ΧΕΤΑΦΕ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ Παίκτης σηκώθηκε, προχώρησε και ξαναέπεσε κάνοντας τον τραυματία /

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Στην πισίνα του ΟΑΚΑ οι κορασίδες /

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Οι πληγές που του αφήνει το ντέρμπι με τον Άρη /

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής σε Handball Premier και Α1 γυναικών /

ΒΟΛΕΪ Δεύτερη φιλική νίκη για τον Ολυμπιακό, 3-1 σετ τη Μάριμπορ /

ΡΟΜΠΕΡΤΟ ΝΤΕ ΤΣΕΡΜΠΙ Κατέκτησε το Super Cup με τη Σαχτάρ και περιμένει τον Ιντζάγκι /

Πρόγραμμα TV

Ροή Ειδήσεων Top Clubs Top Leagues Sport Lifestyle Blogs Podcasts Long Forms Auto Moto Bet Πρόγραμμα TV Πρωτοσέλιδα Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Σπορ

Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου

7' Λε Ταλέκ
62' Αμραμπάτ πεν.
66' Τσούμπερ

Super League Interwetten
1η Αγωνιστική
Ολυμπιακό Στάδιο

3-0

22:33

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, μείνετε στο sportday.gr για το τρίτο ημίχρονο των αναμετρήσεων, καλό σας βράδυ!

22:32

ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΤΙΤΣΑΣ

Ξεκίνησε με άγχος, κατέληξε σε πάρτι το ματς για την ΑΕΚ που είδε τρεις μεταγραφές να σκοράρουν για το 3-0 επί του Ιωνικού. Μαγεία ο Τσούμπερ, καταλυτικός ο Αμραμπάτ.

22:29

Τέλος στην αναμέτρηση, η ΑΕΚ ξεκινάει με νίκη το πρωτάθλημα καθώς κέρδισε με 3-0 τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ.

22:26

ΑΛΛΑΓΗ

90+3 Ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Μύγα.

22:23

Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

22:19

85' Κίτρινη κάρτα στον Λε Ταλέκ.

22:18

84' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, μακρινό σουτ του Τσούμπερ διώχνει ο Χουτεσιώτης, παίρνει το ριμπάουντ ο Λιβάι Γκαρσία ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι.

22:13

ΑΛΛΑΓΕΣ

79' Εξω ο Ροτζέριο Τουράμ που απείλησε αρκετά την ΑΕΚ στη θέση του ο Μάναλης και ο Ματσούκας στη θέση του Καμπράλ.

22:09

ΑΛΛΑΓΗ

76' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στη θέση του Σέρχιο Αραούχο.

VIDEO HIGHLIGHTS

Το 3-0 της ΑΕΚ με το δυνατό σουτ του Στίβεν Τσούμπερ

22:06

72' Η μπάλα με κάποιον τρόπο στρώθηκε στον Αραούχο στο ύψος του πέναλτι όμως το κοντρόλ του Αργεντινού ήταν κακό με τους αμυντικούς του Ιωνικού να διώχνουν.

Το 2-0 της ΑΕΚ με το πέναλτι του Άμραμπατ

22:02

ΑΛΛΑΓΕΣ

68' Μέσα Κιάκος και Ντάλσιο, έξω Άοσμαν και Λένις για τον Ιωνικό

22:02

ΑΛΛΑΓΕΣ

68' Ο Γέβτιτς στη θέση του Μάνταλου και ο Λιβάι Γκαρσία στη θέση του Άμραμπατ.

22:00

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

67' Ο Τσούμπερ σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή για το 3-0 της ΑΕΚ, η οποία καθαρίζει το ματς.

22:00

66' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Αραούχο, ο οποίος πλάσαρε με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ

21:59

64' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Μισελέν έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Τσούμπερ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία.

21:58

Δεν πρέπει να χαθεί η ευκαιρία και για τρίτο γκολ για την ΑΕΚ

21:57

Το γκολ του Άμραμπατ διώχνει το μεγαλύτερο μέρος του άγχους για την ΑΕΚ, η οποία έβαλε τις βάσεις για νικηφόρα πρεμιέρα.

21:56

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

62' Ο Άμραμπατ πλάσαρε εύστοχα στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη, ο οποίος έπεσε δεξιά για το 2-0 της ΑΕΚ.

21:55

Ο Νορντίν Άμραμπατ θα το εκτελέσει.

21:55

61' Πέναλτι για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Σέρχιο Αραούχο μετά από κάθετη του Τσούμπερ.

