη Γρηγορίου, οι Μανούσος και Ελευθεριάδης αντί των Τιρόνε και Μανουσάκη αντίστοιχα

21:56

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να δέχεται πολλές τελικές από τον αντίπαλό του. Το έχουμε δει αυτό μέχρι στιγμής σε όλα τα επίσημα ματς που έχει δώσει σε Ελλάδα και Ευρώπη. Από την άλλη όμως είναι λίγες οι φορές που το έχει πληρώσει φέτος, αφού με Ατρόμητο δε δέχτηκε γκολ, με Αντβέρπ τελικά νίκησε και απόψε επίσης είναι στο μηδέν η Λαμία

21:54

64' Μία ακόμη ευκαιρία για τη Λαμία, σουτ του Ρόμανιτς, μπλοκάρει σταθερά ο Βατσλίκ

21:52

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΟΜΟΓΛΟΥ

Η μετριότατη εικόνα της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο, μοιάζει να έχει «υπνωτίσει» και τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά. Λογικό η... χαλάρωση να έχει βγάλει από τα ρούχα του τον Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο.

21:52

61' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, βγαίνει από το ματς ο Βαλμπουενά και μπαίνει ο Κούντε

21:50

59' Σέντρα σουτ του Βύντρα από τα δεξιά, άουτ

21:50

58' Δοκάρι του Καραμάνου σε κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα από τ' αριστερά

21:47

56' Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό, συνεργάστηκαν οι Βαλμπουενά, Ονιεκούρου, η μπάλα στρώθηκε στον Τικίνιο ο οποίος όμως δεν έπιασε ποτέ το πλασέ που ήθελε και οι αμυντικοί της Λαμίας έδιωξαν

21:45

55' Ένα ακόμη κόρνερ για τη Λαμία

21:42

51' Μπήκε ο Τικίνιο στην περιοχή της Λαμίας από τα δεξιά, προσπάθησε να κάνει τη σέντρα για τον Τικίνιο, αλλά βγήκε ο Σαράνοφ και μάζεψε εύκολα την μπάλα

21:41

51' Μοιρασμένη η κατοχή της μπάλας στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, στο 50%-50%

21:40

50' Κόρνερ για τους γηπεδούχους

21:39

49' Φάουλ για τη Λαμία μεταξύ σέντρας και μεγάλης περιοχής, πάει για «γέμισμα» η Λαμία

21:37

46' Σουτ του Βαλμπουενά έξω από την περιοχή, αρκετά άουτ

21:36

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό στη σέντρα!

21:35

Βγαίνουν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης

Το γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη για το 0-2 στο 32'

21:22

Ξεκάθαρα καλύτερος ο Ολυμπιακός σε αυτό το πρώτο ημίχρονο όμως όπως είπε και ο Αλέξανδρος Σόμογλου για την εξέλιξη του αγώνα έχει παίξει ρόλο και η απόκρουση του Τόμας Βατσλίκ. Από εκεί και πέρα όμως οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν όσο πρέπει και όσο χρειάζεται για να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα. Σίγουρα δε βοηθάει το γήπεδο, αλλά θα πρέπει να τροφοδοτηθεί περισσότερο ο Τικίνιο μέσα στην περιοχή της Λαμίας, για να έχει την ευκαιρία και ο Βραζιλιάνος να σημειώσει το γκολ που ψάχνει

21:19

Διώχνει η άμυνα της Λαμίας και τελειώνει το πρώτο ημίχρονο στη Λαμία

21:19

45+4' Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός και κερδίζει το κόρνερ, λογικά τελευταία φάση του ημιχρόνου

21:18

45+3' Κόρνερ για τους γηπεδούχους

21:17

4 Λεπτά καθυστερήσεις

21:15

45' Σουτ του Ρόμανιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Βατσλίκ. Έλεγχε τη φάση ο Τσέχος, παρά τα πολλά σώματα που είχε μπροστά του

21:12

43' Σηκώνεται τώρα ο Παπασταθόπουλος, με τον γιατρό της ομάδας, Χρήστο Θέο, να είναι μαζί του

21:12

Έχει δεχτεί κίτρινη κάρτα ο Ρόμανιτς στο φάουλ πάνω στον Σωκράτη, ο οποίος φαίνεται να έχει χτυπήσει σοβαρά

21:10

40' Νέα διακοπή στο ματς, καθώς ο Σωκράτης δείχνει να έχει χτυπήσει στο πρόσωπο σε εναέρια μονομαχία για την μπάλα

21:10

40' Αναγκαστική αλλαγή για τον Σκόνδρα και τη θέση του παίρνει ο Βύντρα

21:08

38' Έχουμε συνέχεια στο ματς

21:07

Υπάρχει μία διακοπή στο ματς, καθώς είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Σκόνδρας και δείχνει να έχει πρόβλημα. Όπως ενοχλήσεις νιώθει και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος από πλευράς Ολυμπιακού

21:07

Μοιάζει να «καθαρίζει» εύκολα ο Ολυμπιακός, καθώς η διαφορά κλάσης και ατομικής ποιότητας από τη Λαμία είναι ευδιάκριτες, ακόμη και στο... χωράφι του ΔΑΚ. Εκτός αν οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να... μιμηθούν τους συναδέλφους τους της ΑΕΚ που επέδειξαν τάσεις αυτοχειρίας πριν από λίγο στο Ηράκλειο και πέταξαν στα σκουπίδια το προβάδισμά τους με 3-0 απέναντι στον ΟΦΗ.

