NEWS ROOM

MATCH OF THE DAY LIVE SCORE    Ατρόμητος Αθηνών - Άρης  0 - 1(11' Μαντσίνι) /   Απόλλων Σμύρνης - Ιωνικός  0 - 0

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ Χάνει την πρεμιέρα της Euroleague ο Γιανκούνας /

ΠΑΟΚ Ο πωρωτικός λόγος Λουτσέσκου /

ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ «Αισθάνομαι ευλογημένος, στον Ολυμπιακό βρήκα την Ιθάκη μου» /

Πρόγραμμα TV

Ροή Ειδήσεων Top Clubs Top Leagues Sport Lifestyle Blogs Podcasts Long Forms Auto Moto Bet Πρόγραμμα TV Πρωτοσέλιδα Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Σπορ

21:23

Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας σε live περιγραφή την αναμέτρηση Άρης-ΟΦΗ. Μείνετε συντονισμένοι στο sportday.gr για όλα τα νέα της επικαιρότητας

21:23

Έμεινε το 0-0 στη Θεσσαλονίκη και έτσι ολοκληρώνεται και η 1η αγωνιστική της Super League

21:21

90+5' Μακρινό σουτ του Μπράμπετς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

21:19

90+2' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά

21:18

5 Λεπτά καθυστερήσεις

21:14

87' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ιτούρμπε, αρκετά άουτ η μπάλα

21:13

87' Φάουλ σε καλή θέση για τον Άρη

21:13

86' Βγαίνει ο Μαντσίνι και μπαίνει ο Χαΐροβιτς

21:11

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΟΜΟΓΛΟΥ

Εκπληκτική αντίδραση του Επασί χωρίς καν να εκτιναχθεί. Η απόκρουση του Καμερουνέζου πορτιέρο είναι πολύ πιο δύσκολη... απ' ότι την έκανε να δείχνει ο ίδιος με την απλότητα και την αμεσότητα της επέμβασής του.

21:10

83' Μεγάλη επέμβαση του Επασί! Εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε, γυριστή κεφαλιά του Εντιαγέ, έδιωξε ο Επασί σε κόρνερ κρατώντας το 0-0

21:10

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΚΑΜΠΡΑΝΗΣ

Ο Άρης έχει "πνιγεί" στο άγχος του για να σκοράρει και ο Ιτούρμπε δεν έχει αξιοποιηθεί ακόμα. Ίσως με την παρουσία του Μάνου και την πίεση του κόσμου να βρει αυτό που ψάχνει στο φινάλε.

21:09

ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΩΤΗΣ

Στένεψαν τα χρονικά περιθώρια για τον Άρη. Με το αμυντικό τείχος του ΟΦΗ να ορθώνεται, μόνο λύση φαίνεται για τους γηπεδούχους μια στημένη φάση.

21:07

Δέκα λεπτά πριν τις καθυστερήσεις, ο Νιόπλιας παίρνει άριστα για τον τρόπο που συμμάζεψε αμυντικά την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο. Σε αντίθεση με τα πρώτα 45 λεπτά, ο Άρης διατηρεί την εδαφική υπεροχή, αλλά αδυνατεί να απειλήσει σοβαρά τον Επασί.

21:05

78' Αλλαγή και για τον Άρη, ο Μάνος στη θέση του Μπερτόγλιο

21:04

77' Σέντρα του Μαντσίνι από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπερτόγλιο από το ύψος του πέναλτι, άουτ

21:03

76' Σελίμοβιτς και Ουές αντί των Νέιρα και Καμάου αντίστοιχα

21:00

74' Κίτρινη κάρτα στον Γκαγέγκος του ΟΦΗ

20:58

Δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση στα ριπλέι. Η μπάλα μοιάζει να βρίσκει το στήθος του παίκτη του ΟΦΗ.

