Ροή Ειδήσεων Top Clubs Top Leagues Sport Lifestyle Blogs Podcasts Long Forms Auto Moto Bet Πρόγραμμα TV Πρωτοσέλιδα Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Σπορ

Προκριματικά Μουντιάλ

45'+1 Δουβίκας

23:45

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΣ

Ας είμαστε σωστοί: το 1-1 ήταν το δίκαιο του πράγματος βάσει της συνολικής εικόνας της ελληνικής ομάδας και τα πράγματα σοβαρεύουν ενόψει Σουηδίας την προσεχή Τετάρτη. Κι εμείς πρέπει να σοβαρευτούμε. Όχι για να προλάβουμε το τρένο του Μουντιάλ (με 3 βαθμούς σε τρία ματς ούτε το "Μουτζούρη" δεν προλαβαίνουμε, αλλά για να γίνουμε επιτέλους (Εθνική) ομάδα. Για να δούμε... Καλό βράδυ!

23:41

Καλό σας βράδυ!

23:41

Μείνετε συντονισμένοι στο sportday.gr για όλα τα νέα της επικαιρότητας

23:41

Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας σε live περιγραφή τον αγώνα της Εθνικής μας απέναντι στο Κόσοβο

23:38

90+5' Κερδίζει το κόρνερ η Εθνική

23:37

90+2' ΓΚΟΛ 1-1! Το Κόσοβο ισοφαρίζει στο ματς μετά από συνεχόμενα λάθη της Εθνικής μας. Σέντρα από τ' αριστερά, έγινε το γύρισμα με το κεφάλι και ο Μουρίκι από κοντά με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

23:34

4 Λεπτά καθυστερήσεις στον αγώνα

23:34

Γίνονται ξανά τρία τα στόπερ στην ενδεκάδα της Εθνικής και δείχνει η Ελλάδα να παίζει ένα σύστημα 5-3-2, τουλάχιστον αυτό φαίνεται από τη στιγμή που μπήκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στο γήπεδο

23:32

89' Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος θα μπει στον αγώνα αντί του Τσιμίκα

23:30

87' Κάνει καθυστερήσεις ο Βλαχοδήμος και βλέπει την κίτρινη κάρτα

23:30

86' Έγινε το συρτό σουτ από τον Μουρίκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ η μπάλα

23:29

Όσο το εύθραυστο 0-1 δεν αλλάζει και η Εθνική μας ομάδα δενκάνει κάτι για να κλειδώσει το διπλό τόσο η αγωνία μεγαλώνει.

VIDEO HIGHLIGHTS

Η καλή στιγμή των γηπεδούχων στο 67' με την κεφαλιά του Ραχμάνι

23:28

84' Εκτός ματς για το Κόσοβο και μπαίνει ο Μουσλίγια

23:27

Τελειώνει η φάση και περνάει ο κίνδυνος

23:27

83' Πιέζει το Κόσοβο σε αυτά τα τελευταία λεπτά και τώρα παραχωρεί ο Γιαννούλης κόρνερ

23:24

80' Εκτός αγώνα ο Παυλίδης και μπαίνει ο Φούντας

23:23

78' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους, βγαίνουν οι Αλίτι, Μπερίσα και μπαίνουν οι Φαζλισί, Λοσάι αντίστοιχα

23:20

77' Εκτέλεση φάουλ Μπακασέτα, κεφαλιά Μαυροπάνου, άουτ

23:20

76' Στα τελευταία λεπτά το Κόσοβο βλέπει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο στο ματς και παίζει αρκετά δυνατά πλέον

23:17

73' Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Κοσόβου, για διαμαρτυρία

23:15

Το γκολ έδωσε ψυχολογικό αέρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αλλά μη φανταστείτε τίποτα σπουδαίο. Το Κόσοβο μπήκε χωρίς ορμή και τάσεις να γίνει επικίνδυνο, ενώ η Εθνική μας συνεχίζει σε αυτό το μονότονο παιχνίδι αμυντικής προσήλωσης δίχως ρίσκο και θάρρος να καθαρίσει το ματς και να κλειδώσει το τρίποντο.

23:13

69' Κίτρινη κάρτα στον Χαλίμι

23:10

66' Κεφαλιά του Ραχμάνι μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ

23:09

64' Αλλάζει και το σύστημά του ο Τζον Φαν'τ Σχιπ, από 3-5-2 το κάνει 4-2-3-1, με τον Τσιμίκα να πηγαίνει εξτρέμ στ' αριστερά, ο Γιαννούλης αριστερό μπακ, ο Μάνταλος στη θέση του στον χώρο του κέντρου και μοναδικός προωθημένος ο Παυλίδης

23:09

Επηρεασμένοι οι γηπεδούχοι από το γκολ. Στα μέτρα μας το παιχνίδι.