21:05

Απομακρύνεται η μπάλα από την περιοχή του Ολυμπιακού, μετά από την εκτέλεση κόρνερ

21:05

35' Κόρνερ για τη Λαμία, μετά από παρέμβαση του Καρμπόβνικ

21:02

32' ΓΚΟΛ 0-2! Γκολ από τον Ανδρέα Μπουχαλάκη! Σουτ με το αριστερό από τον Έλληνα μέσο, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα

21:00

ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΟΜΗΤΣΑΡΗΣ

Διορθώνω, στο εντός έδρας ματς με τους Σλοβάκους (3-0 αποτέλεσμα) ήταν το γκολ του Σισέ.

20:59

Εκτός φυσικά του γκολ που έβαλε στη Μπρατισλάβα. Είχε τουλάχιστον 5 «καλές» κεφαλιές ως τώρα ο Παπέ Αμπού Σισέ σε ματς του Ολυμπιακού.

20:58

29' Η μπάλα στο κέντρο της άμυνας μετά την εκτέλεση του Βαλμπουενά, διώχνουν οι γηπεδούχοι

20:58

28' Κερδίζει το φάουλ ο Βαλμπουενά έξω από τη μεγάλη περιοχή, από τα δεξιά όπως επιτίθεται ο Ολυμπιακός

20:57

Με λίγη τύχη και μεγαλύτερη προσοχή σε προηγούμενες τελικές του με το κεφάλι, ο Σισέ θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε προηγούμενα φετινά ματς.

20:56

26' Σουτ του Σκόνδρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, άουτ η μπάλα

20:54

Δυνατό ματς με ένταση περιμέναμε, τέτοιο γίνεται ως τώρα. Το γήπεδο δεν βοηθάει να μείνει η μπάλα στο έδαφος.

Το 0-1 από τον Σισέ στο 12' του αγώνα

Η επέμβαση του Βατσλίκ στην κεφαλιά του Τιρόνε στο 10'

20:49

19' Εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, έδιωξε η άμυνα της Λαμίας

20:48

19' Κόρνερ για τους «ερυθρόλευκους»

20:48

Δεν ξέρω πόσοι θα τη θυμούνται στο τέλος του αγώνα, αλλά η απίθανη επέμβαση του Βατσλίκ στο 10' στην κεφαλιά του Ταϊρόν, είναι αυτή που διαμορφώνει μέχρι στιγμής τις ισορροπίες στο «Αθανάσιος Διάκος». Αν ο Τσέχος δεν είχε αποσοβήσει βέβαιο γκολ, πιθανότατα ο Ολυμπιακός να βρισκόταν πίσω στο σκορ και όχι... μπροστά. Αμέσως μετά ακολούθησε το γκολ του Σισέ και οι «ερυθρόλευκοι» έχουν βάλει από νωρίς ισχυρό θεμέλιο νίκης!

20:46

Είπαμε πριν τον αγώνα πως το γρήγορο γκολ από πλευράς Ολυμπιακού σε ματς με ομάδες όπως είναι η Λαμία θα παίξει μεγάλο ρόλο για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Γιατί η Λαμία τώρα δεν θα κλείνεται στην άμυνά της όσο περνάει ο χρόνος, αφού είναι πίσω στο σκορ. Γενικά ο Σισέ δείχνει από την αρχή της σεζόν πως ψάχνεται στην επίθεση αρκετά, να που το πέτυχε. Από την άλλη όμως πάλι ο Ολυμπιακός δέχτηκε από νωρίς φάση από το κέντρο της άμυνάς του, στην κεφαλιά του Τιρόνε πριν το γκολ των «ερυθρόλευκων»

20:42

12' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από τον χώρο του κέντρου, κεφαλιά του Σισέ και η μπάλα πηγαίνει στα δίχτυα της Λαμίας για το 0-1 του ματς!

20:41

12' Φάουλ για τον Ολυμπιακό, αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ευκαιρία για «γέμισμα» του Βαλμπουενά

20:40

10' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Σέντρα από τ' αριστερά, κεφαλιά από κοντά του Τιρόνε και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ!

20:37

8' Σε αυτά τα πρώτα λεπτά, πάντως, ούτε Ολυμπιακός, ούτε Λαμία, δεν έχουν καταφέρει να βάλουν κάτω την μπάλα και να παίξουν, για αυτό και δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο

20:32

2' Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στη Λαμία. σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά από τον Τιρόνε, άουτ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βατσλίκ

20:30

1' Άρχισε το ματς με τη Λαμία στη σέντρα!