20:57

69' Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για χέρι του Πασαλίδη μέσα στην περιοχή σε προσπάθεια του Εντιαγέ, Τζήλος και VAR όμως δε σταματούν το ματς και συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι

20:57

Ο Άρης δυσκολεύεται να βγάλει καθαρή φάση, αλλά κι ο ΟΦΗ αδυνατεί να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους και να γίνει απειλητικός με κόντρα επιθέσεις

20:56

69' Σουτ του Ιτούρμπε έξω από τη μεγάλη περιοχή, άουτ

20:50

62' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ, εκτός αγώνα οι Βαν Ντούινεν, Καστάνιος και μπήκαν οι Λάμπρου, Ντουρμισάι αντίστοιχα

20:48

61' Κίτρινη κάρτα στον Διαμαντή

20:45

Το πιο... βαρύ βιογραφικό απ' όσα έφερε ο Άρης το καλοκαίρι κάνει την εμφάνιση του για να ξεδιπλώσει τις αρετές του στο χορτάρι του «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο καλός Χουάν Ιτούρμπε είναι σε θέση να στήσει πάρτι σε πολλά παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος. Μένει, όμως, να διαπιστώσουμε την κατάσταση στην οποία βρίσκεται...

20:45

Ο Ιτούρμπε είναι παίκτης ο οποίος μπορεί να αλλάξει τη ροή του αγώνα με τις ατομικές του ενέργειες

20:44

57' Αλλαγή και για τον Άρη. Εκτός αγώνα ο Μπρούνο και μπαίνει ο Ιτούρμπε

20:44

Για να δούμε τι θα φέρει στην ενδεκάδα ο Ιτούρμπε. Λείπει σίγουρα η ταχύτητα, ο Μπρούνο Γκάμα ήταν επηρεασμένος από την απουσία του λόγω τραυματισμού.

20:44

Η είσοδος του Ιτούρμπε θα δώσει άλλον αέρα στην επιθετική γραμμή του Άρη. Ο Παραγουανός με τις διεισδύσεις και την ικανότητα του στο ένας εναντίον ενός, θα αποτελέσει πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΟΦΗ.

20:42

55' Κοντράρει η μπάλα και καταλήγει κόρνερ, μετά την εκτέλεση του Νέιρα

20:42

55' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε καλό σημείο

20:39

Ο ΟΦΗ εμφανίζεται πολύ πιο συμπαγής και πολύ πιο προσηλωμένος στην αμυντική του τακτική σε σχέση με τον τρόπο που ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο. Γι' αυτό και ο Άρης δυσκολεύεται αρκετά στις αρχές του β' ημιχρόνου να βρει ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία του Επασί.

20:38

52' Πρώτη αλλαγή, εκτός ματς ο Μαρινάκης από πλευράς ΟΦΗ και μπαίνει ο Διαμαντής

20:34

47' Σουτ του Μαντσίνι από πλάγια θέση δεξιά μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Επασί

20:32

46' Στη σέντρα ο Άρης, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

20:28

Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης

VIDEO HIGHLIGHTS

Η καλύτερη στιγμή του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο (3')

20:18

Το ταμείο του πρώτου ημιχρόνου: 1) Είναι ξεκάθαρο ότι ο φετινός Άρης ξεχειλίζει από ατομική ποιότητα στο ρόστερ του. 2) Το πρόβλημα του εύκολου γκολ ταλαιπωρεί τους «κίτρινους» και στο πρώτο ημίχρονο της νέας σεζόν 3) Ο ΟΦΗ του Νιόπλια εμφάνισε δύο πρόσωπα. Ένα... τρελά θαρραλέο στο ξεκίνημα του ματς και ένα υπέρμετρα παθητικό μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Μοιάζει πολύ νωρίς για να αποκρυπτογραφήσουμε το αγωνιστικό προφίλ των Κρητικών, καθώς τα πρώτα 45 λεπτά περισσότερο μας... μπέρδεψαν!

20:16

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο «Βικελίδης»

20:15

45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης

20:13

43' Όποτε ο Άρης πιέζει ψηλά την άμυνα του ΟΦΗ, οι Κρητικοί δυσκολεύονται να απελευθερωθούν και τα εύκολα λάθη δε λείπουν από το παιχνίδι τους, ιδιαίτερα έξω από την περιοχή του Επασί

20:07

37' Διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Άρη για χέρι μέσα στην περιοχή μετά την εκτέλεση του κόρνερ και την κεφαλιά του Φαμπιάνο, ο Τζήλος δείχνει να συνεχιστεί το ματς

20:06

37' Δεύτερο κόρνερ συνεχόμενο για τους γηπεδούχους, αυτή τη φορά από τα δεξιά

20:06

36' Κόρνερ για τον Άρη, από τ' αριστερά όπως επιτίθεται

20:06

Ο Άρης μοιάζει να υποφέρει και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας σεζόν από την ασθένεια της έλλειψης του εύκολου γκολ. Όπως συνέβη και πέρσι, όπως ακριβώς συνέβη σε πολλά φιλικά του, τα κάνει όλα σωστά μέχρι να φτάσει στην περιοχή των αντιπάλων του και μόλις μπαίνει σ' αυτή... τα κάνει όλα λάθος!