23:09

Το 3-5-2 δεν λειτούργησε στο πρώτο μέρος και γενικότερα η εικόνα της ελληνικής ομάδας μπροστά ήταν προβληματική. Κι όμως είμαστε μπροστά στο σκορ στη μία και μοναδική φορά που λειτουργήσαμε σωστά. Δεδομένα πάμε για φουλ άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι κι αλλιώς έτσι παίξαμε και στο πρώτο.

23:07

63' Αλλαγή για την Εθνική, εκτός αγώνα Δουβίκας και μπαίνει ο Μάνταλος

23:02

58' Στην αντεπίθεση η Εθνική, καθυστέρησε όμως με τον Παυλίδη να «ανοίγει» στ' αριστερά για τον Τσιμίκα και εκείνος να δίνει στον Μπουχαλάκη, ο οποίος κλείστηκε από τους αμυντικούς του Κοσόβου και χάθηκε η φάση για την Ελλάδα

23:00

57' Σέντρα από τ' αριστερά του Τσιμίκα, διώχνει η άμυνα των γηπεδούχων

22:56

52' Εκτέλεση φάουλ από τον Μπακασέτα ο οποίος προσπάθησε να «γεμίσει» στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ήταν δυνατή η εκτέλεση και κατέληξε άουτ η μπάλα

22:55

51' Κίτρινη κάρτα στον Μποϊβόντα

22:54

50' Προσπαθεί η Εθνική μας να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της και παράλληλα να βρει τους κενούς χώρους στην άμυνα των γηπεδούχων

22:49

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με την Ελλάδα στη σέντρα

22:48

Θυμίζουμε η Εθνική μας προηγείται με 1-0, χάρη στο γκολ του Δουβίκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου

22:47

Βγήκαν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης

Γκολ στο ντεμπούτο του από τον Δουβίκα! Κόσοβο - Ελλάδα 0-1!

22:35

22:33

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά κακό από πλευράς ποιότητας. Βλέπαμε ένα ματς κέντρου, με την Ελλάδα να μην μπορεί να κάνει πολλά στην επίθεσή της. Παρόλα αυτά όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στην πρώτη της καλή στιγμή κατάφερε να σκοράρει με τον Δουβίκα να βάζει το πρώτο του γκολ με την Ελλάδα, στο επίσημο ντεμπούτο του στην Εθνική!

22:32

Και τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Κόσοβο

22:32

Πρώτη πάσα με την οποία κόψαμε στα δύο την άμυνα των γηπεδούχων και γκολ. Τόσο απλά και εύκολα. Πρώτη φάση και γκολ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

22:32

Σαν μαρτύριο της σταγόνας μοιάζει το ματς έως τώρα. Μονότονο και δίχως ένταση και φάσεις.

22:32

Ωραίο πλασέ από τον Δουβίκα, όμως θα πρέπει να δοθούν τα εύσημα και στον Μπακασέτα για την κάθετη μπαλιά του στον κενό χώρο

22:31

45+1' ΓΚΟΛ 0-1! Η Εθνική «χτυπάει» στις καθυστερήσεις στην πρώτη της καλή επίθεση! Κάθετη μπαλιά του Μπακασέτα, βγήκε τετ α τετ ο Δουβίκας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

22:28

Διώχνει η άμυνα της Εθνικής μας, αλλά το Κόσοβο διατηρεί την κατοχή

22:28

43' Νέο κόρνερ από τον Τσιμίκα

22:24

39' Κόρνερ παραχωρεί ο Τσιμίκας

22:20

35' Κίτρινη κάρτα στον Χαντεργκιονάι

22:19

22:18

33' Πέρασε και το πρώτο μισάωρο του αγώνα, λίγα πράγματα επιθετικά στον αγώνα και από τις δύο ομάδες. Η Ελλάδα κοιτάει την άμυνά της και δεν έχει καταφέρει να κάνει πολλά πράγματα μπροστά

22:13

Η Ελλάδα προσπαθεί να παίξει με τα μπακ της, αλλά ακόμα δεν έχουμε κάνει κάτι αξιοσημείωτο.

22:13

Αν κάποια ομάδα πρέπει να ανεβάσει την έντασή της αυτή είναι η Ελλάδα ώστε να ορίσει τη μοίρα της αναμέτρησης. Προς το παρόν η Εθνική μας προσπαθεί να διαβάσει το παιχνίδι των γηπεδούχων ρίχνοντας το βάρος στο αμυντικό κομμάτι.