20:28

Τώρα μόλις βγαίνουν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με τους διαιτητές να είναι μπροστά και ετοιμαζόμαστε σιγά-σιγά για τη σέντρα στη Λαμία!

20:25

Σε λίγο οι ομάδες θα είναι στον αγωνιστικό χώρο έτσι ώστε να αρχίσει το ματς στο γήπεδο της Λαμίας, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος

20:14

Τι έγραψα στο 0-3 της ΑΕΚ; Ότι κερδίζει επιβλητικά τον ΟΦΗ; Πάρε να 'χεις Γρομητσάρη. Γι' αυτό λέω πάντα ότι στο ποδόσφαιρο ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Γιατί αυτό το σπορ είναι τόσο υπέροχο γιατί βρίσκει πάντα τρόπους να μας εκπλήσσει. Περαστικά μου.

20:13

Επειδή υπάρχει και μία ιδιαίτερη ευαισθησία στα θέματα ακαδημίας, σήμερα έχουν σκοράρει τρεις παίκτες οι οποίοι έχουν «βγει» από την ακαδημία του Ολυμπιακού. Βούρος (ΟΦΗ), Ιωαννίδης (Απόλλων Σμύρνης) και Βέργος (Παναιτωλικός)

20:11

Από την άλλη ο Πέδρο Μαρτίνς θα έχει στον πάγκο του τους Κρίστινσον, Κούντε, Λόπες, Ανδρούτσο, Βρουσάι, Μασούρα, Μάρκοβιτς, Αβραάμ και Σουρλή

20:08

Στον πάγκο της Λαμίας θα είναι οι Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Βύντρα, Ελευθεριάδης, Τρούμπουλος, Γκέντσογλου, Μανούσος, Βλαχομήτρος

20:00

Έγινε μία προσπάθεια από τον κόσμο του Ολυμπιακού να μπει στο γήπεδο, αλλά αυτή η προσπάθεια έλαβε τέλος από την αστυνομία. Διαβάστε στο sportday.gr και το σχετικό ρεπορτάζ

19:59

Καλησπέρα και από μένα. Ένα από τα ζητούμενα του Ολυμπιακού στο αποψινό παιχνίδι της Λαμίας είναι να δούμε κάποιο πρώτο σοβαρό δείγμα γραφής από τα νέα του μεταγραφικά αποκτήματα που θεωρητικά συγκροτούν μια από τις πιο γεμάτες μεσοεπιθετικές γραμμές στην ιστορία των «ερυθρόλευκων». Το βάρος πέφτει αρχικά σε Τικίνιο και Ονιεκούρου που βρίσκονται στην ενδεκάδα και πρέπει να κάνουν τη διαφορά, απέναντι σε μια άμυνα που προβλημάτισε στην πρεμιέρα της στο Βόλο.

19:59

Να διευκρινιστεί ότι τόσο η απουσία του Εμβιλά όσο και του Ελ Αραμπί δεν αποτελούν απλά επιλογή για ξεκούραση (που την έχουν όντως ανάγκη) αλλά και αφορμή για να ξεπεράσουν κάποιες ενοχλήσεις που έχουν. Γι' αυτό δεν είναι καν στον πάγκο σήμερα.

19:58

Καλησπέρα σας και καλησπέρα και σε όλη την ομάδα του sportday.gr! Λογική η ενδεκάδα από τον Πέδρο Μαρτίνς, όλα αυτά τα χρόνια ο Πορτογάλος δεν μας έχει συνηθίσει να κάνει πολλές αλλαγές στο αρχικό του σχήμα, σε σχέση πάντα με το προηγούμενο ματς της ομάδας του, εκτός και αν μιλάμε για Κύπελλο. Από εκεί και πέρα όπως τόνισε και ο Μαρτίνς σε ομιλία του στους παίκτες του, υπήρχε και σε σχετικό ρεπορτάζ στο sportday.gr, τη Λαμία δεν θα πρέπει να την υποτιμήσει ο Ολυμπιακός και απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους μετράει αρκετά το γρήγορο γκολ, γιατί όσο περνά ο χρόνος κλείνονται περισσότερο στην άμυνά τους

19:54

Η ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΩΝ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΩΝ» ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ

19:53

Από την πλευρά του ο προπονητής της Λαμίας, Μιχάλης Γρηγορίου, έχει επιλέξει την εξής ενδεκάδα: Σαράνοφ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Σκόνδρας, Ορτέγκα, Νούνιες, Τζανδάρης, Τιρόνε, Ρόμανιτς, Μανουσάκης, Καραμάνος

19:53

Με την ΑΕΚ να περνάει επιβλητικά από το Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ γίνεται ακόμα πιο επιτακτική η ανάγκη για νίκη του Ολυμπιακού στη Λαμία. Όχι βεβαίως πως αν δεν κέρδιζε η Ένωση οι πρωταθλητές θα ήθελαν κάτι λιγότερο.