20:05

Οι καθυστερήσεις των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ έχουν προκαλέσει διαμαρτυρίες στην κερκίδα, αλλά και στον πάγκο του Άρη, με τον Μάντζιο να φωνάζει χαρακτηριστικά στον διαιτητή Τζήλο.

20:03

Ο Καμαρά στη φάση αυτή είχε δύο επιλογές για πάσα, αλλά θέλησε να τελειώσει μόνος του τη φάση που δημιούργησε ο ίδιος μετά το κλέψιμό του στο χώρο της μεσαίας γραμμής

20:03

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα από τον Πασαλίδη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, θέλησε να τελειώσει μόνος του τη φάση με πλασέ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ!

20:01

32' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη

Η φάση που έπιασε την μπάλα με το χέρι ο παίκτης του ΟΦΗ και δε δόθηκε το φάουλ

19:58

Ο Άρης επιτίθεται συνεχώς από δεξιά κι έχει καταφέρει να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του ΟΦΗ, αλλά δεν βγαίνει σωστά η τελική πάσα

19:57

27' Ωραία προσπάθεια από τον Μπερτόγλιο αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ

19:54

23' Ευκαιρία για τον Άρη, αλλαγή παιχνιδιού από τον Μπράμπετς από τ' αριστερά στα δεξιά για τον Μαντσίνι, ο οποίος πήρε την μπάλα στο κέντρο, μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ από τα δεξιά, αλλά το γύρισμα που έκανε για τον Καμαρά ήταν κακό και ο Βούρος έδιωξε τον κίνδυνο

19:50

19' Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που βλέπαμε την μπάλα «πάνω-κάτω», πλέον έχει πέσει κάπως ο ρυθμός και οι ομάδες είναι σε ένα παιχνίδι κέντρου

19:47

Απόλυτα λογικά πέφτει σταδιακά ο ρυθμός, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο μπορεί να ήταν από αυτά που ενθουσιάζουν τους φιλάθλους, αλλά ταυτόχρονα... τρελαίνουν και τους προπονητές. Μάντζιος και Νιόπλιας μάλλον δεν ενθουσιάστηκαν από το ποδόσφαιρο... αλάνας στο ξεκίνημα του αγώνα και τράβηξαν τα γκέμια στους ποδοσφαιριστές τους.

19:47

Η αμυντική γραμμή του Άρη δεν έχει «δέσει» ακόμα και αντιμετώπισε ήδη κάποια προβλήματα με τις κόντρα επιθέσεις του ΟΦΗ. Μεσοεπιθετικά, πάντως κυκλοφορεί με άνεση την μπάλα και ψάχνει τρόπους να σκοράρει.

19:41

11' Μία ακόμη επικίνδυνη στιγμή από πλευράς Άρη! Η μπάλα κατέληξε στον Μπρούνο Γκάμα από τ' αριστερά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, έκανε τη σέντρα-σουτ με το εξωτερικό φάλτσο και η μπάλα πηγαίνει άουτ

19:41

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο βλέπουμε ένα παιχνίδι με τρελό ρυθμό, αλλά παρατηρούμε κι ένα στοιχείο που ήταν σχεδόν ταυτόσημο σχεδόν σε όλες της αναμετρήσεις της πρεμιέρας: Πολλά «σκουριασμένα» τελειώματα σε φάσεις που οι επιτιθέμενοι μπορούσαν να σκοράρουν με ευκολία. Θυμηθείτε τις ευκαιρίες που χάθηκαν στο Καραϊσκάκη, τα τετ α τετ του Ιωνικού στις αρχές του αγώνα με την ΑΕΚ, τα πολύ κακά τελειώματα των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Παρενέργειες, ενδεχομένως, του αλαλούμ που έζησαν οι ομάδες με τις διαρκείς αναβολές της πρώτης αγωνιστικής.