22:11

26' Στην επίθεση το Κόσοβο, μπήκε στην περιοχή ο Καστράτι, έκανε το σουτ και ο Τζαβέλλας παραχώρησε κόρνερ

22:09

24' Διώχνουν οι γηπεδούχοι από την άμυνά τους μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Μπακασέτα

22:09

24' Νέο κόρνερ για την Ελλάδα, ο Μπακασέτας για την εκτέλεσή του

22:04

20' «Γέμισμα» του Σιώπη, ο Μαυροπάνος έκανε την κεφαλιά πάσα για τον Δουβίκα μέσα στην περιοχή, αλλά βγήκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων και μάζεψε

22:03

19' Πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα

22:02

18' Διώχνει η άμυνα της Ελλάδας

22:02

17' Κόρνερ για το Κόσοβο

22:02

16' Σέντρα από τα δεξιά από τον Καστράτι, διώχνει με το κεφάλι ο Ανδρούτσος στο κέντρο της άμυνας

22:00

14' Μέχρι τώρα βλέπουμε περισσότερο ένα παιχνίδι κέντρου, με την Ελλάδα να κρατάει καλά στην άμυνά της αλλά να μη βρίσκει τον τρόπο για να απειλήσει στην επίθεση

22:00

21:56

Η Εθνική θα πάει σίγουρα στην ταχύτητα του Δουβίκα μπροστά και να χτυπήσει στον κενό χώρο.

21:56

Τίποτα ιδιαίτερο προς το παρόν στο ματς. Μόνο μία ελαφρά κατοχή των γηπεδούχων.

21:52

7' Υπάρχει μία ένταση μέσα στην περιοχή της Εθνικής, ανάμεσα σε Σιώπη, Μπακασέτα και τον αρχηγό του Κοσόβου Ραχμάνι

21:52

6' Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα

21:47

3' Πιέζει ψηλά η Εθνική μας σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

21:45

1' Το Κόσοβο στη σέντρα, άρχισε το ματς!

21:42

Οι δύο ομάδες είναι στον αγωνιστικό χώρο και μόλις ακούστηκε ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας

21:29

Να σημειωθεί πως ο Δουβίκας πραγματοποιεί το επίσημο ντεμπούτο του με την Εθνική, καθώς μέχρι τώρα είχε παίξει μόνο στο φιλικό ματς με την Ονδούρα

21:25

Και επειδή το έχουμε ξεχάσει: ο φαν Σιπ δεν έχει στη διάθεση του τους Μασούρα, Πέλκα, Γαλανόπουλο, Ζέκα, Γιακουμάκη, Τζόλη, καθένας για ξεχωριστούς λόγους. Σε αυτούς προσθέστε και την απώλεια του Φορτούνη και... δένει το γλυκό.

21:21

1. Σουηδία 3αγ. 9β, 2. Ισπανία 4αγ. 7β., 3. Κόσοβο 3αγ. 3β., 4. Ελλάδα 2αγ. 2β., 5. Γεωργία 4αγ. 1β.

21:20

Θυμίζουμε τη βαθμολογία του 2ου ομίλου στον οποίο συμμετέχει η εθνική Ελλάδος

21:10

Η ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΣΟΒΟ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

21:09

Oυσιαστικά το μεγάλο ερωτηματικό είναι η απουσία του Μασούρα και πώς αυτή θα καλυφθεί. Είναι ένας παίκτης που δίνει πολλά στην επίθεση και η απώλειά του είναι σημαντική.

21:08

Πάει με 3-5-2 και τον Δουβίκα βασικό που αν μη τι άλλο θα τραβήξει όλα τα βλέμματα πάνω του.

21:08

Καλησπέρα και από μένα. Με εκπλήξεις η ενδεκάδα του φαν Σιπ, αλλά θα ήταν έκπληξη... να μην είχε εκπλήξεις. Το συνηθίζει ο Ολλανδός.

21:07

Ο Τζον Φαν'τ Σχιπ αποφάσισε να παρατάξει την ομάδα με διάταξη 3-5-2. Βλαχοδήμος στο τέρμα, στην τριάδα της άμυνας τους Γιαννούλη, Τζαβέλλα και Μαυροπάνο, στα πλάγια Τσιμίκα, Ανδρούτσο, στον χώρο της μεσαίας γραμμής Μπουχαλάκη, Σιώπη, Μπακασέτα και στην επίθεση Παυλίδη, Δουβίκα

21:03

Μαζί θα παρακολουθήσουμε σε live περιγραφή την αναμέτρηση της εθνικής Ελλάδας απέναντι στο Κόσοβο, εκτός έδρας. Ένα αρκετά σημαντικό ματς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου