Τη πρώτη νίκη της χρονιάς πανηγύρισε η Πάλας απέναντι στην πρωτοπόρο Τότεναμ, των πολλών απουσιών.

3-0

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Κρίσταλ Πάλας, με τους «αετούς» να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Premier League, μεγάλο πρωταγωνιστής ο Γάλλος Όντσον Εντουάρ, ο οποίος αγωνίστηκε για δέκα λεπτά, καταφέρνοντας να πετύχει 2 γκολ, βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά.

Καλύτερη η Πάλας σε ένα άχρωμο πρώτο ημίχρονο

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 0-0, σκορ το οποίο απεικονίζει πλήρως τον αγώνα. Η Τότεναμ χωρίς τον Σον έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει, τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με μηδέν τελικές προσπάθειες. Η Κρίσταλ Πάλας από την άλλη είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να κάνει το κάτι παραπάνω για περίπου 42 λεπτά παιχνιδιού, στο τελευταίο τρίλεπτο όμως πάτησε λίγο το… γκάζι, κάνοντας σερί ευκαιριών, με μόλις μια να είναι αξιόλογη, χωρίς να βρει όμως τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η κόκκινη που άλλαξε τον αγώνα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς κάποια ιδιαίτερη αλλαγή σε σχέση με το πρώτο, η Κρίσταλ Πάλας συνέχισε να έχει την κατοχή του αγώνα, ενώ η Τότεναμ έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο 47’. Το παιχνίδι πήγε να… ξεφύγει στο 53, όταν ύστερα από φάουλ του Τανγκάγκα, πάνω στον Ζαχά, τα «αίματα άναψαν» υποχρεώνοντας τον διαιτητή να βγάλει από μια κίτρινη κάρτα και στους δύο. Ο Τανγκάγκα δεν έδειξε να βάζει μυαλό και 5 λεπτά αργότερα πήρε και δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την Τότεναμ με 10 παίκτες, αλλάζοντας την πορεία του αγώνα. Η Πάλας έγινε ακόμη πιο απειλητική, ανέβασε ρυθμό, πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να λύση τον γόρδιο δεσμό από τα 11 βήματα με τον Ζαχά στο 76. Τη νίκη κλείδωσε στο 84 με τον Εντουάρ να σκοράρει στο ντεμπούτο του, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του στο 90+3 τελειώνοντας το σερί νικηφόρο σερί της Τότεναμ, παίρνοντας την πρώτη της νίκη.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κρίσταλ Πάλας (4-3-3): Γκουαίτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, Γκάλαχερ, Κουγιατέ (67’ Μιλιβόγιεβιτς), ΜακΆρθουρ, Αγιού (87’ Ολίσε), Μπεντέκε, Ζαχά (84’ Εντουάρ)

Τότεναμ (4-3-3): Γιορίς, Έμερσον Ρόγιαλ, Τανγκανγκά, Ντάιερ (12’ Ροντόν), Ρεγκιλόν, Χόιμπερ, Σκιπ, Γουίνκς (60’ Ντέιβις), Λούκας, Κέιν, Άλι