19:37

«Τρελό» παιχνίδι μέχρι τώρα, πάνω-κάτω η μπάλα και πέντε κόρνερ συνολικά. Σαν οι δύο ομάδες να βιάζονται να πετύχουν γκολ, πριν οργανωθεί ο αντίπαλος

19:37

7' Περνάει όμως ανεκμετάλλευτο και αυτό το κόρνερ για τον Άρη

19:37

Μέσα σε επτά λεπτά έχουμε πέντε κόρνερ στον αγώνα!

19:36

7' Και άλλο κόρνερ στο ματς, για τον Άρη ξανά

19:36

6' Νέο κόρνερ για τον Άρη, διώχνουν οι Κρητικοί

19:35

4' Μία «τρελή» κάπως φάση, με τον Βαν Ντούιντεν να σπρώχνεται από τον Καμαρά και να πέφτει στον αγωνιστικό χώρο και ο ίδιος θεώρησε πως θα δοθεί σίγουρα φάουλ και έπιασε την μπάλα με τα χέρια. Ο διαιτητής όμως δεν έδωσε ούτε το φάουλ, αλλά ούτε και το χέρι του παίκτη του ΟΦΗ!

19:33

3' Διώχνει η άμυνα του ΟΦΗ με τον Καστάνιος να βγαίνει στην αντεπίθεση και τετ α τετ με τον Ντένις, ο Μπράμπετς όμως προλαβαίνει να τον πιέσει και «κόβει» το πλασέ σε κόρνερ!

19:33

Εντυπωσιακό ξεκίνημα με δύο μεγάλες στιγμές, μία για κάθε ομάδα!

19:32

3' Επίθεση από τον Άρη, ο Σούντγκρεν έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει και να κερδίζει το κόρνερ

19:30

1' Άρχισε το ματς με τον ΟΦΗ στη σέντρα

19:28

Οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και σε λίγα λεπτά θα έχουμε τη σέντρα στο «Βικελίδης», με τις δύο ομάδες να κάνουν τη δική τους πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα

19:21

Μετά τη χθεσινή πρεμιέρα, πάντως, το αποψινό παιχνίδι έχει αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Από τις τέσσερις ελληνικές ομάδες που αγωνίστηκαν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση το καλοκαίρι μόνο η ΑΕΚ κέρδισε, ενώ Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ... την πάτησαν. Γιατί από τη μια πλευρά κάθε «Ευρωπαίος» έχει πρακτικά και θεωρητικά καλύτερο ρυθμό, αλλά από την άλλη μια ομάδα που συμμετέχει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση καλείται να αναπροσαρμόσει πολλά σκέλη της προετοιμασίας της για να είναι φρέσκια και ανταγωνιστική μέσα στο κατακαλόκαιρο. Έχει, λοιπόν, μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε αν ο Μάντζιος θα πάρει μεγαλύτερο βαθμό σε σχέση με Μαρτίνς και Λουτσέσκου.

19:16

Σε λίγα λεπτά θα βγουν οι ομάδες ξανά στον αγωνιστικό χώρο, για την παρουσίαση των ενδεκάδων και την έναρξη του ματς

19:14

Καλησπέρα και από την Αθήνα στον Παναγιώτη, στους φίλους μας στη Θεσσαλονίκη αλλά και στους πολλούς Κρητικούς φίλους του sportday.gr. Η αποψινή πρεμιέρα εμφανίζει τεράστιο ενδιαφέρον όχι μόνο για τον Άρη των ηχηρών μεταγραφών και του πολύ «θερμού» καλοκαιριού σε όλα τα επίπεδα, αλλά και για τον ΟΦΗ, ο οποίος μετά την περσινή κάκιστη χρονιά φιλοδοξεί φέτος να αναδειχτεί σε έναν από τους βασικούς διεκδικητές της εισόδου στα πλέι οφ.

19:12

Εξι βασικοί από τους έντεκα του Άρη είναι μεταγραφικά αποκτήματα του καλοκαιριού. Ντένις, Λούμορ, Φαμπιάνο, Εντιαγέ, Καμαρά και ο Μπράμπετς που θα κάνει και ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη.

19:12

Καλησπέρα κι από μένα. Περιμένουμε να δούμε ένα καλό ματς ανάμεσα σε δύο φιλόδοξες ομάδες, που ενισχύθηκαν σημαντικά στη μεταγραφική περίοδο