21:53

59' Ωραία αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Τσούμπερ έδωσε στον Άμραμπατ, αυτός γύρισε στον Μάνταλο που έδωσε με την μία στον Μισελέν αλλά το κοντρόλ του ήταν κακό και η μπάλα έφυγε άουτ.

21:52

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ

Βελτίωσε την εικόνα της ΑΕΚ με την είσοδο των Σιμάνσκι και Τσούμπερ, αλλά ακόμα δεν βρίσκει λύσεις για να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού, που δεν απειλεί πλέον, αλλά δεν απειλείται κιόλας

21:52

58' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Τσούμπερ να σουτάρει εκτός περιοχής, τον Σιμάνσκι να μην μπορεί να κάνει την προβολή και τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

21:48

55' Κίτρινη κάρτα στον Πέτρο Μάνταλο για φάουλ στον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι.

21:46

52' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, γονάτισε και μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

21:45

51' Κίτρινη κάρτα για τον Τσιγκρίνσκι

Τίμησε τον Τσιγκρίνσκι η Original

21:42

48' Σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Χουτεσιώτης.

21:41

47' Κόρνερ για την ΑΕΚ σε μια φάση που η Ένωση ζήτησε χέρι του Τσιγκρίνσκι μέσα στην περιοχή.

21:39

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

21:37

Ολα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.

21:36

ΑΛΛΑΓΕΣ

Με δυο αλλαγές θα ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, με τους Τσούμπερ και Σιμάνσκι να αντικαθιστούν τους Τάνκοβιτς και Γαλανόπουλο.

21:28

Πρέπει να βελτιωθεί και αμυντικά και δημιουργικά η ΑΕΚ στην επανάληψη και να βρει κι άλλο γκολ για να καθαρίσει τη νίκη.

21:22

Προηγείται η ΑΕΚ, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει ικανοποίηση από την εικόνα της. Κάκιστη μεσοαμυντική λειτουργία, πολλά ζητήματα στο κέντρο της άμυνας και στην αριστερή πλευρά, περιορισμένες δυνατότητες δημιουργικά. Πρώτη φάση σε κανονικό παιχνίδι στο 42’ με το σουτ του Αμραμπατ. Τουλάχιστον, έχει προβάδισμα και πάει καλά εκεί.

21:22

Η ΑΕΚ έχει πρόβλημα στα μετόπισθεν το οποίο δεν έχει πληρώσει αλλά μπορεί να νιώθει καλύτερα με το γκολ του Λε Ταλέκ και την αποβολή του Ρομαό.

21:21

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του Ιωνικού με το γκολ του Νταμιάν Λε Ταλέκ.

21:17

42' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Άμραμπατ σούταρε από πλάγια θέση με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει.

Η αποβολή του Ρομαό

21:16

41' Σουτ του Τάνκοβιτς από απόσταση, η μπάλα συρτά και χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Χουτεσιώτη.

21:15

Αλλαγή στις πτέρυγες για την ΑΕΚ, με τον Άμραμπατ να αγωνίζεται πλέον αριστερά και τον Τάνκοβιτς να έχει μεταφερθεί δεξιά.

Η κεφαλιά του Τουράμ

21:08

ΑΠΟΒΟΛΗ

33' Κόκκινη κάρτα για τον Ιωνικό, με τον Ρομαό να αποβάλλεται με δυο κίτρινες κάρτες μέσα σε δέκα λεπτά.

21:07

31' Εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά, ο Αραούχο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία.

21:05

29' Κάκιστη έξοδος του Στάνκοβιτς πολλά μέτρα μακριά από την εστία αλλά ο Τουράμ δεν απείλησε καθώς το σουτ του έφυγε πολύ άουτ

21:01

Η ΑΕΚ έχει πάρει προβάδισμα εκμεταλλευόμενη τις στατικές φάσεις και την ικανότητα που βγάζει σε αυτές, αλλά μεσοαμυντικά έχει μεγάλα ζόρια από τον Τουράμ, με πολλές κακές αντιδράσεις στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο και χάρτινο κέντρο

20:59

24' Κίτρινη κάρτα στον Ρομαό

Το γκολ του Λε Ταλέκ για το 1-0 της ΑΕΚ

20:52

17' Ακόμα μια ευκαιρία για τον Ιωνικό, ξανά με τον Τουράμ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να φεύγει οριακά άουτ.

20:49

Η ΑΕΚ έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δείχνει την διάθεση να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι αλλά πίσω υπάρχει πρόβλημα, το οποίο εκμεταλλεύεται συνεχώς ο Τουράμ.

Η ευκαιρία του Τουράμ στο πρώτο λεπτό

20:45

9' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ιωνικό, ο Τουράμ έκανε υπέροχη ντρίμπλα στον Χατζισαφί και σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει συρτά άουτ.

20:43

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

7' Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Λε Ταλέκ ανενόχλητος σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0 της ΑΕΚ

20:42

6' Σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά, έδιωξε ο Τσιγκρίνσκι προ του Αραούχο.

20:38

Από το πρώτο λεπτό ο Ιωνικός υπενθύμισε στην ΑΕΚ πως δεν θα είναι εύκολη λεία.

20:37

1' Τεράστια ευκαιρία για τον Ιωνικό, ο Τουράμ βρέθηκε απέναντι στον Στάνκοβιτς αλλά το πλασέ με το εξωτερικό έφυγε μόλις άουτ.

20:35

Αρχισε ο αγώνας!

20:35

Ενα πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία των διαιτητών έχει καθυστερήσει την σέντρα.

20:32

Μικρή καθυστέρηση στη σέντρα του αγώνα.

20:30

Θα έχουμε ενός λεπτού σιγή πριν την σέντρα.

20:30

Περίπου 18 χιλιάδες κόσμος στις κερκίδες του ΟΑΚΑ, πολύ όμορφη η ατμόσφαιρα που σίγουρα μας έχει λείψει ένεκα του κορωνοϊού

20:28

Τώρα η είσοδος των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

20:27

Ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι αποθεώθηκε και κατά την ανάκρουση της ενδεκάδας του Ιωνικού από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

20:25

Υπέροχο να βλέπεις τον κόσμο στο γήπεδο, λογικές οι επιλογές του Μιλόγεβιτς. Μίνι έκπληξη η παρουσία του Γαλανόπουλου δίπλα στον Λε Ταλέκ, ενδιαφέρουσα η κοινή συνύπαρξη Μάνταλου, Τάνκοβιτς στην 11αδα

20:22

Οι δυο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμά τους και πλέον αναμένουμε την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

20:19

Η ΠΑΕ ΑΕΚ αποχαιρέτησε τον Μίκη Θεοδωράκη μέσω μηνύματος που ακούστηκε από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

20:16

Σε περίπου δεκαπέντε λεπτά η σέντρα στην αναμέτρηση, ενώ συνεχίζεται η προσέλευση του κόσμου στο ΟΑΚΑ.

20:10

Ο κόσμος της ΑΕΚ αποθέωσε τόσο τους ποδοσφαιριστές του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, όσο και τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, ο οποίος επιστρέφει για πρώτη φορά ως αντίπαλος.

20:04

Δεν ρισκάρει με την ενδεκάδα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, ο οποίος άφησε στον πάγκο τόσο τον Στίβεν Τσούμπερ, ο οποίος προπονήθηκε πρώτη φορά με την ΑΕΚ την Πέμπτη, όσο και τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό.

20:03

Παράλληλα, σιγά σιγά γεμίζουν και οι εξέδρες του ΟΑΚΑ, καθώς αυτή τη στιγμή πάνω από 12 χιλιάδες φίλαθλοι βρίσκονται στις θέσεις τους.

20:02

Οι δυο ομάδες έχουν ξεκινήσει το ζέσταμά τους στον αγωνιστικό χώρο

19:54

Στο VAR βρίσκεται ο Ευάγγελος Μανούχος με AVAR τον Χρήστο Μπαλτά.

19:53

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Γιώργος Τζοβάρας με βοηθούς τους Βασίλη Νικολακάκη και Αντώνη Σινιοράκη ενώ 4ος διαιτητής είναι ο Σπύρος Ζαμπαλάς.

19:48

Στον πάγκο για της ομάδας της Νίκαιας βρίσκονται οι: Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Βαφέας, Μάναλης, Γκόμες, Μπούενο, Ματσούκας, Κιάκος, Κωνσταντινίδης.

19:45

Η ενδεκάδα του Ιωνικού: Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Αοσμαν, Καμπράλ, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό, Τουράμ και Λένις.

19:41

Καλησπέρα και από εμένα, ματς-παγίδα για την ΑΕΚ που δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υποτιμήσει τον Ιωνικό για να μην πάθει ζημιά τύπου Νατσούρα.

19:39

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Γκαρσία, Γέβτιτς, Τσούμπερ και Ανσαριφάρντ.